tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Pırasa harika sağlıklı sebze

Pırasa harika sağlıklı sebze sarımsak

Pırasa - bağımsız olarak kullanılan harika bir şifa sebze çeşitli yemekler, boşlukları ve o ürün ve antik çağlardan beri bilinmektedir. Avrupa ülkelerinin aksine, Rusya'da küçük, pırasa var yetiştirilmektedir Bu özellikle hassas slaboostry çünkü o, çok dikkate değer olsa da genç yapraklar ve beyazlatılmış yanlış kök tadı yüksek bir besin olan değer (bu protein, şeker, lif, vitamin, mineral tuzlar içerir).

Pırasa aktive metabolizması ve çünkü uçucu düşük içeriğini diyetler kullanılan yağlar. O soğan şalgam verimli 2-3 katıdır ve (saklama depoları vitamin özelliklerini kaybetmeden altı ay depolanabilir önce Şubat askorbik asit vardır soğan diğer tür, aksine Tersine,) depolama kaybetme.

Pırasa - iki yılda bir bitki (ama sürekli olarak işlenmiş olabilir), oluşturan düz sarımsak gibi rozet, yaprak, ve false ilk yılında sap (gövde), uzunluğu 10 ila 60 cm arasında değişir Yaşamın ikinci yılında 2-5 cm türü ve çapına bağlı olarak pembe ya da mor küresel yüksek pırasa sapları görünür Eylül ayı başında çiçeklenme, tohum olgunlaştırmak (onlar ampul daha küçük soğan ve) üç yıl için geçerli kalır.

-Erken olgunlaşan var, orta ve pırasa geç çeşitleri. Için pırasa Erken olgunlaşan çeşitler salata açık zeminde ilkbaharda ekmek yapabilirsiniz.  Pırasa tipik uzun büyüme mevsimi (yaklaşık 7 ay) çok soğuk kışlar ile bölgelerde bu fide ile yetiştirilmektedir.

Için Eylül ve Ekim tohum olgun soğan (genellikle Mart ayında ekilir Mart ayının ikinci yarısında). Ekim önce pırasa tohumları suda ıslatılmış (20 derece) gece ve yavaşça akışkanlık için kurutulur. Taban çim karışımı pırasa tavsiye formu ekim tohumları için gübre toprak, humus ve turba moor veya.

Düşük fide substrat dolu kutu, tamped Slack ve çekirdekli bir sulanan tohum ve ışık 0.5 cm toprak tabakası ile kapak, biraz toprak sıkıştırma üst ve bitkileri ile folyo kutusu kapağı üzerinde. Tohumları ekmek tavsiye edilir pırasa nadir o başka tabi kılıç çeker (at boyutu 35x50 cm kutusunu sürekli veya dize için tohum yeterli 2-3 g ekim).

Pırasa sıcaklık 22-24 derece tutmak filizlenmesi için, çimlenme sonra: gece öğleden sonra 20 ° 8-14 derece. Pırasa orta sulanan (Sıcak su, toprak sulama arasında kurumasına izin) ve genellikle, fiyaka çekti değildir vuruyor. Açık toprağa pırasa dikimi önce arzu edilir fidan sertliği iki ya da üç gün korunaklı bir yerde açık havada rüzgar ve doğrudan güneş yerden.

60-70 gün yaşında, fide için bereketli toprağa pırasa ekilir parlak yeri (genellikle 05-15 Mayıs, pırasa don korkmuyoruz gibi), 10-15 cm oluk derinliği (için daha fazla hilling bitkiler tabi ihale beyaz uzun kök alınması). Ortalama metrekare dikti Iki satır veya tek hat diyagramı bir zincirinde pırasa dikimi 25-30 tesisleri, (Bitkiler 10-15 cm bırakarak paralel olarak).

Daha yoğun ekim Yaz pırasa yemeği için Temmuz ayı başlarında genç soğan ile inceltilir. Uygulanan malçlama ekim pırasa turba, doğranmış kuru saman, tops toprak nemi korumak ve ot büyüme bastırmak için bitkiler. Sulama kuru havalarda pırasa büyük ölçüde verim artar.

Küçük bitkiler olabilir ek olarak özellikle kendilerine okuchiv ve ladin dalları kapsayan, bahçe kışın bırakın. Pırasa tohumları da geç Ekim ayında bahçede ekmek için, bitkiler tutam kış için turba.  Pırasa bozuk ve kirli yapraklar çıkarmıştı temizlerken, kesilmiş kadar üçüncü uzunluğu 1 cm ve yapraklara kökler. Kiler ya da bodrum mağaza pırasa olarak kum prikopat kış, 2 derece daha iyidir.

Sonbahar pırasa sığınma evinde balkonda saklanabilir 5-7 dereceye kadar don yay aşağı dayanabilir. Donuncaya bile - bu önemli değil, ve dondurulmuş pırasa kaybetmez özellikleri ve şifalı yemekler yapmak için kullanılır. Yokluğunda bodrum, zemin ve balkon bitkileri serin, paketi pırasa selofan ve buzdolabında deposunda.

Ziborova EY  Çevrimiçi Gardenia.ru

Related Posts:
  1. Sote patlıcan
  2. patlıcan

patlıcan, pırasa, soğan, pırasa, soğan çeşitleri, sarımsak


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt