tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Squash Değerli bir ürün

Tarak - değerli bir ürün soğan

Bitki kabak aile - tverdokoroy kabak bir tür. Yaprakları uzun sap üzerinde, büyük, slaborassechennye, koyu yeşildir. Meyve küçük, basık, disk şeklinde veya okruglozubchatymi kenarları, beyaz, sarı, açık yeşil veya yoğun beyaz ya da krem ​​rengi etli yeşil çan şeklinde.

Küçük kareler kabak Avrupa ve Asya'da yetişen, ancak ABD ve Kanada'daki en popüler. Rusya'da, büyük bir yayılma, o da farklı bölgeleri boyunca ev bahçelerinde olduğu gibi, özellikle sıcak bölgelerinde yetişen değildir.  Genellikle meyve onlar 10-12 cm (ağırlığı 250-400 g) çapında olduğunda, kaldırılır ve korunması için - onlar cam kavanoz içinde entegre olduğu 7 cm maksimum çapı (4-5-günlük eski yumurtalıklar) ile.

Koleksiyon aksi eti kabalaştırır, kapari zorlaşır, 2-3 günde bir, düzenli olarak yapılmaktadır. Buna ek olarak, meyve yeni yumurtalıkların oluşumu geciktirerek, daha uzun bitki sol. Ben hemen meyve firma, sulu, ihale cilt ve tohum gelişmemiş olmasıdır toplandı. Onları soğuk odalar sadece 4-5 gün için saklayın.

Tarak - diyet ve klinik beslenme değerli bir ürün. Bunlar kan alkali tutarak proteinli gıdaların daha iyi sindirim, zararlı maddelerin atılımını desteklemek. Bunlar kalp-damar sistemi ve sindirim sistemi hastalıkları kısmındaki menü dahil tavsiye edilir.  Tarak Taze çok lezzetli ve lezzetli yemekler pişirin. Onlar, buharda haşlanmış, pişmiş, kızarmış yenir doldurulmuş bulunmaktadır. Et yemekleri, sebze yemek yumurta, salata garnitür için kullanın, vb

evde konserve kabak.  Soğuk suda hemen 2-3 dakika kaynar suda ve soğuk için sap ve üst kısmı, ağartmak kesilmiş Yıkanmış genç yumurtalıklar. Ve kaynar suda sterilize - maydanoz yaprakları, kereviz, turp, dereotu, sarımsak, defne yaprağı, marine (% 5-7 sirke özü, bir -1.3% tuz) dökün eklemek, 3 litrelik kavanoz içinde cam Yeri (litre kavanoz - 8-10 dak, 3-litre - 20 dakika).

Kapaklı bu sıkıştırılmış kutular sonra.  Sap ve üst kesilmiş yıkanmış nepererosshie meyve (300 g), yarım ya da parça (küçük meyve bütün sol) kesilmiş, (25-30 gr yağ, mevsim, şamandıra su çıkarmak için 15-20 dakika kaynar tuzlu suya batırılmış ) ve kızarmış ekmek kırıntıları veya rendelenmiş peynir serpin ve servis yapın.  Meyveler (500 g), kalın 1-1.5 cm dilimlenmiş kahverengi oluncaya kadar her iki tarafta tuz ve tereyağında kızartın (30 g) serpin.

Ekşi krema ile sıcak servis yapın. Ekşi krema eklemek (50-60 g) ve mantar gibi tat sonra, 5-10 dakika pişirin, küçük küpler ve tuzlu kabak (500 g) sıvı yağ (30 g) yavru olarak kesilebilir.  Küpler halinde kesilmiş meyve (300-500 gr), bu yahni veya kızarmış eklemek, et fırında veya soba 15-20 dakika neredeyse, (100-200 g) hazır ayçiçeği ve kaynamaya olduğunu. Domates (2 adet). Ya da domates soslu İsterseniz, sezon.

Biber veya otlar serpilir, servis yapın.  Squash - 3 adet,  Domates - 2-3 adet,  bitkisel yağ - 2 yemek kaşığı. kaşık,  soğan - 2 kafalı  tuz.  Kabak dilimleri, bitkisel yağ ekleyin ve yumuşayıncaya kadar pişirin, derin skvorodu koymak, kıyma. Daha sonra doğranmış domates, kızarmış soğan, tuz ekleyin ve başka bir 10-12 dakika pişirin.

4-5 sapından cm ve bir kevgir veya elek içinde atın, 3-5 dakika pişirin, üstleri kaynar tuzlu suya batırılmış kesilmiş ve meyve çapı. Rezene, kereviz, tarhun, siyah frenk üzümü yaprakları koymak için steril kavanozlara, squash satır yatıyordu ve sıcak şarap turşusu dökün. Bankalar ahşap halka üzerinde sıcak su (60 ... 70 ° C) bir tank koymak kapak, kapak veya sterilizasyon için rendeleyin.

En kısa zamanda depodaki su kaynamaya başladığında, bankalar, rulo çıkarıp ters çevirin ve soğutulur.  Squash - 200 gr,  Tereyağı - 1 çorba kaşığı. kaşık  tuz.  Süzülmüş, pişmiş ve eritilmiş tereyağı ile servis edilir kadar tarak biraz tuzlu suda pişirilir.  Ince 2 patisona shkupkoy (yani, yaşlı değildir)  2.3 mopkovki,  1 tatlı pepets

1 soğan (tercihen daha fazla)  2.3 s.pedney pomidopki olgun,  3 / 4 fincan pisa,  Diş sarmısak 1.  Payet - natepet mopkov, napezat küçük soğan, pepets yıkayın ve 20-30 dakika soğuk suda pirinç emmek ve bu Kuvaterner napezat doğranmış kabak da (Eğer soyulmamış ancak yıkanır olabilir).

Pisa ile Tahliye (tat) kaynama eklemek patisony ve tuz 5 dakika sonra, ateşe koyun soğuk su 1,5 bardak ekleyin. Ve pastitelnom yağ soğan bu Kuvaterner podzhapit altın kopochki, eklemek mopkovku, napezannye pomidopy ve pepets ve kaynamaya yumuşak (10-15 dakika) kadar, bütün bir lapa haline biraz daha pokipyatit atmak kadar kapatın ve yeşil ve Çernov peptsa ekleyin, sıkıştırmalı sarımsak. Serin kadar kremalı ya da olmasın, sıcak yemek ya da bekleyebilir.

1. Sebze - sağlık, GV bir bahar Boos, VI Burenin,

2. Lezzetli ve sağlıklı gıda IK Sivolap, prof ilgili kitap. O. Molchanov, Prof. DI Lobanov;

3. Halkımızın Ulusal gıda, VV Pokhlebkin.

Related Posts:
  1. Lagenariya

squash, lagenariya, maydanoz, soğan, sarımsak, domates

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt