tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Börülce

Börülce fidan Faydaları

Ukrayna, uzmanlar ve hayranları bu harika bitki ile zaten bildiğiniz ve tüm bölgelerde büyümek. P  Börülce 5-6 bin yıl önce bitki sorgum ve darı Afrika ile aynı anda evcil olan Batı Afrika'da tarihi vatanıdır. Hatta o antik dönemde, bu Orta Doğu, Hindistan ve Çin'de yetişir.

Artık yaygın olarak Nijerya, Brezilya, Haiti, Hindistan, Avustralya ve ABD'de yetiştirilir. Avrupa'da, Vigna Bosna Hersek kültür bitkisi olarak yetişmektedir.  Dünyada Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), her yıl börülce tohumu 7.560.000 ton 12.760.000 hektar göre. En büyük avantajı olan yüksek börülce kuraklık, ısı ve mümkün yem, sebze ve yeşil gübre bitkileri olarak, doğrudan tohum ile bitki büyümesini sağlar tuz tolerans.

Ukrayna bozkırlarında iklim koşulları bu bitkinin tüm çeşitlerinin ekimi için idealdir.  Vigna fasulye çok benzer görünüm. Bu üç parçalı yaprakları ve uzun sapları beyaz, mor ya da soluk sarı çiçekleri ile bir yıllık otsu bir bitkidir. Sabah ve öğleden sonra kadar olan dönemde çiçeklenir.

3-7 çiçek racemes üretir. Bitkiler bir çalı formu olarak bodur ve uzun boylu ve 3 m. bölmeleri kadar kıvrık yuvarlak, yeşil ya da mor bölmeleri 10 ila 30 cm uzunluğa sahip olan fasulye, kuşkonmaz sebze börülce çeşitleri çok hassas olan ve 100 cm uzunluğa kadar ulaşabilir!

Vigna Nijerya merkezli Tropik Tarım (ITA) Uluslararası Enstitüsü, kuruludur önemli bir üzümlerinden üretilen çeşitlilik ile karakterize. Ukrayna'da, bir süre için, 70 cm fasulye amatör çeşitleri kadar ekilen  Bazen ABD ve Batı Avrupa, Çin tahsil çeşitleri bulabilirsiniz.  Tüm üzümlerinden aralığı börülce (Vigna unguiculata) dört alt türü aittir ve sebze sortak iki: güney, ya da inek, bezelye (subsp.

Unguiculata) ve kuşkonmaz (subsp. Sesquipedalis)  .  Sınıflar ilk alt türü öncelikle güzel bir siyah göz ile lezzetli küçük tohum için yetiştirilir. Bu tür çeşitleri "börülce" (Siyah gözlü bezelye) olarak adlandırılır.

Akdeniz ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde o, kesinlikle yeni yıl için bir garnitür olarak servis çok seviyor. Çarpıcı gerçektir ki onun hakkında bile şarkı. Belirli bir grup hatırlatmakla yetinelim " Black Eyed Peas ".  Kuşkonmaz çeşitleri yaygın olarak Güney-Doğu Aziiv Çin, Japonya ve Kore dağıtılır. Avrupa'da da çeşitli nazvaniyamisparzhevye fasulye, Çin uzun fasulye, yeşil fasulye, kuşkonmaz, kuşkonmaz Yahudi, kuşkonmaz dolihos, dev fasulye ve diğerleri altında bulunur. Onlar büyür ve Ukrayna'da amatör.

Çeşitli yemekler için kullanılan uzun, bakla, ile, tırmanma, aynı zamanda kurutma ve dondurma için uygun çeşitleri çoğu. Bunlar arasında uzun fasulye ile türüdür - 'Metro1,' Cobra ',' Katedrali ', vb kısa gün ve geç çeşitlerinin çoğu, fakat sıcak ve kurak koşullarda step mükemmel olgun ve fasulye daha yüksek bir verim oluşturur.

Kuşkonmaz tırmanma çeşitleri peyzaj balkonlar için süs bitkisi olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, bahçecilik kullanılabilir. Börülce farklı çeşitleri canlı bitkiler ve tohumlar herhangi bir sergi vermek.  Bitki büyüme ve günün kısa süreli astropika ile sıcak ve kurak ortamlarda oluşur genetik özellikleri nedeniyle kalkınma için gerekenler.

Tohumları toprak sıcaklığı 17 'C üzerinde olduğunda 12 `C, çimlenme için en uygun şartlarda çimlenme başlar olmasına rağmen  Bitki büyüme ve yüksek verim indeksi oluşumu için optimum sıcaklık 25 'C üzerindedir Vigna dondurma tahammül ve düşük toprak sıcaklığında çimlenme gecikmiş değil. Bu kültür, özellikle toprak verimliliğini üzerinde talep değil, iyi drene olması ve 5,5-7,0 pH olmalıdır.

Sulama tesisi olumlu yanıt verir, ancak iyi yetişir ve sulanmayan koşullarda meyve verir. Vigna atmosferik kuraklık korkmayan, şu ana kadar kuraklığa dayanıklı fasulye aşıyor. Bu nedenle, bu kültür haklı değil, sadece özel bahçesinde haklı yerini alması için değil, aynı zamanda endüstriyel bahçecilik yapabilirsiniz.  Vejetasyon süresi 100-120 gündür.

Dış sepals üzerinde nectaries 200 güzel çiçekler kadar oluşan sarmaşıklar. Bu nectaries böcekler pollinating tarafından ziyaret edilmektedir. Bazen tozlaşma ve böcekler olsa da Ancak, Vigna, kendinden polen yayan bitkilerin ilgilidir. Kiev tırmanış türleri çiçeklenme başlangıcı Temmuz ortasında görülmektedir.  Tozlaşma sonra 7 ila 10 gün kadar düşebilir "bıçak üzerine" genç fasulye en uygun hasat zamanı.

Pişmiş fasulye 100 gr 47 kalori, 0 gram yağ, 0 mg kolesterol, 8 gr karbonhidrat, 3 gr protein içerir. Börülce belirli sayıda yemek vitamin A, vitamin C,% 31, 2000 kalori diyet% 2 demir ve% 5 kalsiyum% 17 RDA sağlar.  Çinli ve Amerikalı bilim adamlarına göre ağır metallykadmy birikir ve yol açmaz siyah tohumlar özellikle değerli çeşitliliği vardır.

Tohumları önce 12 saat sırılsıklam, ya da 80 dakika kaynayan gerektirir yemek. Güvenli bir düzeye gıda maddeleri antipischevyh noktası azaltılması için tohum hazırlama, bu modda Nijeryalı börülce genetik kaynakların Bilim Adamları Merkezi: inhibitörleri tripsinav 8 kat alkaloidovv 19 gemaglutaminav 5, siyanojen glikozitler - tanenler ve 16 - 3 kez ile.

Sebze olarak börülce ürün dönüş salatalık sonra yerleştirilebilir, soğan, domates, havuç, akrabalar sonra direkt yerleştirme kaçınarak, yani, bezelye, fasulye ve diğer baklagiller. Bu önümüzdeki 2-3 yıl içinde organik gübre sonrası etkisi iyi kullanır. Süperfosfat 30 gr oranı ve 1 m2 potasyum tuz 15 g fosfat ve potas gübreleri tanıtmak kazma sonbaharında. Ekimden önce ilkbaharda yapılan azotlu gübre amonyum nitrat (10 g/m2) kullanımı gibi.

Sayesinde herhangi bir sorun olmadan Vigna rhizobia, havadaki azot düzeltmeleri, ancak özellikle soğuk havalarda çimlenme sonrası büyüme, erken aşamalarında, bir açık var.  Diğer baklagiller ile olduğu gibi, verimlilik vignydo% 30 bor tanıtmak, manganez, çinko, molibden ve mikro görülür artış.  Geç ekim tarihleri ​​mümkün tohum yatağı hazırlığı için daha fazla dikkat edin.

Bu bağlamda, ağır tırmıkları ve iki veya üç yetiştirme malçlama harcamak. Vigna, diğer baklagiller gibi, yüksek kaliteli, çevreye güvenli ürün elde etmesini sağlar tohumlar biyolojik, tedavisine iyi cevap verir. Tohum ve bitki bakteriler dayalı biyolojik ürünlerin kullanımıyla ilgili olarak, Rhizobium, Azotobakteri, Bradyrhizobium, Pseudomonas.

Aşılama baklagiller dönme yokluğunda özellikle gereklidir. Tohum tedavi amacıyla azotfiksatsiiAzotofit yoğunluğu, Baykal EM-1, nitragin, Rizogumin, Filazonit MC artırılması da dahil olmak üzere biyolojik yerli üretim, ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Hastalık Kontrol ilaçlar Akik 25-K, Psevdobakterin-2 Fitotsid kullanmanızı tavsiye ederiz.

Optimum ekim tarihleri ​​daha sonra kavun-karpuz, salatalık ve fasulye daha biraz olan, 10 cm 14-15 `S derinlikte toprak sıcaklığı ile örtüşmektedir. Bozkır koşullarında 10 saniye sonra Mayıs ve lesostepiposle 20 Mayıs gözlenmektedir. Ayrıca, bu ekim tarihleri ​​mümkün tamamen ilkbahar geç donları filizlenmesi önlemek için yapmak.  Dikim planları bitkilerin habitus bağlıdır. Bush çeşit fasulye için kabul edilmiştir planlarında ekilir: 70 cm geniş sıra aralığı şekli

ekim derinliği, genellikle bitkiler arasında en fazla 5 cm mesafe için samimi ve çimlenme sonrası için 10-15 cm ekim toprak ambalaj yapılır.

Creeping çeşitleri destekler kullanılan ışık çeşitleri ekilir. Üretiminde rasteniyna kafes ve kolyah.P oluşturan başlıca iki şekilde kullanabilirsiniz  Cüce kültür ucuz olduğunu. Yerli veya ithal bambu çalılık kullanmak atık ahşap kazıklar için destekler. Gözlemlerimiz her iyi iki-üç tohum tohumlanmıştır içinde düzeni 50x50 cm altında yapılır ekim ayaklarından kararlılığını artırmak için öneririz.

Üst bağlantı seti, yatak kaynaklanıyor sürünen ilk oluşumunda. Bu dört ayağı "çadır" bir tür döner. Bitki "kızılderili çadırı" rüzgar istikrar yüksek verim elde etmek için yeterlidir. Ancak, büyümenin erken dönemlerinde ana tırmanma ve sayısız yan kaynaklanıyor uygun bir temele bulmalıyız.  Bahçe peyzaj bir değişiklik için börülce gerçek çadır yapılabilir. Bunun için geniş koridorlar (en fazla 1.5-2.0 m) ile ekmek gerekir.

45 cm ve Sow 2-3 tohum mesafede delik yer ile Delik. Bunların başında bağlantı, dolaylı seti taşıyan sürünen ana kök büyümesi başından beri. Kol demiri Yeri üst. Vigna onu hızla yükselir ve uzun fasulye, küçük yeşil yılan gibi egzotik bir çadırın içinde askıda kalacaktır.  Bu mısır canlı destek kullanma girişimleri beklenen sonuç ortaya koymamıştır unutulmamalıdır.

Çok ışık tonları börülce bitkiler talep Mısır. Aynı zamanda, geniş, modern bahçecilik kullanılan sentetik örgü, onlar her 1.5-2 m ve tutma için uzunlamasına tel temeli içeren sağlanan yüksek verimlilik göstermiştir. Aksi takdirde, büyük bir vejetatif kitle ve rüzgar ve yağmurdan sonra börülce fasulye verim ızgara kısa kesti. Net, çit ve dekoratif ızgaralar üzerinde Vigna da mükemmel yakalar.

Çimlenme sürünen kaynaklanıyor oluşumu önce kaldırılmaz agrovolokno, kullanılabilir hızlandırmak için. Küme teknoloji başarıyla börülce fidan büyüyebilir. Yaş rassadydo 25 gün.

Uzun bir büyüme mevsimi destekler anormal kök ve verimsiz sersemler tepesi tekrarlanan ayıklanması, yön gerektirir. Hastalık ve zararlılara karşı mücadele sadece tohum bitkileri tavsiye ederiz.  Hasat 2-3 günde bir sabah yapılır.

Blades kendi pişirme kalitesini düşürür ki, hızla büyür. Bu nedenle, uzunluğu ve dlinnymipri 30-40 cm ile 15-20 cm boyunda genç fasulye hasat kısa, bakla çeşitleri ile, bu maksimum uzunluğu üçte ikisi ulaşmadan hasat edilir. Ağırlık kısa, bakla çeşitleri ile 10 bıçakları uzun olan, 40-50 g - 100-130,

verir kuşkonmaz fasulye 3 kg/m2 sınıflarda yukarı tırmanma ve çalı - 1 kg/m2. Bush çeşitleri olgun tohum yumuşak hızlı fasulye daha kaynatılır zaman lezzetli sunuyoruz. Fasulye hasat börülce ve bükülmüş bıçakları aksine çoğu kez ilk sonbahar donlarından kadar devam eder.

Related Posts:
  1. Patlıcan

patlıcan, bezelye, Vigna, filizler

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt