tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Vigna Çin

Vigna Çin domates

Petrov Yu.V. tarafından  Vigna - baklagil ailesine ait meyve bitkiler tür. Çin'de, Vigna çok popüler ve lezzetli ve şifalı bitki olarak bilinir. Vigna fasulye dışarıdan çok benzer.

Yüzyıllar onun ekimi boyunca Çin halkının edilen kuşkonmaz formu börülce, önem kazanmıştır. "Honduras" gibi Çince sesler Vigna kuşkonmaz, biz "kuşkonmaz gibi ünlü oldular fasulyeçok uzun bir meyve. Bıçakları börülce uzunluğu (kürek kemiği tohumları fasulye yaprak denir) 1 metre ulaşır.

Rağmen Vigna - gerçekten fasulye değil, konuşma dilinde, terim çok börülce fasulye adı verilecek, yakalandı.  Brokoli - Bu börülce bezvoloknistye, ihale o genç bıçak anlamına gelir ve çok lezzetli.  Şaşırtıcı Wigner've birçok bahçıvanlar duydum, ama hiç kimse bu bitki tam bir resim vardır ve büyür. Ben uygulama, orta şeridinde ekiminin börülce farklı türlerin özellikleri hakkında konuşacağım.

Börülce haşlanmış, kızartılmış ve konserve şeklinde "sütlü olgunluk" (bu uzunluk az 50 cm olduğunda) aşamasında gıda kullanılan bıçakları. Içeriğinde, bu protein ve et yakın değerli balık dolu.  Besleyici ve lezzetli Vigna çeşitli yemekler hazırlamak için kullanılır.  İşte birkaç yemek tarifi vardır.  1. Börülce Salata.

Tuzlu suda yumuşayana kadar Genç 3-4 cm uzunluğunda parçalar halinde kesilmiş bıçaklar ve kaynatın. Doğranmış haşlanmış patates, havuç, yumurta (marul miktarı börülce ağırlık bıçakları yarısından az olmamalıdır) ekleyin. Mayonez veya krem ​​ekşi, zeytinyağı veya ayçiçek yağı ekleyerek, sebze karıştırın.  2. Bıçakları börülce ve çorba.  Börülce bıçak 300 g kesin.

Una soğan ve maydanoz kızartın. Kesme bıçakları börülce hazırlanmış soğan ve maydanoz, 200 gr domates, ihale bıçaklar kadar tuzlu suda yeşillik pişirin. Bir tablo ekşi krema ile çorba doldurmak için zaman.

3. Vigna, yumurta ile pişmiş.  Doğranmış omuz börülce kaynatın. Tereyağı ile yağlanmış bir tencereye koyun. Ekşi krema ile çırpılmış yumurta, dökün. Fırında pişirin.  4. Vigna korunmuş.  Omuzlar börülce 5 dakika kaynar suda haşlamak, steril kavanozlara koyun ve% 2 tuzlu su (1 litre suya başına tuz 20 g) dökün,% 9 sirke (yarım litrelik kavanoz başına 0,5 yemek kaşığı) ekleyin.

Tadı baharat ekleyin. Yakın 25-30 dakika kaynar suda börülce ve steril steril kapaklı Bankalar.  - Vigna Japon - tırmanma kuşkonmaz fasulye, sürgünler 4-5 m, en fazla 1 m bakla uzunluğu bir yüksekliğe erişen, genişliği 1,5 cm tane siyah;  - Vigna Çin - uzun ve yaklaşık 1 cm tane kahverengi 1 m tırmanma kuşkonmaz fasulye, bakla uzunluğu;  - Vigna Bush - sonra ilk çalıların yüksek en fazla 2 metre mesafede bulunan tesis, katlanmış, 25 cm bakla uzunluğu, tane mat, ince, gibi bezelye gıda; bıçak kullanılmaz.

Yani, olgunlaşmamış fasulye (bıçak) sadece Japon ve börülce börülce Çin gıda kullanılmaktadır. Ancak, börülce bıçaklar bu üç tür eşit halk hekimliğinde kullanılır.  Börülce ve kuru bıçakları ile demlenmiş çay, kan şekeri seviyesini düşük tutmak için diyabetli hastalar için yararlıdır ve karaciğer, böbrekler, kalp, pankreas, ve anemi hastalıklarında kullanılır.

Bahçıvanlar büyük ilgi Vigna Çin ve Japon orta bölgesi için. Bu türlerin bir bitki fasulye, yeşil fasulye (bakla) 4 kg'a kadar alabilirsiniz ..  Büyüme aşamasında (fide gelen ve hemen hemen meyve oluşumu önce) Börülce her üç tip görünüş olarak aynıdır. Her biri yalnızca meyve süre tanımak için. Hepsi yaprak, gövde ve çiçek aynı şekle sahip.

Ince kalem Kök, üç yapraklı yaprak ve üç bildiri oluşur.  Çiçekler uzun racemes bulunan bazen çift mavi-mor tek, vardır. Sabah, öğleden sonra çiçek börülce çiçek ve renk ve yakın sarımsı-kahverengi olur.  Vigna - kendini pollinating bitki, ancak çapraz tozlaşma (yani, saflık derecesi) her yıl korumak için ben börülce üç tip sadece bir koyun.

Börülce her türün kendine has özellikleri vardır büyüyor.  Vigna Japonya - benim enlem büyümeye en "zor" (Moskova Region). Bu kısa günlük bitki, yani Rostov-on-Don, Habarovsk ve güney enlem alanlarında açık toprakta tarım için önerilir.  Vigna Japon karanlık güney gece uyarlanmıştır.

Yani çiçeklenme ve meyve ortasında bandında, üçüncü grup için çok geç olduğunu, sadece Ağustos ve Eylül aylarında başlar. Bu bitki çoğu bile serada tohum üretmek için hiçbir zaman gibi, rahatsızlık bir sürü olması gerekir.  Ilk izleyen bakla tohumları elde etmek için zorunlu bir damgalama (kesme) sürgünleri ile birkaç yıldır bu iklimlendirme tesisleri - orta şeritte börülce Japon büyümeye tek yolu.

Bende bu sorunlu olduğunu söylemek gerekir.  Bu ısıtılan sera börülce büyüyen, benzer bir sorunu çözebilir, ancak ekonomik açıdan uygun değildir.  Bu bitkinin bu iklim için olağandışı olduğu gibi orta grup için bitki börülce Japon kesin süre, çağrı zordur. Nispeten uygun yetişme koşulları ile, yaklaşık 120 günde tam tohum verir, ya da muhtemelen 150 gün süre uzatma.

Vigna Çin - bu yüzden en kabul edilebilir ve iddiasız ilgili türler arasında ve bu konuda daha söyle.  Tohumlar 90 gün yaklaşık olgunlaştırmak kadar bu, 60 gün yaklaşık gıda yeşil bıçak kullanmadan önce bitki kültürünün çok erken bir dönemdir.  Doğanın gerçek zevk bu mucize yetiştirme!  19 yıldır, Çin Vigna bana en az yedi kuşaktır iklime alıştırmak geçti.

Geleneksel Sebze tarımı fasulye ile karşılaştırıldığında börülce tarımı bir çok önemli fark var.  Genellikle kabul edilmesi fasulye kendisi havadaki serbest azot kökleri öğrenme pahasına azotlu gübre kendine yeterli% 50-60. Bitki kök sisteminin az gelişmiş olduğu ve özellikle yüzeyde bulunur çünkü.

Bu, birkaç yıl için bir standart açıklamada, özellikle, Çin, börülce büyüme sırasında beni elenir. Bitkilerin yaprakları erken sarı, büyüme durdu, fasulye erken olgunlaşmış ve küçük dönüş başlar. Gördüğünüz gibi, azotlu gübre eksikliği var.  Gerçekten de, bir Vigna Çince veya Japonca toprak çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır böyle büyük bir yeşil kitle, yükseltmek. Bu 5 kilo ağırlığında aktif meyve sırasında tüm yan sürgünler ve meyve, bir bitki börülce bulunuyor!

Börülce ekim altında taze gübre tanıtımı, süperfosfat (10 metrekare. M başına 300-400 g), sonbaharda veya ilkbaharda süngü dolu bir maça için toprağı kazmak. Potas gübre bahar (10 m² başına yaklaşık 250 g) yapmak daha iyidir.  Börülce ve Sow tohumları ısı yaklaşık 10 dereceye kadar sıcak 15-20 derece, ve 10 cm derinliğe kadar toprak kurulduğunda, Mayıs ortasında kadar değildir. Ekim derinliği 4-5 cm  Börülce olağan önerilen ekim yöntemi - şerit, üç satır.

Bantlar arası mesafe - arka arkaya tohumlar arasında 25 cm - - satırlar arasında 45-50 cm 8-10 cm  Ancak, yıllar içinde ben börülce daha yakın dikilebilir bulundu. Örneğin, 10 cm içinde meyve sıra arası 15 cm çizgiler arasındaki mesafe yatak başına 7 dikiş at

Ancak bu durumda standart yetiştirme tekniklerine kıyasla yaklaşık 2 kat topraktaki besin içeriğini artırmak için gerekli olmasıdır.  Donlara duyarlı ve termofilik Vigna ısı iyi cevap olması nedeniyle, ilk defa çekimleri bu yaz gelinceye kadar gizlemek için arzu öyle.  Wigner kuraklık sırasında sulama ve önemli ölçüde birim alan başına bakla verimi artırmak meyve döneminde toprak, gevşeme, beslenme gerekir.

Börülce tohum stok sıkıntısı ile başlamak için, ben tam tohum almak, soğuk bir yaz davaya sera 2.1 bitkiler reasürans bitki için öneririz. Sera düşük ise, sadece meyve hızlandırır doğru yükseklikte bitkiler, basılmasından yapabilirsiniz.  Ve börülce ekim kuzey bölgeleri için bir sera içinde mümkündür.

Vigna Çince, Japonca, ve çalı dikey kültür yetiştirilir. Kablosu, ip, vb - Her bitki kendi güvenilir desteğine ihtiyacı  Ekim börülce çizgisinde ayağı bir büyük yeşil kitle yapacak gibi (örneğin, tel) çok güçlü olmalıdır.

Ve bu kitlenin büyük yelken göz önüne alındığında, güneşli bir yerde her zaman leeward tarafında bitki koymak daha iyi olur ama.  Taşıyıcı tel yüksekliği yaklaşık üç metre bulunmaktadır.  Fasulye Vigna muazzam enerji büyüme vardır. Dışında, bitki sezon sürekli yeşil malzeme artan ve daha fazla meyve şekillendirme sırasında, sonbahar donlarından kadar gelişir. Ana kök ek olarak, Wigner aktif meyve birçok yan sürgünler gelişir.

Tohumları buğday tahıl değerine ulaşıldığında Yumurtalıkların oluşumu, sonra 8-10 gün başlamak için Çinli raketin börülce meyve Temizleme. Şu anda, börülce fasulye sulu, etli yaprak fasulye ve çok lezzetli.  Genç meyve bitkileri börülce toplamak için daha fazla bıçak, daha onlar yeni meyve inşa edecek!  Tohumlar birkaç bitki bırakmak yeterlidir, kalan aktif meyve almak ve yemek için onları kullanmanız gerekir.

Size ve tıbbi çay ve tentür hazırlanması için kuru bıçakları almak için börülce tane büyümek istiyorsanız, fasulye bitki üzerinde bırakılmamalıdır tam olgun ve kuru kadar.  Vigna yeşil bir sürü sunar ve süs amaçlı bahçe başarıyla kullanılmaktadır. Dikey bahçe çitleri, tüneller, bahçede kameriye, hem de için için Vigna iyi diğer çekici üzüm gibi  .  Vigna Japon ve peyzaj evler için kullanılan, kış bahçesi.

Uygun koşullar altında, tırmanıcı bir güzel ve güçlü bitkiler oluşturur. Buna ek olarak, çekici bir yıllık bitki büyük, süs ve yemeklik fasulye oluşturur. Bu güneşli tarafı seviyor ve tavana "lead" için gerekli bir kablo ile arka uzun sürgünler gelişir. Börülce ve Pot her zaman sıcak olmalıdır.  Ben kolayca bu ilginç kültür tarım teknikleri öğrenmek ve börülce avantajlarını takdir eminim.

İyi şanslar!  Yuri V. Petrov (Zhukovski'nin, Moskova bölge)

Related Posts:.
  1. Kabak
  2. Kabak
  3. Patlıcan

Vigna, brokoli, fasulye, Vigna Çin maydanoz

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt