tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bow slizun neredeyse hiç kostik maddeler içerir

Bow slizun neredeyse yakıcı maddeler yay içermez

Bu bitki halk step ya da yay sarkık olarak adlandırılır. Yeraltı ateş parçaları ve askorbik asit ve kolay sindirilebilir karbonhidrat, mineral bileşikleri ve esansiyel yağların karoten çok bırakır. Zhelezistyhsoley kültür düzeyi yüksek bu değerli bir diyet ürün yapar.

Bow-slizun - Bu soğan ailesine ait çok yıllık otsu bir ortak olduğunu. Bu tesis, eşsiz bir özelliğe sahiptir: yavaş yavaş öz için zelenoybotvy hasarlı bölümleri çıkardıktan sonra kalın, mukus tutarlılık hizmet vermektedir. Büyüme sezonunda yaprakları çok, ihale sulu ve güzel kokuludur.

Soğan diğer çeşitleri ile karşılaştırıldığında slizun neredeyse kaçış keskin tat vermek hiç kostik madde, ampuller ve yaprakları ispolzovatdlya salata ve yaz yemek böylece.  Ilk büyüme mevsimi step yay sırasında yeşil kalem formlar ve pervyelistya Nisan ayı başlarında toprak yüzeyinden görünür. İkinci yaz mevsiminin ortasında çiçek Eylül ayında başlar ve zaten olgun tohumlar.

Ampüller slizuna-şekil bir koni andıran ve yatay üst tabakası substrata.Tolschina kol altında nadlinnom köksap 2-2,5 cm kök ulaşabilirsiniz çift olarak yerleştirilen kadar yarım metre yükseklikte, yapraklar ve düz, dümdüz, pürüzsüz yüzey 5-8 adet baz vpuchki toplandı. Yaprak ve sapları sarımsak kokusunu andıran, ancak daha az belirgin lezzet var.

Çiçek lila-pembe, şemsiye biçiminde küresel şekli. Sol her yeni büyüme mevsimi ile kış soğan sonbahar unharvested, o budetpostepenno bir daire ya da düzensiz sarmal yetişir.  Dikim soğan slizuna slizun soğan genellikle zemin hazırlanmış fidan veya ekmek semenaneposredstvenno büyüdü.

Bow slizun neredeyse yakıcı sarımsak içermez

razvityerasteniya İyi en az 60 cm aralıklarla sıralarının arasındaki bitkilerin geleceği bırakarak geç sonbahar veya erken ilkbaharda üretilen Seeding hayat 3-4 yıl da bahar açık toprağa ekilir bölünme mnogozubtsovyh ampuller, tarafından yayılan olabilir. Sıradan soğan gibi belirli bir kültür takoyzhe Bakımı.  Hasat soğan erken hasat slizuna ilk toplama Mayıs sonunda yer alabilir. Yaprak büyütme gibi periyodik Kes peravypolnyayut.

Bow-slizun taze yenebilir, atakzhe soslar, yan yemekler ve pryanyhpriprav hazırlanmasında ısıl işleme tabi.

Related Posts:
  1. Bezelye en soğuk dayanıklı bitkisel bitki

soğan, sarımsak, bezelye, soğan slizun, soğan, filizler

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt