tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Lukaporeya

Soğan düzenli tüketimi lukaporeya

İç pırasa Mezopotamya ve Mısır'dır. O III-II binyıl daha fazla büyümeye var başladı. Daha sonra Roma İmparatorluğu pırasa geldi.

Bazı piramitler içinde düzenli olarak inşa köle güçlerinin korunması için pırasa yedi ileri sürmektedir yazıt bulunmuştur.  Pırasa esas olarak su oluşur, bu nedenle az yağlı çağrılabilir. Aynı zamanda, hızlı bir şekilde açlık tatmin düşük kalori değeri rağmen, iyi bir tat ve narin dokusu vardır.

Ayrıca vitamin, mineral (özellikle potasyum) ve uçucu yağ içeriği için değerli pırasa. Bu sindirim ve metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu peynir, kurutulmuş, dondurulmuş, konserve, haşlanmış, kızartılmış ve salamura kullanılır.  Pırasa düzenli tüketimi bağışıklık geliştirir.

Vitamin B6 ve C, yanı sıra potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi faydalı mineralleri yeterince yüksek düzeyde olduğunu. Pırasa bir kan temizleyici olarak iyi olduğunu ve henüz karaciğer ve solunum sistemi için yararlıdır, akut boğaz tedavi amaçlı kullanılmaktadır.  Soğan gibi pırasa tadı tat, ama daha yumuşak ve tatlıdır. Yenilebilir beyaz sap pırasa ve genç yaprakları neogrubevshie.

Yalın yıl pırasa Orta çağlarda favori fakir sebze, hem de açlığı tatmin oldu. Avrupa'ya kazandı budur. Bugüne kadar, pırasa ana Avrupa tedarikçi Fransa'dır.  Pırasa, ham haşlanmış ve kızartılmış yerine soğan yemek kullanılabilir. Soğan göre daha az dramatik ve çok daha hoş bir lezzet nedeniyle.

Pırasa sebze püresi, salça eklenir, bu çorba ve et suları özellikle iyidir. Pırasa ihale sap söndürmek ve rendelenmiş peynir ile servis edilebilir. Ve rendelenmiş elma, doğranmış pırasa halkaları ve zeytinyağı veren bir çok lezzetli ve faydalı salata. Pırasa mantar çok lezzetli bir güveç.  Bu krep hamuru içine pırasa ekleyebilirsiniz. Böyle bir testi hazır krep rendelenmiş peynir serpin ve sıcak olarak servis gerekir.  Pırasa çok farklı salatalar pişirilebilir.

Bu benim en sevdiğim tarifi: kase pırasa, tatlı elma, peynir ve haşlanmış yumurta atıldı katmanları. Tüm malzemeler ince ince doğranır, rendelenmiş peynir giyilir. Üzerine mayonez dökün ve birkaç saat için buzdolabında set yeşil ile süsleyin.  Pişmiş pırasa iki gün daha uzun saklanır. Çiğ pırasa üç ay kadar bir hafta boyunca buzdolabında saklanır ve dondurucu olabilir.

Kurutulmuş pırasa yaklaşık bir yıl boyunca saklanabilir. Yüzük sahte kök ve yaprakları gibi dilimlenmiş kuru. Evde, pırasa orta derecede ısıtılmış fırın, mikrodalga veya oda sıcaklığında bir havalandırılmış odada kurutulabilir.

İlginç bir şekilde, pırasa depolanması sırasında C vitamini içeriği artar!  Bu dikkat çekici ürün çok kullanışlı ve harika bir tadı vardır ve eski Romalılar ve Mısırlılar bu yüzden değerli olması şaşırtıcı değildir.  Bahçıvanlar kendi alanlarında kendi pırasa büyüyebilir, bu soğan göre toprağa daha az talep ediyor. Gevşek, iyi süzülmüş topraklarda yetişir.  Sıcak iklime sahip bölgelerde, pırasa tohumları toprağa doğrudan sow.

Ve soğuk iklimlerde pırasa bölgelerde fidan ile yetiştirilmektedir.  Hasat "bacaklar" hala küçükken başlar, o Eğer hasat süresini uzatmak için izin verir. Bitki çekme ve bahçe çatal ile topraktan kazmak değil. Pırasa ve sıcak bölgelerinde açık alanda kış için bırakılabilir.  Büyüyen pırasa için temel koşul - bu bitki photophilous hatırlıyorum.

Iyi sulama unutup, sonra da tüm yıl masanızda olacak pırasa etmeyin, onun faydalı özellikleri ve lezzetli lütfen!

Related Posts:
  1. Dekoratif kabak
  2. biber

lahanası, kabak, marul, soğan, soğan, sebze


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt