tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak daha değerli

... > Nasıl değerli kabak kabak

kabak - kabak ve kabak ile> uzak bir kuzeni. Rusya'da, o Birçok Orta Avrupa'ya gelen ve Avrupa'ya bitki ve gibi vurmak Güney Amerika. Sebze atanan ilk isim - "Elması" - Fransız nedeniyle bazı benzerlikler geldi tat.  5-6 cm daha büyük, ancak genç patissonchiki yemek için uygundur  Bu yaştaki bir beyaz gevrek eti var.

Bu patissonchiki Bu salata taze yemek ve kış için koruyabilirsiniz. Için yemekleri süslemek için kullanılan tarak orijinal formu. Ancak, ve eğer 10-12 cm meyve büyüklüğü, sebze güveç için kullanılabilir Cildin temiz ve tohum kaldırmak için kabalaştırdığı.

Kabak C vitamini, B grubu, PP, provitamin A, pektin bir sürü için, Potasyum, magnezyum, demir, sodyum, kalsiyum gibi mineraller. Ancak içerik vitamin ve sebze gibi tat, bu nedenle hızla azalır olan kaplanmış kabak Çiçeklenme sonra 12 gün yemek vermek  bir evcil hayvan.  Tıbbi ve squash diyet için değerli nedir?

Bu sebze 90'dan fazla su ve% alkali bileşikleri et ve diğer protein ürünleri ile kabağı bu yüzden kullanımı onların hızlı ve tam emilim katkıda bulunur. Alkali bileşikleri kan tepki destek, karaciğerde glikojen geri yükleme ve geliştirmek  Safra salgısını. Bu nedenle, menüsünde tarak hastalığı olan kişilerde de karaciğer, safra kesesi, sindirim organları ülserler.

Fiber kabak kabızlık önleyici, bağırsakları harekete geçirir ve  maya. Potasyum ve magnezyum içeriği yüksek vücut kaldırılır fazla kolesterol, bu nedenle kabak önlenmesi ateroskleroz. Potasyum böbrekler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve uyarır idrara çıkma. Tüm Bu kabak birikimi engelleyen bir sebze yok  vücut yağ ve toksinler.

Yani, aynı zamanda kilo için sağlıklarını sadece izlerseniz, kabak masanızda olmalıdır.

Related Posts:
  1. kabak bakım
  2. kabak kabak Belleville
  3. Saraha
  4. Domates

Domates, marul, kabak, kabak, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt