tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Pırasa kökenli

Pırasa fideleri kökenli

Pırasa Kökeni ve dağıtım.  Anavatan - Akdeniz. Pırasa elde edilir Akdeniz'de yaygın yabani türlerin Allium ampeloprasum, ve İngiltere'nin Güney ve İran.

Bu, Amerika Kuzey Afrika, Avrupa yetiştirilmektedir (Özellikle İngiltere ve Fransa). Ülkemizde, pırasa ağırlıklı olarak yetiştirilir güney bölgelerde.  Botanik özellikleri.  Pırasa (Allium porrum L.) - iki yılda bir Soğan bitki ailesi (Alliaceae).

False düz, çizgisel, uzun yaprakları ve kalın oluşumu ilk yılında ikinci yıl için, gövde - Aynı 150 cm çiçek okları yüksekliği Donets üzerinde yıl küçük yuvarlak veya uzun ampul gelişir. Çiçek salkımına 800-3000 büyük, küçük form, kirli beyaz, nadiren pembe çiçekler. Ampul kalın yoğun kısaltılmış Donets ile, basit, küçük ve güçlü bir kök sistemi geliştirdi.

Pırasa şekilleri kısa (15-18 ile var cm) ve uzun (15-30 cm) kaynaklanıyor. Tohumlar küçük, buruşuk, siyahtır. Ağırlık 1000 tohumlar, 2,2-3,7  Biyolojik özellikleri.  Bitki zengin, oldukça yerleştirilir nemli ve oynak topraklar. Asidik topraklarda uygun değildir.

Pırasa yapar gübre konusunda çok seçici -7 C donlarından, özellikle azot. Çiçeklenme ve meyve geç (Temmuz - Ağustos ve Ekim - Kasım), bu nedenle SSCB'nin güney sadece tohum olabilir. Pırasa da hiçbir dinlenme süresi. Yaprakları geç sonbahar kadar büyüyebilir.  Üreme ve tarım teknolojisi.

Toprak hazırlığı ana yöntem ve yetiştirme soğan bu aynıdır. Toprağa ekilen tohumlar, ve hazırda ve önümüzdeki yıl için ürün verir. Fidan yetiştirme zaman hasat ekim yılında sonbaharda toplanır. Hızlı filizlenen tohumlar için çimlenmiş. Ne zaman nonseedlings merkezi kültür yolu Pırasa güneyde Haziran sonunda sow - Temmuz ayı sonlarında.

6-8 kg / ha Ekim tohumları. Fidan tohum elde etmek için seralarda veya sera Mart ayında ekilir. Fideler Nisan ayı sonunda toprağa ekilir - Mayıs başında ön sıra bitkiler arasında 10-15 cm mesafe oluk derinliği kesmek 10-15 cm 15-20 gün karık düşüş uykuda, daha sonra iki veya üç hilling harcamak. Bu ağartılmış, yüksek kaliteli pırasa üretir.

Bakım gevşek ve devletten yabancı otların temiz toprak içeriği, besleme ve sulama.  Bulgar ve dağıtılmış çeşitleri Karantansky.  Hammaddelerin hasat ve depolama.  Pırasa 45-60 sonra hasat gün sonra ekim, bitki biriyle prorezhivaya. Bodrum Vintage mağazası sebze saklar.

Ayrıca, yaprakların uçları bırakarak kum yay pimleri, nezasypannymi. Göreceli 0-1 C Optimum depolama sıcaklığı, % 80-90 nem.  Tohumlar üst kutuları erken çatlama hasat. Kuruduktan sonra, Bu harman ve temizlenir. Pırasa Verim 50 ton / ha.

Tıbbi özellikleri.  Pırasa, bir idrar söktürücü olduğu potasyum tuzları varlığı nedeniyle. C-80: Vitamin (mg%) içerir karoten - 0.7 E - 3, Bi - 0,1, B2 - 0.06, RR - 0.5 vs Pırasa artırır Karaciğer ve safra kesesi aktivite, iştah artar. Bu tavsiye edilir romatizma, damar sertliği, yorgunluk, metabolik bozukluklar, obezite, gut, böbrek taşı.  Uygulama.

Bu kültürde keskin koku ve tadı vardır. Lezzet onun hassas, ama tadı daha ince, daha hoş soğan daha tatlı. Gıda kalın bir alt beyaz gövde parçası ve geniş, düz genç kullanın bırakır. Eski sert ve tadı hoş olmayan bırakır.

Pırasa eklendi çorba konsantre, dondurulmuş sebze, kümeler, soslar. Yeşil soğan ve taze sebze ile birlikte, bir ca koymak  zırh, soğuk yemekler, bir marş olarak kullanmak. Pırasa balık için bir garnitür olarak kullanılır aromalı et ve sebze çorbaları, ve et yemekleri.

soğan çeşitleri, pırasa, pırasa, soğan


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt