tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Arpacık haysiyet

Arpacık salata haysiyet

arpacık Küçük Asya olarak bilinen, modern Türkiye'nin topraklarından ezelden Avrupa'ya geldi. Doğada bizim zaman, hemen hemen oluşmaz. SoğanArpacık hızla dünyaya yayılan ve Fransa'da ticari olarak yetiştirilir, Hollanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri. O esas olarak Kafkasya ve güney bölgelerinde, ülkemizde yetiştirilmektedir.

Sigara Black Earth yaygın olarak yetiştirilen değildir. Aile soğan, Çok parçalı soğan, sorokozubka, kuschevka, Aşkelon ve soğan, soğan Charlotte: olarak da bilinir. Arpacık soğan ailesine tabii bir bienal bitki ve ait, vardır.

Açıkçası, yaygınlık eksikliğine nedeni boyutu ve ampuller (50 g) ağırlık arpacık gibi popüler ampul soğan ile rekabet edemez olmasıdır. Iyi tat, olgunlaşma, yüksek verim ve iyi tutarak kalite: Öte yandan yadsınamaz avantajları vardır. Nitelikleri arpacık soğanı nedeniyle ilkbahar-yaz döneminde vitamin yeşillik harika bir örnek ve evde kışın onu elde etmek için ek bir kaynaktır.

Ilk yıl ekim tohum yaprakları (tüy) ve soğan küçük bir rozet oluşturur zaman. Gelecekte, ampul üretimi için dikim olduğunu. Harici olarak, yaprakları arpacık soğan benzer, ancak daha ince subulate ve dik. Yeşil ve şalgam yetiştirilir. Yuvaya yerleştirilen ampuller biri Metrekare 2 kg veya daha fazla, çeşitli bağlı olarak çeşitli büyüklüklerde ve verimlerinin 20 yeni ampuller kadar oluşan

Arpacık çeşitleri çoğu atıcı değil. Çiçekli küçük, grimsi-beyaz çiçekler formlar zaman. Tohumlar çok küçük ve siyah var.

Avrupa ve Amerika, uzun zaman önce ekili soğan olduğu gibi, onun sınıfları bir sürü oluşturuldu. Sezon, Sprint, Asker Tavlası, Kuban sarı, sarı Sibirya, Aile, Zümrüt: Bizim damızlık çeşitleri yetiştirilen ve tanıdı. Kışın yeşil ev damıtma için yeniden büyüme yaprak iyi tutarak kaliteli ve yüksek "hızlı" olan en uygun sınıf sezon vardır.  Arpacık - Çok soğuk ve dayanıklı kültür. İyi kurutulmuş ampuller yaşayabilir bile depolama sırasında donma.

Önemli olan - onları tekrar donma ve çözülme engellemek için. Işık ve hygrophilous. Özellikle Ekimden sonra ilk gelişimi sırasında düzenli sulama gerekir. Arpacık hafif tınlı ve siyah topraklarda iyi verim verir. Asitli topraklarda tahammül edemez.

Selefim: fasulye, lahana, patates, domates, salatalık.  Tohumlar kar sonra erken ilkbaharda arpacık ekilen - Ağustos ve Eylül aylarında bir kalem veya bir kış - kalem ve şalgam üzerinde yükselmeye (soğuk hava yay için kök ve ince yaprakları iyi bir küçük rozet üretmek için yönetir). Ekim öncesinde tohumlar suyu günde 3 kez değişen, 3 gün için emmek ve gerekirse diğer yürütmek  . Ekim onları nemli toprakta. Dikim derinliği - 1-1,5 cm

toprak ekim sonra hafifçe sıkıştırılır. Büyüme sürecinde bitkiler arasında 8-10 cm düzenli sulama, ayıklama ve sıralar arasında yabancı otların çapalama yapılır son incelmesi ayrıldıktan sonra 20 cm aralıklı sıralar halinde oluklar dikildi. Ne zaman soğuk hava başlangıcı, turba, kompost ya da saman tabakası barındıran ile malç ile soğan yataklı kış önce ekim.  Arpacık soğanı ampuller yayılır.

Açılış küçük ve (genellikle küçük kışın yeşil damıtma için kullanılır ve büyük - insan tüketimi için) büyük ve orta ölçekli foliküllerinin yok değildir seçin. 40 `C'de ısıtılmış toprak onları ekimden önce soğanları için" uyandırmak "ve hastalık peronosporosis riskini (mildiyösü) karşı koruma Ampuller Nisan ayı sonunda ekilir - Mayıs ayı başlarında bol sulanan 25-30 cm, bitki 10-15 cm

Dikimden sonra, aralıklı sıralar halinde 3-4 cm derinliğe kadar, ampul etrafında toprak İyi kapatılmış böylece. Bakım ağır değildir ve ilk iki ay boyunca düzenli sulama, satır arası çapalama ve yabani otların ayıklanması olduğunu.  Ağustos başında, soğan, arpacık olgun.

Bu bir işareti yaprakların konaklama olduğunu. Kuru güneşli havalarda, 1-2 gün için bitki ve kazı bir yatakta kurumaya bırakılır veya tamamen kurutulur döken, tavan altında sundu. Yaprakları bu uzunluğunda 3-4 cm bırakarak serviks bir fark daralma sonra kesilmiş ve derin bir devlet iyi kuru soğan olgunlaşmış olup sakin ve kış boyunca iyi durumda muhafaza edebilir.

Bile arpacık soğanı donma sırasında sırasıyla onların canlılık, depolama sırasında optimum sıcaklık ve nem, 0 `C ve% 60-70 korumak olmasına rağmen.  Önde biyoaktif besin soğancık soğan içeriğine göre. Daha kuru madde, şeker, askorbik asit, mineraller (örneğin titanyum, germanyum tuzları gibi menkul kıymetler ve nikel dahil), vitamin B, PP, E, karoten uçucu ve uçucu yağlar. Sahiptir

Arpacık diyet özellikleri vardır ve bir gurme ürün olarak kabul edilir. Bitki taze ve işlenmiş halde her yerinde tüketilen gıda. Arpacık kızarmış salata, haşlanmış, konserve eklenir.  Soğan özelliklerine benzer tıbbi özellikleri.

Arpacık uzun ev güzellik kullanılmıştır. Dıştan bakıldığında, bir bulamaç halinde, bu çiller ve diğer pigmentli lekeleri çıkarmak için kullanılır, sivilce ve siyah nokta yok. Iyi iyileşmek yaralar, kesikler, çürükler, sıyrıklar, güneş yanığı yardımıyla.

Başarılı bir şekilde saç güçlendirmek ve onların büyümesini uyarmak için kullanılır İnfüzyon arpacık.

Related Posts:
  1. Diyet ve tıbbi bitkisel kabak

soğan, soğan, kabak, soğan, soğan çeşitleri, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt