tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bow batun üretimi ve kullanımı

Bow batun: tarım, hayvancılık ve gıda kullanımı  Sebze, soğan, batun, Tatar, Çin soğan, tarım soğan batuna Bow batun (Tatar, kış, kum, Çince, içi boş), çok yay en yaygın türlerinden biri. Sayesinde zymo ve dona dayanıklı, hem de dinlenme gibi kısa bir sürede (1 hafta ile 1 ay arası), zaten kar altında büyümeye başlayan ve erken ilkbaharda üretim sağlar.

Bow batun (Allium fistulosum L.) çok yıllık zambak aile. Bu 56 ve hatta 10 yıl boyunca tek bir yerde yetişir. Ampul aksine, bu büyüme mevsimi boyunca kökeni olan daha yeni dallar ve yapraklar gelişiyor, doğru ve pseudobulb gelmiyor. Yaprakları kaplayan mumsu çiçek kaplı, içi boş, içi boş. Hayat, her çiçek ve form tohumların ikinci yılından itibaren.

Meyve-üçgen 2-5 tohum ile kapsül. Tohumlar sert buruşuk kabuk kaplı, siyah, üçgen vardır. Bunlar 2-3 yıl için geçerli kalır. 1000 tohum ağırlığı 2.5-4.5 olan

soğan batuna dört alt türü vardır: Çin ve çok katmanlı, Japonca, Rusça. Onlar, (yaprak sayısı ve rengi, dallanma, bitki boyu derecesi) morfoloji ekonomik (erkencilik, verim) özellikleri ve tadı farklıdır. Ukrayna'da, çoğunlukla Rus ekili alt türü.

Bu nispeten küçük ölçekli (30-40 cm) bir form içerir, koyu yeşil keskin tat bırakan, hızla grubeyut temizlik gecikme zaman. Bitkiler çok dallı ve 30-60 şube üçüncü yılı oluşturur. Erken büyümek ve çok şiddetli kışlar bile donma yok. Bow batun farklı yüksek soğuk.

Bitki photophilous, toprak verimliliği ile ilgili talep, yeterli nem ihtiyacı var. Bu zengin organik toprak, kumlu tınlı toprak, siyah toprak iyi yetişir. Yeşil batuna ise 1.7 'den% 2.4 şeker, protein 1,6-2,5 gram içerir. 82-125 mg C vitamini% ve uçucu yağlar, elementler, vs 2.2-3,1 mg% karoten, Soğanlar batun yetiştirilen olabilir tek ve açık ve korunaklı sterlin uzun süreli kültür. Ne olursa olsun yetiştirme yönteminin toprak sonbaharında (kazı, pulluk) hazırlanır.

Sonbaharda altında sürülmüş soğan uzun vadeli kültür organik (gübre, kompost veya humus - 6-10 kg/m2) yapmak ve gübre (30-50 g/m2 süperfosfat). Bir azotlu gübre (15-20 gr/m2 amonyum nitrat) ilkbaharda yapılır. Yetiştiriciliği uzun vadeli yöntemde İlkbaharda yapılan ekim

ekilen soğan nemli toprakta batun, 14-15 C sürgünlerin bir sıcaklıkta 0,7-1,5 cm tohum 45-50 x 25-30 cm derinlik sistemine normal bir şekilde iki hafta içinde ortaya ve 20 - 22 C - 6-8 gün sonra. Bitki bakım zamanında yabancı otların temizlenmesi (yay onları sevmez) ve gevşeme topraktır. Sıcak ve kurak yaz toprağın sulanması 3-4 kez, her sulama sonrası toprak gevşetmek gerekir. Büyüme mevsimi bitkilerin sonunda yaşamın ilk yılında 2.3 şube oluşturur.

Bu yıl yaprakları kaldırılmaz. Bu nedenle, bitkiler kış gider. İlkbaharda çok erken ve sonbaharda daha iyi, ilk don sonra, kurutulmuş yapraklar çıkarılır, bu yüzden yeni baharında yeniden büyüme tutuklandı değildir.

Zamanında ölü kaldırmak ve soğan hastalıklara neden olabileceğinden önemlidir. İlkbaharda yaprak onlar uzunluğu 25-30 cm ulaştığında, gıda amaçlı hasat. Sezonunda 2-3 defa kesim ve iyi bakım ile ve en fazla 5 kere. Soğan batun en yüksek verim 6 yıllık verim azalmaya başladıktan sonra, yaşam 5. yılın üçüncü verir, ekim yeniden düzenlemek gerekir bu yüzden. Çok erken yeşil soğan batuna folyo kapak uygulanarak elde edilebilir. Bunu yapmak için, çerçeve seti, ve Şubat ayında da folyo ile kaplıdır.

Yeşil soğan ihale ve sulu ve daha önce açık alanda 2-3 hafta boyunca yetişen bu geçici barınak altında. Bow batun vejetatif ve çoğalır - çalı bölünmesi. En iyi bitkiler seçin kazmak ve 2-3 şube oluşan dikim birimler bölün. Dikimden önce üçüncü kök ve yaprakları kısaltılmış. Dikim 45-50 x 20-30 cm şemasına göre, Temmuz ayı sonlarında erken Eylül, ya da erken bahar, yaz aylarında yapılır

ekiminin bir yıllık yöntem 15-20 x 1 -2 şemasına göre, bahar ve yaz başlarında batuna ekim yapılır Ağustos - erken ilkbahar ekim dönemi (Nisan) görürseniz, Haziran ayında kaldırıldı alanı, bağlı olarak, mal bitirdi. Yaz ekim (geç Temmuz - Ağustos başında) olarak, bitkiler 2-4 yaprak formu ve kışın gibi bırakmak için düşme zamanı var. İkinci yılın ilkbaharında, kısa bir süre sonra Nisan ayında hasat için hazır büyümeye ve başlar - Mayıs. Hasat yeşil soğan zaman yıllık bitkiler 2 -8 kg/m2.

Vitaminler yeşil soğan taze şekilde veya birinci ve ikinci yemekler için bir çeşni olarak kullanılmaktadır. Erken ilkbahar ve geç sonbahara - Çok değerli bir büyüme mevsimi boyunca devam olmasıdır.

Related Posts:
  1. Domates
  2. Bu çok ilginç bir bitki lagenariya olduğunu
  3. Züccaciye baklazhan1
  4. patlıcan

batun soğan, batun, lagenariya, patlıcan, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt