tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Arpacık uzmanlara göre

Arpacık soğan uzmanlara göre

Uzmanlara göre,  arpacık, görünüşe göre, Akdeniz geliyor. Onun Latince adı "  askalonikum "diye, Filistin'de Aşkelon isimleri nereden çok sayıda antik çağlarda yetiştirilmektedir. XIII yüzyılda bu yerlerden, Haçlılar Avrupa arpacık teslim etmeye başladı. Bir-iki yüzyıl sonra, o çok daha sonra İngiltere ve Amerika'da olduğu Fransa, dağıtıldı.

Bu suludur, daha yumuşak ve daha kokulu soğan çünkü uzun bir aristokrat soğancık soğan, gurme zevk olarak kabul edilmiştir. Birçok yemek tarifleri Fransız mutfağı soğan değil, diğer ürünlerin belirsiz ince bir tadı vardır. Küçük arpacık mükemmel turşu yapmak.  ABD'de, arpacık güneşte kurumaya değil, ve hasat buzdolabında yerleştirilir hemen sonra, bu yay yüksek sıcaklıkta kalma gibi tat etkiler ve gurme yemeklerin kalitesini etkileyebilir.

Soğuk ve yeşil soğan tutmak.  Arpacık pratik hozyaykitakaya ampul gibi küçük soğanları her zaman bir iz bırakmadan bir çanak kullanılır.  Uzun ekimi bilinen gibi soğan, arpacık, doğal bitki örtüsü bulunmaz. Morfolojik ve biyolojik özellikleri, çok benzer ampul soğan olduğunu.

Tek fark tohum çarpma soğan, güçlü kendi küçük ampuller içinde dallanma ve depolanması gereken yeteneklerini en iyi için zayıf bir kapasite bulunmaktadır. Arpacık soğan kolayca geçti ve verimli yavrular vermek ile. Şu anda, pek çok araştırmacı soğancık soğan çeşitli düşünün.  Vejetatif özellikle arpacık yayılır, ama çiçekli sürgün ve tohumları formu yapabiliyor. Ancak bu yetenek çeşitleri ve formları arasında değişir.

Bazı bitkiler diğerlerinin neredeyse bu yeteneğini kaybetmiş ise, generatif gelişmesine transfer düşük pozitif sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra. Sadece etimto arpacık soğan ve (ülkenin kuzey çeşitli) altında uygun koşullar çiçek ve form tohum farklıdır.  Kimyasal bileşimi üzerinde arpacık soğanı soğan pek de farklı değil.

Yine de farklılıklar vardır: yaprakları ve tomurcukları ise sırasıyla kuru madde, 9.5 ve% 16.5, saharov34 ve% 1,5 askorbik kisloty64, 5 ve 7 hakkında mgp içerir içinde. Arpacık mineraller potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir bakımından zengindir. Bu bir dizi mikroelementovnikel, kobalt, krom, vannady, molibden, titanyum, silikon, germanyum ve insan vücudu için bile gerekli özellikler.

Arpacık soğanı arasında ve ek olarak, uçucu esansiyel yağlar, vitaminykarotin, tiamin, riboflavin, niasin ve diğer besin (enerji) değeri (100 gr ıslak ağırlık başına kcal) zeleni1719; lukovits3036.  Arpacık ve keskin bir polustrye çeşitleri ve formları gibi. Son güneyde daha sık görülür.

Soğan Ukrayna ve Kafkasya'da yetişen yanı sıra Kazakistan ve Uzakdoğu bulunuyor. Son yıllarda, yeni çeşitlerin tanıtımı ile, arpacık Sibirya ve Orta Rusya'da daha sık görülür. Oldukça yaygın ekimi üretim arpacık ve küçük ekonomik değeri rağmen.

Ve yine arka bahçede sebze aristokrat soğan için vazgeçilmezdir.  Materiala250% 350 kütle-dikili ile elde edilen yüksek oranda arpacık kilo ürünleri ile karakterize tesisleri için. Bir ampul dikme orta boy (yaklaşık 2.5 cm) ve bitkilerin dallanma yoğun sayesinde 612 soket ampul elde edilebilir. Bazı durumlarda, yuvada ampul sayısı 25 veya daha fazla ulaşabilirsiniz.

Arpacık farklı olgunlaştırma. Yaprak ve otlar yeniden büyüme Ekimden sonra 2830 gün kesilebilir sonra ılıman iklimlerde ampuller 7080 gün içinde olgunlaşır. Hava koşullarına bağlı olarak, olgunlaşma süresi iki hafta içinde değişir.  Harici olarak, bitki arpacık soğan minyatür. Onun da fistulose yaprakları, ama yaprakları koyu yeşil, mum film dar, subulate, uzunluk 2040 cm renkli düşüktür. Vetvi710 pc yaprak sayısı.

Ampüller, oval, yuvarlak veya düz yuvarlak. Çoğu zaman, form (sokette ampul yakınlığı nedeniyle) doğru değildir. Açık sarı, bronz kahverengi ve sarı, pembe, gri-mor, yeşil, sulu dilim beyaz renkli, yeşilimsi veya açık mor kuru terazi boyayın. Ampuller onların massa650 g, 1.5 ile 4 cm peduncles çapı hemen hemen hiç şişlik, uzun boylu 70 100 cm büyür mnogozachatkovye. Sotsvetiesharovidny, çok-çiçekli şemsiye.

Çiçekler daha uzun Pedicels 23 kez. Yaprakları çiçek örtüsü beyaz rengi, yeşilimsi, pembemsi. Santral ven karanlık.

Tohumlar biraz daha küçük Chernushki soğan. Bazen çiçek salkımına hava bulbils oluşur.  Soğan gibi temelde aynı Agrotechnics arpacık.

Ancak, soğan fazla doku verimli topraklar ve daha ağır ekili tercih arpacık için. En iyi selefi  . Arpacık soğanı aynı parça az 34 yaş daha erken döner.  Ampuller (özellikle güney bölgesinde) muhtemelen erken veya kış altında, bahar aylarında ekilir. Sonbahar ekim arpacık bahar şalgam da hasat için hazır ve 1012 gün ortalama hızlandırır. Bitkilerin kış dayanıklılık yüksektir, ampul bile dondurma ve zarar vermeden çözülme olabilir.

Zastrelkovavshihsya tesisi sayısı, bu podzimney dikim gerçekleşir normalde 1520% geçmez.  Hastalığın önlenmesi için ve yaprakların yeniden gelişimi hızlandırmak için 40 'de ısınmak için soğanları dikim bir hafta önce yapılmalıdır. Isınma 8 saat sürer  Dikimden önce ampuller boyutuna göre kalibre edilir.

Unutmayın: kızı ampuller gelen büyük ampul, daha büyük yaprak kütle ve daha aldı. Ama yine de ucuz yaklaşık 3 cm Onlar zaguschennodo 30 adet yerleştirilebilir çapında orta ölçekli soğanları dikim için kullanılacak. 1 m  ve birim alan başına homojen ampuller yüksek verim elde etmek.

Küçük ampuller sık ​​yeşillikler daha sonra dikim yanı sıra seralarda zorlamak için kullanılır.  Bant ekim Rahat şeması, 4 satır. Ryadu810 bitkiler arasında ryadkami20 cm arasında lentami70 cm arasında mesafe Dikim derinliği toprak yüzeyinden ampul omuz mesafesi 24 cm ampul oluklar gerekirse, bu nedenle, nemli toprakta sulanan ekili olduğu gibi olmalıdır bakın. Ekimden sonra ampuller satırları çim serpilir.

Bitki Bakım gevşeme toprak ve ot mücadelesi için azalır. Ilıman bölgelerde sulama genellikle kuraklık sırasında sadece sulama gerekmez.  Bitkiler arpacık aynı hastalık ve zararlılara hasar ve soğan yönünde. Zamanında taşımak dışarı koruyucu önlemlere zarar görmesini önlemek için. En zararlı hastalık özellikle yağışlı havalarda, peronosporosis olduğunu.

Tag zabolevaniyana yaprakları gri noktalar vardır, bu lekeler daha sonra mor renk kazanır. Yaprakları sarkma ve ölürler. Hastalığın ilk belirtileri bulaşmış bitkilerin kaldırmak gerektiğinde, ekim sıvı Bordo serpin.

Gıda tedavi bitkilerden Yeşil alınmaz. Genç bitkilerin köklerini tabanında Mayıs sonunda yumurta bırakır Kesinlikle etkilenen arpacık soğanı soğan uçmak. Büyüyen köklerinin hamlede larva kemirmek oluşan ve bu yaprak ve bitki ölümü sarılık neden olur.

Önlemler bir koku havuç soğan sinek iter ve uçucu soğan havuç sinek, sırasıyla havuç yatak yanında borbyrazmeschenie soğan yatak.  Temmuz ayının üçüncü on ortalarından Ağustos hasat soğan, ölen yaprakların başlangıç ​​aşamasında. Bu ampuller filizlenme başlayabilir çünkü hasat ile Geç, istenmez. Yuvalar arpacık, topraktan çıkarılan ampul ayrılır ve iyi güneş veya kapalı kurutulur, sonra örgü içine yaprakları veya soğan örgü kesti.

Serin ve kuru bir odada veya oda sıcaklığında muhafaza arpacık. Bu yay da 57 ay boyunca korunur. Hasat temiz, soğan, kesme, hafif nemli, dondurulmuş ve plastik kutular içinde buzdolabında saklanan hemen sonra yargıçların çoğu. Benzer şekilde, dondurulmuş sebze ve arpacık.  Arpacık seralarda yeşillikler üzerinde, hem de odada pencere başarıyla yetiştirilmektedir.

Bununla birlikte, Şubat ayının ikinci yarısında yapılır zorlama bahar için kullanmak daha iyidir. Daha önceki dönemlerde bunu geri kalan kısa ama derin bir süre de olsa vardır ve genellikle sonbahar ve kış aylarında kötü filizlenir çünkü yapmak kolay değildir. Yaprakları bir serada soğan ekim sonra 26 35 gün kesilebilir.

İlginç bir şekilde, pencere pervazına üzerine arpacık zorlayarak zaman sadece orta altında boyunca kesim povtornoizvlech ampuller, kullanmak için bir olasılık var, ve arka zemine. Yeşillik bir ürün şimdi, diğer kaldırıldı.  Arpacık tencere ve kutularına da büyür. Ilkbahar ekim bir balkonda ampul sadece yeşil elde edilir, ama olabilir.

Bazen, yeniden büyüme kesilmiş soğan üstüne yaprakları hızlandırmak için "omuz." Bu yöntem gerçekten büyütme yaprakların ilk aşamalarında hızlandırır, ancak gelişme ve yeşillik ve soğan nihai verim üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.  Aristokrat arpacık soğanı yüksek verim vardır: ampuller m 1 'e göre 33,5 kg'a kadar olan  , Aynı bölgede 45 kg yeşil. Ancak, uzun süreli bitkisel üreme verim azalmasına neden olur, özellikle viral, ampul büyüklüğü ve hastalığın birikimini azaltır.

Bu nedenle periyodik olarak (her 45 yıl) tohum arpacık almak gerekir. Tohum amacıyla büyük, sağlıklı, hasarsız ampuller alınır. Onlar 12 `için yaroviziruyuschih artı 4 artı arasındaki sıcaklıklara maruz kalmış en az 4 ay bir kraliçe depolama modunu seçin.

Tohumlar testisler testis arpacık soğan ve mekansal izolasyon tutarak, soğan tohumu gibidir.  Arpacık oldukça az çeşit, temelde yerel olarak dağıtılan ve yerel öneme sahip olan yerel örneklerin seçimi ile elde edilmiştir. Kuban Krasnodar tanınan çeşitleri 322 ve Rus menekşe zheltyyD.

Ukrayna'da, çok çeşitli arpacık Kuschevka ünlü Kharkov yanı sıra çeşitli yıldız yetiştirilir. Sibirya'da, son yıllarda, olgunlaşma ve sortSibirsky çok sarı olgunlaşma uzattı. Zonlu shalotaMezhsezone yeni çeşit, o sebze bitkileri yetiştiriciliği seçimi ve tohum Araştırma Enstitüsü başlattı.

Bu seralarda ve kışın kapalı olarak zorlamak içindir.  B. Kokoreva

Related Posts:
  1. domates ile fasulye
  2. Kırmızı Biber

havuç, soğan, soğan, kırmızı biber, soğan, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt