tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Soğan

Bow sebze

(Allium L.)  Bow - bütün aile birleştiren bir otsu aromatik bitkiler,. Botanikçiler aralarında 228 tür sebzelerde olmak üzere soğanlı bitkilerin 400 türler hakkındaki ayırt yabani ve kültür her ikisi de.

Bak, hiç kuşkusuz, eski çağlardan beri insanoğlunun bildiği baharatlı bitki. Vatan zor tespit etmek. Çoğu araştırmacı Güney-Batı Asya içinde düşünmek eğilimindedir. Farklı iklim soğan farklı büyümeye tercih, bu gelenek yüzyıllardır geliştirilmiştir.

Soğan ve sarımsak M.Ö. 3000 yıllarında Mısırlılar tarafından bilinmektedir. Oe. Bir baharat olarak değerli ve temel bir gıda olarak kullanılır. Herodot, 2500 yıl önce yaşamış Yunanlı tarihçi, bir gıda işçi olarak soğan ve sarımsak geçirdim Büyük Piramidin yazılı olduğunu kaydetti. Tutankamon'un mezarı, M.Ö. 1352 ile ilgili. Oe. Bilim adamları, arkeologlar soğan bir görüntü bulduk. Bow, toplumun tüm kesimlerinin erişimine çiğ çiğ yemeye başladılar, çanak eklenir. Çok yakında adam geri başladı.

Biz Çin, Hindistan, o 5,000 litre önce büyüdü biliyoruz. 1. yüzyılda Romalı bilgin Pliny Bu dönemde yay Almanya ve İngiltere'de büyüdü bahseder.  Orta çağlarda, bir bitki yaygın olarak ona olağanüstü tıbbi özellikleri atfederek kullanılır.

Belki o söyleyerek ortaya "yedi hastalığın yay."  Amerika'da, yay sadece kendisi yurt dışında baharat açıldı Kristof Kolomb'un keşif yoluyla geldi, ancak kıtada soğan erken yetiştirme ile ilgilidir. Birincisi, o Isabella adasında hapsedildi, sonra da Amerika'da yayılmaya başladı.  Tropik ve tropik altı bölgelere yetişen soğan, soğan, pırasa ve sarımsak soğan her türlü.

Bu ülkelerin çoğu, soğan büyük miktarlarda (soğan ihracatında dünyada ilk yerdir Mısır (500 ton) Diğer iç ihtiyaçları (Çin bırakıyorum İhracat - lukoproizvodyaschih ülkelerden biri (3.8 milyon ton ), Hindistan bütün yetiştirilen ürünleri (2,5 milyon ton) yurt içinde tüketilmektedir.) Bu ülkeler Rusya ve.  Bize soğan bazı türler üzerinde durmak istiyorum.  Soğan (Allium cepa L.)

Soğan - aile Liliaceae ait bir baharatlı kültür tesisleri. Her gün birçok kişi tarafından kullanılan en yaygın baharat. Soğan Anayurdu Güneybatı Asya inanıyorum.

Pek çok ülke İran yabani bulunan bir tarım bitkisi, Türkmenistan, Afganistan gibi büyüdü. Rusya, tatlı baharatlı soğan Yarımadası'nın tüm kültür çeşitleri,.  Diğer isimler: arbazheyka, bulbyanka, Tsybulya, Sibul.  AÇIKLAMA Soğan iki yılda bir ya da üç yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Bu iklim şartlarına bağlıdır. Yok - güney bölgelerde, bir yıl kısa bir yaz olduğu bölgelerde büyük ampul alabilirsiniz.

Isim onun şalgam yeraltı kısmına soğan benzerlik gelir. Ampul soğan böbrekler içerir ve ampullerin gelecek yaprak sapı, bir kalınlaşma. Soğan kökleri biraz dallı ve yukarı yaprakların zemin kısmı üzerinde 40 cm uzunluğunda olan bir çimenli çok şey var - bir tüy, içi boş.

Şeklinde renk tüyler koyu yeşil, - doğrusal, mızrak şeklinde. Çiçekli soğan sırasında beyaz çiçekler oluşan küresel gelişme alır. Tohum buruşuk, siyah.  Soğan hava ve yeraltı parçası kullanın.

Çeşitli çeşitlerinin tadına bağlı olarak yetiştirilmektedir.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. TIBBİ ÖZELLİKLERİ  Soğan kükürt gibi uçucu yağlar, orada bulunması nedeniyle karakteristik koku üretir. Uçucu yay öldürmek bakteriler, streptokoklar, dizanterik, diphtheritic, tüberküloz basili.  Ayrıca, soğan protein, sakkaroz, maltoz, fruktoz, bir polisakkarit, protein, kül, yağ vardır.

Vitamin C, A, D, B1, B2, WB, E, PP, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve demir bakımından zengindir. Kalp uyarmak için soğan yemek alkol ekstresi, sindirim sistemi salgı bezleri geliştirmek. Bow sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. Bahar Eksikliğinin C vitamini insan vücudunun ihtiyacı karşılayacak çok faydalı yeşil soğan, bir  Ampuller iyot, organik asitler (sitrik, malik asit) içerir.

Onlara yer Phytoncides, ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri ağız mikroflorası öldürmek. Soğanlar sağlık yararları getirir. Karaciğer ciddi hastalıklar için, böbrek, mide, kalp, özellikle soğan, akut çeşitli yemek yok.  Palatability. UYGULAMA  Soğan yaygın sanayi konserve, yemeklerde kullanılır. Bazı yemekler, ürün yaprakları (salatalar, yan yemekler, baharatlı karışım) koymak, içecek ve tatlı tatlılar hariç, hemen hemen her tür yemeği soğan ekleyin.

Soğan peynir, kızarmış, passerovannym, haşlanmış, tuzlanmış ve salamura kullanılır.  Ham salatalarda, lahana turşusu, vinaigrettes, taze sebze salata, güzel bir tat verir soğan eklenir. Altın kahverengi kadar kızarmış, bu çorbalar, soslar, et suyu içeren besinler, dolma, börek için dolguları çok çeşitli bir lezzet katkı maddesi olarak kullanılır. Bu ızgara et, balık, sebze yemekler eklenir, vb

En soğan domuz yağı için bitkisel yağda kızartılır. O sıcak sandviç imalatında bileşenlerinden biridir. Çiğ soğan sosis, peynir, ekmek ve domuz pastırması tamamlıyor.  Özellikle haşlanmış soğan Akut çeşitleri, taze veya salamura kullanılan şekerli.

Balık işleme, sucuk, salamura peynir ile konserve et üretimi, baharatlı soslar ve garnitürler, kullanılan sanayi soğan da.  Büyüyen ve tohum ya da fide soğan büyüdü soğan hasat. Tohumlarından daha büyük ampuller içinde ikinci yılında olan küçük ampullerin ilk yıl büyümeye.

Yeni ekilmiş, tohum üretmek. Biz üç yıllık bir kültürü hakkında konuşurken Bu işlem gerçekleşir. Aynı anda tohumların büyük ampul Bienali kültür verir, eğer hava koşulları izin verir.  Bow talep ısı, göreceli olarak don (aşağı eksi 6-7 ° C), büyüme sırasında nem sever. Hasat sulama kesmeden önce 30-40 gün. Gübre, ot mücadelesi ve toprak gevşeme iyi cevap verir.  Soğanlar erken ilkbaharda ön çimlenme olabilir ve zemine göç, daha sonra çok yakında yeşil bir kalem olacaktır.

Soğan olgunlaştırmak eşit, bu yüzden seçici yapılır temiz. Büyümenin durması sonra, yapraklar solmaya başladığında, bu "ezmek" olmalıdır. Ampulün boyun sözleşmeli olduğu için çıkardı ve kurutulur. Kuru bir saklayın iyi havalandırılmış sabit sıcaklıkta oda: soğan şalgam - 1-2 ° C, soğan-sevok - 18 ~ 20 ° C (veya 1-3 °).  Pırasa YTL (Allium porrum L.)

Pırasa - bilinen bitkisel iki yıllık aromatik bitki ve eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar kullanır. Vatan Doğu Akdeniz inanıyorum. Özellikle pırasa Romalılar oldu seviyorum.

Nero onun sesinin özel bir güç ve ses verir inanan, tereyağı ile bu ünlü soğan kullanılır. Çağımızda önce yaşamış Romalı şair Mark Valeri Marcion, kendi tıbbi özellikleri övdü onun yay-poreyu özdeyişler, adadı.  Şu anda, insanın elde ettiği çeşitli türleri vardır.

Bazı biyologlar pırasa inci yabani formda Akdeniz kıyısında ülkelerde bulunan soğan, yanı sıra Irak, güney İngiltere'de olarak elde olduğuna inanıyoruz. Pırasa Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa'da yetiştirilmektedir. Rusya olarak, Far North dışında her yerde yetişir.  Görünüşte AÇIKLAMA Pırasa soğan farklıdır.

Bu ampul kendisi var ve bitkilerin besin değeri olan bir kalınlaşmış kök, sonlanan değildir. Yaz kış, bir sap (şişkinliği) ile karakterize: Pırasa iki tür vardır. Kalın kısa kök, yaz kış görünümü - ince, uzun.

Eğer genç yaprakları yemek için bir baharat olarak erken ilkbaharda - düz, mızrak şeklinde. Bitki Temmuz-Ağustos aylarında 40-90 cm Çiçekli yükseklikte, bir şemsiye olarak beyaz veya pembe çiçek ulaşır.

Pırasa - hassas bir baharat ve hoş bir tadı hafif.  KİMYASAL BİLEŞİMİ.  Pırasa - değerli bir gıda ürünü protein, karbonhidrat, vitamin C, karoten, E, B1, B2, PP ve diğerleri içerir. Karakteristik koku kükürt içeren uçucu yağlar, varlığından kaynaklanmaktadır. Mineral tuzlar arasında, potasyum tuzları hakim.

Pırasa şeker, protein, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum ve magnezyum içerir. Birçok besin varlığı bir yay-gözenek çok besleyici ve tıbbi ürün yok. Bir diüretik ve cholagogue olarak kullanılır. Uçucu yağların varlığı iştah geliştirmeye yardımcı olur, mide suyu salgılanmasını uyarır aynı zamanda sindirim organlarını tahriş etmez. Ateroskleroz, metabolik hastalıklarda faydalıdır.

Bu nedenle kan arındırmak yeteneği ve birçok hastalıklar için bir görüş profilaktik noktası olarak yararlı sahiptir. Romatizma, gut, obezite, böbrek taşları, karaciğer vb Önerilen kullanım  Palatability. UYGULAMA

Pırasa soğan kokusu vardır, ancak daha az belirgin, daha ince olduğunu. Bu besleyici ve iyi bir baharattır. Çiğ kullanılabilir, pırasa (pırasa püresi) özel yemekler pişirmek macunlar, soslar, et lezzeti, balık serpin, omlet eklemek dahil.

Tatlı ve ekşi turşusu konserve Pırasa. Genç soğan sapı ve yeşil yapraklarla denilen, beyazlatılmış yanlış kök yenir.  Büyüyen ve hasat pırasa tohum ve fide tarafından yayılan olabilir. Ertesi yıl kış ürün verimi için tohumları ekti. Erken ilkbahar ve toprakta ekilen fidelerin büyüme ise, ürün sonbaharda hazır olacak.

Bow yay

sulama, çapalama, üst soyunma gerektirir.

3.2 sezonunda hilling yapılmalıdır. Kış aylarında doğru miktarda bırakarak sırtın çekerek, geç sonbaharda pırasa hasat. 2-3 ay sayısı, yaprak ve kökleri kesilmiş ise hasat, uzun vadede olmadığında, düz metin veya prikapyvaya kök ve kum ampuller (yaprak gömmek değil) Depolanan, geri kalan kum ile damla damla eklendi.

Yatakta sola bakın, her zaman don kadar taze yeşil verir.  Galce soğan (Allium fistalosum L.) YTL  Galler soğan - soğan ailesine ait bir yıllık aromatik bir bitkidir.

İç Doğu Sibirya, Çin ve güney olarak görülüyor. Kültürel olarak, bu dünyada büyüdükçe: Avrupa, Asya ve Amerika. Büyük miktarda  Japonya'da ve Çin'de yetiştirilmektedir. Özellikle Sibirya, Uzak Doğu, hem de Orta Black Earth bölgesinde yetiştirilir. Rusya, Diğer isimler: fistular, kumlu, Tatar, kış, Çin soğan, kokusuz sarımsak.  AÇIKLAMA Galce soğan birkaç çeşidi vardır, en yaygın, Çince, Japonca ve Rusça.

Galler soğan bir yığın oluşturarak, ayrı bir otsazhennoy ampul hızla büyüyor, yer altı kısmı soğan ve yerüstü oluşan bir yuva olan - kalemin kalın bir yeşil kitle. İkinci yılda bitki çiçek, konik iğne atma. Gelişme sarı çiçekler çok sayıda oluşur. Siyah,

Tohumlar budaklı. Perot soğan batuna ihale ve lezzetli, gıda kök otvetlennaya bir parçası olarak kullanılır.  KİMYASAL BİLEŞİMİ.

TIBBİ ÖZELLİKLERİ  Bu karoten, vitaminyV1, B2, D ve soğan ampul göre C vitamini içerdiği için Galce soğan, tüm özellikleri ve soğan vardır. Antik çağlardan beri, uçucu yağlar varlığı ile ilgili özellikleri ile tanınır. Bu dezenfektan olarak hizmet vermektedir. Halk hekimliğinde grip, dizanteri için kullanılır. Pek çok başka besin maddeleri içerir çünkü Galce soğan sağlığı için iyidir: potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, fosfor ve iyot.

Bu iyi bir terletici, hemostatik olduğunu. Galler soğan hipertansiyon için tavsiye edilir, o sinir sistemi üzerinde mide suyu eylemlerin salınımını uyarır, şeker, yatıştırır öksürük ile haşlanmış. Bu rinit, burun damlaları hazırlanır.  Palatability. UYGULAMALAR.  Çin'de antik çağlardan beri baharat olarak kullanılan Galce soğan.

Avrupa'da, daha sonra geldi. Gıda kullanımı başlıca otlar (taze soğan) için, ancak bazı Çin ve Japonya gibi yemekler, bitki ve çiçek taşıyan ok, gövdenin alt ağartılmış kısmının yeşil parçaları yeraltı bölümünü kullanmak için.  Yeşiller bir garnitür olarak salata, eklenir. Bahar batun yerine soğan kullanımı: Bu kompostosu, kavrulur, dolma eklenen bir tür omlet gibi yemeklerde baharat olarak kullanılır.

Onun yumurta, peynir, sıvı gıdalara şeker biraz yemek ile pişmiş.  Büyüyen ve Galce soğan hasadı, otsazhenny çalı bölerek sonbahar veya ilkbaharda ekilen tohumlar 30-40 cm iyi bir ot yüksekliği (süperfosfat, potasyum tuz, amonyum nitrat) gübresi iyi yanıt oluşturur.  Ot mücadelesi, sulama, hilling gerektirir.

Bahar ve yaz temiz kalem üç zamanlarda. Ağustos ayında hasat edilen tohumlar, hava durumu izin verirse, gelişme ve harman kurutulur. Batuna ampuller kışın bırakılır.

Bazıları çıkardı kuru ve ampuller bitişik kabuğu ile, yay için normal şartlarda saklanabilir, olmamalıdır temizlemek - bu kurumaya karşı korur.  SOĞAN MULTISTOREYED (Allium proliferum Schrad) Bow-bay - soğan ailesinin aromatik çok yıllık bitki. Bu, dünyanın birçok ülkesinde yetişir. Vahşi olarak bilinmemektedir.

Merkezi Rusya, Sibirya, Altay bölgesi, Leningrad bölgesinde, Kafkasya devletleri Yetiştirilen. Diğer isimler: Kanada, Mısır, doğuran, boynuzlu  Yüksek bay yay soğan çoğu göstergeleri benzer, ama kendine has özellikleri vardır.

Bu ikinci ya da üçüncü yıl gibi bitki kuvvetli büyür, yemyeşil bir çalı olduğunu. Çiçek sapı boyunca 40 cm ulaşmak genişliğinde boru şeklinde yaprakları yüksekliği 80 cm kadar rulo, ancak bunun yerine birkaç kat üzerinde çiçek havadan bulbils oluşturmuştur. Bitki kuraklığa dayanıklı ve aşırı soğuk tolere edebilir.

Tadı biraz keskin soğan, benzer ve iki kat daha fazla vitamin içermektedir.  Kimyasal bileşim, tedavi edici özellikleri  Bow-defne yaprakları düşüyor çoğu C vitamini bakımından zengindir. Vitamin B1, B2, PP, aynı zamanda karoten bulunmaktadır.

Hava ampulleri% 14 şeker bir sürü içerir. Soğan her türlü gibi, çok katmanlı uçucu yağlar içerir.  O yüksek phytoncide özellikleri vardır ve soğuk algınlığı protivospalitelnoe ve diğer hastalıklar için bir çare olarak kullanılır.

Evet, sindirim sistemi dezenfekte hipertansiyon davranır. Çok vitamin bitki olarak kullanılır.  Arpacık soğanı (Allium ascolonicum) arpacık - soğan ailesine ait bienal otsu bir bitkidir.

Bu vahşi oluşur Anavatan dikkate Anadolu. Asya, Amerika ve Kafkasya'da bir kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Diğer isimler: sorokozubka, Çok parçalı kuschevka, Charlotte,.

AÇIKLAMA arpacık - soğan bir tür, birçok çeşidi vardır. Bu ampul küçük olduğunu soğan şalgam farklı 10'dan fazla tomurcukları bir yuva, yaprakları pek çok biçimi vardır ve güçlü bir çalı görünüyor. Yaprakları kaplayan mumsu tabaka ile ince, silindirik vardır.

Küçük beyaz çiçeklerden oluşan 20 okları kadar üretir. Küçük çiçek salkımına, siyah tohumlar, küçük. Yeşil yaprak ve soğan yumuşak baharatlı tat ve aroma vardır.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. TIBBİ ÖZELLİKLERİ

Farklı soğan herhangi bir tür, arpacık soğanı öncelikle anti-phytoncide spalitelnoe aracı olarak tıpta kullanılır. Yaprakları daha ampul daha sonraki - Vitamin C, B1, B2, PP, karoten, mineraller, şeker bakımından zengindir. Arpacık mide, göz ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.  Palatability.

UYGULAMA  Bir baharat olarak yeşil soğan ve arpacık kullanılır. Erken ilkbahar ve yeşillik kullanın ve kışın ampuller hasat. Onlar kaliteli uydurarak. Çeşitli bağlı olarak soğan, tat, az ya da çok hassas lezzet az ya da çok netlik vardır. Soslar, soslar soğancık mükemmel bir lezzet var. Batı ülkelerinde pişirme kuşların lezzetleri çoğu sadece soğan ile hazırlanır.

Büyüyen ve arpacık hasat - kültür olgunlaştırma. Tohum veya ampuller büyüdü. Tohumlar sonbaharda ampuller içinde toprağa ekilir - baharda. Sürgünler hızlandırmak için, kesilmiş soğan ve günde ekim önce suda ıslatılır.

Rasyonel kullanımı baharında bu formu zorlayarak kalem için.  Yeşillikleri üzerinde arpacık daha iyi çiğ yemek.  Ampuller iyi güneşli havalarda, başında öldürüldü ve kuru iken, bu hasat edilir.

Kuruduktan sonra, kuru bir yerde dosushiv saklanan ampuller 3-4 cm kesilmiş başında.  Frenk soğanı (Allium schoenoprasum L.) YTL    KİMYASAL BİLEŞİMİ.  UYGULAMALAR.

Bow sebze

Bow sebze

(Allium L.)  Bow - bütün aile birleştiren bir otsu aromatik bitkiler,. Botanikçiler aralarında 228 tür sebzelerde olmak üzere soğanlı bitkilerin 400 türler hakkındaki ayırt yabani ve kültür her ikisi de.

Bak, hiç kuşkusuz, eski çağlardan beri insanoğlunun bildiği baharatlı bitki. Vatan zor tespit etmek. Çoğu araştırmacı Güney-Batı Asya içinde düşünmek eğilimindedir. Farklı iklim soğan farklı büyümeye tercih, bu gelenek yüzyıllardır geliştirilmiştir.

Biz Çin, Hindistan, o 5,000 litre önce büyüdü biliyoruz. 1. yüzyılda Romalı bilgin Pliny Bu dönemde yay Almanya ve İngiltere'de büyüdü bahseder.  Orta çağlarda, bir bitki yaygın olarak ona olağanüstü tıbbi özellikleri atfederek kullanılır.

Belki o söyleyerek ortaya "yedi hastalığın yay."  Amerika'da, yay sadece kendisi yurt dışında baharat açıldı Kristof Kolomb'un keşif yoluyla geldi, ancak kıtada soğan erken yetiştirme ile ilgilidir. Birincisi, o Isabella adasında hapsedildi, sonra da Amerika'da yayılmaya başladı.  Tropik ve tropik altı bölgelere yetişen soğan, soğan, pırasa ve sarımsak soğan her türlü.

Bu ülkelerin çoğu, soğan büyük miktarlarda (soğan ihracatında dünyada ilk yerdir Mısır (500 ton) Diğer iç ihtiyaçları (Çin bırakıyorum İhracat - lukoproizvodyaschih ülkelerden biri (3.8 milyon ton ), Hindistan bütün yetiştirilen ürünleri (2,5 milyon ton) yurt içinde tüketilmektedir.) Bu ülkeler Rusya ve.  Bize soğan bazı türler üzerinde durmak istiyorum.  Soğan (Allium cepa L.)

Soğan - aile Liliaceae ait bir baharatlı kültür tesisleri. Her gün birçok kişi tarafından kullanılan en yaygın baharat. Soğan Anayurdu Güneybatı Asya inanıyorum.

Pek çok ülke İran yabani bulunan bir tarım bitkisi, Türkmenistan, Afganistan gibi büyüdü. Rusya, tatlı baharatlı soğan Yarımadası'nın tüm kültür çeşitleri,.  Diğer isimler: arbazheyka, bulbyanka, Tsybulya, Sibul.  AÇIKLAMA Soğan iki yılda bir ya da üç yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Bu iklim şartlarına bağlıdır. Yok - güney bölgelerde, bir yıl kısa bir yaz olduğu bölgelerde büyük ampul alabilirsiniz.

Isim onun şalgam yeraltı kısmına soğan benzerlik gelir. Ampul soğan böbrekler içerir ve ampullerin gelecek yaprak sapı, bir kalınlaşma. Soğan kökleri biraz dallı ve yukarı yaprakların zemin kısmı üzerinde 40 cm uzunluğunda olan bir çimenli çok şey var - bir tüy, içi boş.

Şeklinde renk tüyler koyu yeşil, - doğrusal, mızrak şeklinde. Çiçekli soğan sırasında beyaz çiçekler oluşan küresel gelişme alır. Tohum buruşuk, siyah.  Soğan hava ve yeraltı parçası kullanın.

Çeşitli çeşitlerinin tadına bağlı olarak yetiştirilmektedir.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. TIBBİ ÖZELLİKLERİ  Soğan kükürt gibi uçucu yağlar, orada bulunması nedeniyle karakteristik koku üretir. Uçucu yay öldürmek bakteriler, streptokoklar, dizanterik, diphtheritic, tüberküloz basili.  Ayrıca, soğan protein, sakkaroz, maltoz, fruktoz, bir polisakkarit, protein, kül, yağ vardır.

Vitamin C, A, D, B1, B2, WB, E, PP, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve demir bakımından zengindir. Kalp uyarmak için soğan yemek alkol ekstresi, sindirim sistemi salgı bezleri geliştirmek. Bow sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. Bahar Eksikliğinin C vitamini insan vücudunun ihtiyacı karşılayacak çok faydalı yeşil soğan, bir  Ampuller iyot, organik asitler (sitrik, malik asit) içerir.

Onlara yer Phytoncides, ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri ağız mikroflorası öldürmek. Soğanlar sağlık yararları getirir. Karaciğer ciddi hastalıklar için, böbrek, mide, kalp, özellikle soğan, akut çeşitli yemek yok.  Palatability. UYGULAMA  Soğan yaygın sanayi konserve, yemeklerde kullanılır. Bazı yemekler, ürün yaprakları (salatalar, yan yemekler, baharatlı karışım) koymak, içecek ve tatlı tatlılar hariç, hemen hemen her tür yemeği soğan ekleyin.

Soğan peynir, kızarmış, passerovannym, haşlanmış, tuzlanmış ve salamura kullanılır.  Ham salatalarda, lahana turşusu, vinaigrettes, taze sebze salata, güzel bir tat verir soğan eklenir. Altın kahverengi kadar kızarmış, bu çorbalar, soslar, et suyu içeren besinler, dolma, börek için dolguları çok çeşitli bir lezzet katkı maddesi olarak kullanılır. Bu ızgara et, balık, sebze yemekler eklenir, vb

En soğan domuz yağı için bitkisel yağda kızartılır. O sıcak sandviç imalatında bileşenlerinden biridir. Çiğ soğan sosis, peynir, ekmek ve domuz pastırması tamamlıyor.  Özellikle haşlanmış soğan Akut çeşitleri, taze veya salamura kullanılan şekerli. <<>> Balık işleme, sucuk, salamura peynir ile konserve et üretimi, baharatlı soslar ve garnitürler, kullanılan sanayi soğan da.  Büyüyen ve tohum ya da fide soğan büyüdü soğan hasat. Tohumlarından daha büyük ampuller içinde ikinci yılında olan küçük ampullerin ilk yıl büyümeye. <<>> Yeni ekilmiş, tohum üretmek. Biz üç yıllık bir kültürü hakkında konuşurken Bu işlem gerçekleşir. Aynı anda tohumların büyük ampul Bienali kültür verir, eğer hava koşulları izin verir.  Bow talep ısı, göreceli olarak don (aşağı eksi 6-7 ° C), büyüme sırasında nem sever. Hasat sulama kesmeden önce 30-40 gün. Gübre, ot mücadelesi ve toprak gevşeme iyi cevap verir.  Soğanlar erken ilkbaharda ön çimlenme olabilir ve zemine göç, daha sonra çok yakında yeşil bir kalem olacaktır. <<>> Soğan olgunlaştırmak eşit, bu yüzden seçici yapılır temiz. Büyümenin durması sonra, yapraklar solmaya başladığında, bu "ezmek" olmalıdır. Ampulün boyun sözleşmeli olduğu için çıkardı ve kurutulur. Kuru bir saklayın iyi havalandırılmış sabit sıcaklıkta oda: soğan şalgam - 1-2 ° C, soğan-sevok - 18 ~ 20 ° C (veya 1-3 °).  Pırasa YTL (Allium porrum L.) <<>> Pırasa - bilinen bitkisel iki yıllık aromatik bitki ve eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar kullanır. Vatan Doğu Akdeniz inanıyorum. Özellikle pırasa Romalılar oldu seviyorum. <<>> Nero onun sesinin özel bir güç ve ses verir inanan, tereyağı ile bu ünlü soğan kullanılır. Çağımızda önce yaşamış Romalı şair Mark Valeri Marcion, kendi tıbbi özellikleri övdü onun yay-poreyu özdeyişler, adadı.  Şu anda, insanın elde ettiği çeşitli türleri vardır. <<>> Bazı biyologlar pırasa inci yabani formda Akdeniz kıyısında ülkelerde bulunan soğan, yanı sıra Irak, güney İngiltere'de olarak elde olduğuna inanıyoruz. Pırasa Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa'da yetiştirilmektedir. Rusya olarak, Far North dışında her yerde yetişir.  Görünüşte AÇIKLAMA Pırasa soğan farklıdır. <<>> Bu ampul kendisi var ve bitkilerin besin değeri olan bir kalınlaşmış kök, sonlanan değildir. Yaz kış, bir sap (şişkinliği) ile karakterize: Pırasa iki tür vardır. Kalın kısa kök, yaz kış görünümü - ince, uzun. <<>> Eğer genç yaprakları yemek için bir baharat olarak erken ilkbaharda - düz, mızrak şeklinde. Bitki Temmuz-Ağustos aylarında 40-90 cm Çiçekli yükseklikte, bir şemsiye olarak beyaz veya pembe çiçek ulaşır. <<>> Pırasa - hassas bir baharat ve hoş bir tadı hafif.  KİMYASAL BİLEŞİMİ.  Pırasa - değerli bir gıda ürünü protein, karbonhidrat, vitamin C, karoten, E, B1, B2, PP ve diğerleri içerir. Karakteristik koku kükürt içeren uçucu yağlar, varlığından kaynaklanmaktadır. Mineral tuzlar arasında, potasyum tuzları hakim. <<>> Pırasa şeker, protein, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum ve magnezyum içerir. Birçok besin varlığı bir yay-gözenek çok besleyici ve tıbbi ürün yok. Bir diüretik ve cholagogue olarak kullanılır. Uçucu yağların varlığı iştah geliştirmeye yardımcı olur, mide suyu salgılanmasını uyarır aynı zamanda sindirim organlarını tahriş etmez. Ateroskleroz, metabolik hastalıklarda faydalıdır. <<>> Bu nedenle kan arındırmak yeteneği ve birçok hastalıklar için bir görüş profilaktik noktası olarak yararlı sahiptir. Romatizma, gut, obezite, böbrek taşları, karaciğer vb Önerilen kullanım  Palatability. UYGULAMA <<>> Pırasa soğan kokusu vardır, ancak daha az belirgin, daha ince olduğunu. Bu besleyici ve iyi bir baharattır. Çiğ kullanılabilir, pırasa (pırasa püresi) özel yemekler pişirmek macunlar, soslar, et lezzeti, balık serpin, omlet eklemek dahil. <<>> Tatlı ve ekşi turşusu konserve Pırasa. Genç soğan sapı ve yeşil yapraklarla denilen, beyazlatılmış yanlış kök yenir.  Büyüyen ve hasat pırasa tohum ve fide tarafından yayılan olabilir. Ertesi yıl kış ürün verimi için tohumları ekti. Erken ilkbahar ve toprakta ekilen fidelerin büyüme ise, ürün sonbaharda hazır olacak. <<>> Bow yay <<>> Bow yay <<>> sulama, çapalama, üst soyunma gerektirir. <<>> 3.2 sezonunda hilling yapılmalıdır. Kış aylarında doğru miktarda bırakarak sırtın çekerek, geç sonbaharda pırasa hasat. 2-3 ay sayısı, yaprak ve kökleri kesilmiş ise hasat, uzun vadede olmadığında, düz metin veya prikapyvaya kök ve kum ampuller (yaprak gömmek değil) Depolanan, geri kalan kum ile damla damla eklendi. <<>> Yatakta sola bakın, her zaman don kadar taze yeşil verir.  Galce soğan (Allium fistalosum L.) YTL  Galler soğan - soğan ailesine ait bir yıllık aromatik bir bitkidir. <<>> İç Doğu Sibirya, Çin ve güney olarak görülüyor. Kültürel olarak, bu dünyada büyüdükçe: Avrupa, Asya ve Amerika. Büyük miktarda  Japonya'da ve Çin'de yetiştirilmektedir. Özellikle Sibirya, Uzak Doğu, hem de Orta Black Earth bölgesinde yetiştirilir. Rusya, Diğer isimler: fistular, kumlu, Tatar, kış, Çin soğan, kokusuz sarımsak.  AÇIKLAMA Galce soğan birkaç çeşidi vardır, en yaygın, Çince, Japonca ve Rusça. <<>> Galler soğan bir yığın oluşturarak, ayrı bir otsazhennoy ampul hızla büyüyor, yer altı kısmı soğan ve yerüstü oluşan bir yuva olan - kalemin kalın bir yeşil kitle. İkinci yılda bitki çiçek, konik iğne atma. Gelişme sarı çiçekler çok sayıda oluşur. Siyah, <<>> Tohumlar budaklı. Perot soğan batuna ihale ve lezzetli, gıda kök otvetlennaya bir parçası olarak kullanılır.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. <<>> TIBBİ ÖZELLİKLERİ  Bu karoten, vitaminyV1, B2, D ve soğan ampul göre C vitamini içerdiği için Galce soğan, tüm özellikleri ve soğan vardır. Antik çağlardan beri, uçucu yağlar varlığı ile ilgili özellikleri ile tanınır. Bu dezenfektan olarak hizmet vermektedir. Halk hekimliğinde grip, dizanteri için kullanılır. Pek çok başka besin maddeleri içerir çünkü Galce soğan sağlığı için iyidir: potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, fosfor ve iyot. <<>> Bu iyi bir terletici, hemostatik olduğunu. Galler soğan hipertansiyon için tavsiye edilir, o sinir sistemi üzerinde mide suyu eylemlerin salınımını uyarır, şeker, yatıştırır öksürük ile haşlanmış. Bu rinit, burun damlaları hazırlanır.  Palatability. UYGULAMALAR.  Çin'de antik çağlardan beri baharat olarak kullanılan Galce soğan. <<>> Avrupa'da, daha sonra geldi. Gıda kullanımı başlıca otlar (taze soğan) için, ancak bazı Çin ve Japonya gibi yemekler, bitki ve çiçek taşıyan ok, gövdenin alt ağartılmış kısmının yeşil parçaları yeraltı bölümünü kullanmak için.  Yeşiller bir garnitür olarak salata, eklenir. Bahar batun yerine soğan kullanımı: Bu kompostosu, kavrulur, dolma eklenen bir tür omlet gibi yemeklerde baharat olarak kullanılır. <<>> Onun yumurta, peynir, sıvı gıdalara şeker biraz yemek ile pişmiş.  Büyüyen ve Galce soğan hasadı, otsazhenny çalı bölerek sonbahar veya ilkbaharda ekilen tohumlar 30-40 cm iyi bir ot yüksekliği (süperfosfat, potasyum tuz, amonyum nitrat) gübresi iyi yanıt oluşturur.  Ot mücadelesi, sulama, hilling gerektirir. <<>> Bahar ve yaz temiz kalem üç zamanlarda. Ağustos ayında hasat edilen tohumlar, hava durumu izin verirse, gelişme ve harman kurutulur. Batuna ampuller kışın bırakılır. <<>> Bazıları çıkardı kuru ve ampuller bitişik kabuğu ile, yay için normal şartlarda saklanabilir, olmamalıdır temizlemek - bu kurumaya karşı korur.  SOĞAN MULTISTOREYED (Allium proliferum Schrad) Bow-bay - soğan ailesinin aromatik çok yıllık bitki. Bu, dünyanın birçok ülkesinde yetişir. Vahşi olarak bilinmemektedir. <<>> Merkezi Rusya, Sibirya, Altay bölgesi, Leningrad bölgesinde, Kafkasya devletleri Yetiştirilen. Diğer isimler: Kanada, Mısır, doğuran, boynuzlu  Yüksek bay yay soğan çoğu göstergeleri benzer, ama kendine has özellikleri vardır. <<>> Bu ikinci ya da üçüncü yıl gibi bitki kuvvetli büyür, yemyeşil bir çalı olduğunu. Çiçek sapı boyunca 40 cm ulaşmak genişliğinde boru şeklinde yaprakları yüksekliği 80 cm kadar rulo, ancak bunun yerine birkaç kat üzerinde çiçek havadan bulbils oluşturmuştur. Bitki kuraklığa dayanıklı ve aşırı soğuk tolere edebilir. <<>> Tadı biraz keskin soğan, benzer ve iki kat daha fazla vitamin içermektedir.  Kimyasal bileşim, tedavi edici özellikleri  Bow-defne yaprakları düşüyor çoğu C vitamini bakımından zengindir. Vitamin B1, B2, PP, aynı zamanda karoten bulunmaktadır. <<>> Hava ampulleri% 14 şeker bir sürü içerir. Soğan her türlü gibi, çok katmanlı uçucu yağlar içerir.  O yüksek phytoncide özellikleri vardır ve soğuk algınlığı protivospalitelnoe ve diğer hastalıklar için bir çare olarak kullanılır. <<>> Evet, sindirim sistemi dezenfekte hipertansiyon davranır. Çok vitamin bitki olarak kullanılır.  Arpacık soğanı (Allium ascolonicum) arpacık - soğan ailesine ait bienal otsu bir bitkidir. <<>> Bu vahşi oluşur Anavatan dikkate Anadolu. Asya, Amerika ve Kafkasya'da bir kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Diğer isimler: sorokozubka, Çok parçalı kuschevka, Charlotte,. <<>> AÇIKLAMA arpacık - soğan bir tür, birçok çeşidi vardır. Bu ampul küçük olduğunu soğan şalgam farklı 10'dan fazla tomurcukları bir yuva, yaprakları pek çok biçimi vardır ve güçlü bir çalı görünüyor. Yaprakları kaplayan mumsu tabaka ile ince, silindirik vardır. <<>> Küçük beyaz çiçeklerden oluşan 20 okları kadar üretir. Küçük çiçek salkımına, siyah tohumlar, küçük. Yeşil yaprak ve soğan yumuşak baharatlı tat ve aroma vardır.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. TIBBİ ÖZELLİKLERİ <<>> Farklı soğan herhangi bir tür, arpacık soğanı öncelikle anti-phytoncide spalitelnoe aracı olarak tıpta kullanılır. Yaprakları daha ampul daha sonraki - Vitamin C, B1, B2, PP, karoten, mineraller, şeker bakımından zengindir. Arpacık mide, göz ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.  Palatability. <<>> UYGULAMA  Bir baharat olarak yeşil soğan ve arpacık kullanılır. Erken ilkbahar ve yeşillik kullanın ve kışın ampuller hasat. Onlar kaliteli uydurarak. Çeşitli bağlı olarak soğan, tat, az ya da çok hassas lezzet az ya da çok netlik vardır. Soslar, soslar soğancık mükemmel bir lezzet var. Batı ülkelerinde pişirme kuşların lezzetleri çoğu sadece soğan ile hazırlanır. <<>> Büyüyen ve arpacık hasat - kültür olgunlaştırma. Tohum veya ampuller büyüdü. Tohumlar sonbaharda ampuller içinde toprağa ekilir - baharda. Sürgünler hızlandırmak için, kesilmiş soğan ve günde ekim önce suda ıslatılır. <<>> Rasyonel kullanımı baharında bu formu zorlayarak kalem için.  Yeşillikleri üzerinde arpacık daha iyi çiğ yemek.  Ampuller iyi güneşli havalarda, başında öldürüldü ve kuru iken, bu hasat edilir. <<>> Kuruduktan sonra, kuru bir yerde dosushiv saklanan ampuller 3-4 cm kesilmiş başında.  Frenk soğanı (Allium schoenoprasum L.) YTL  Chives - dünyada yaygın aile soğan uzun ömürlü bir bitki. Rusya'da, Asya ve Avrupa'da doğal olarak yetiştiğinden - her yerde Far North için kültürel ve vahşi. Bitki, basit ve soğuk geçirmez diğer isimler vardır: Frenk soğanı, soğan Sibirya ve scorodite. <<>> AÇIKLAMA Chives yuvarlak 50-60 cm, yaprakları yeşil, dar, biz şeklinde, borular vardır kadar kaynaklanıyor var. Bunun yeraltı kısmı küçük folikül (15-20 adet) oluşan şeklinde dikdörtgen-ovat küçük soğan, vardır. Rulo kırmızı-mor, açık pembe ya da açık mor çiçeklerden oluşan küresel çiçek salkımına, zaman Chives sık sık, özellikle çiçeklenme döneminde güzel çalı, büyüdükçe, arsa üzerinde yetiştirilir. <<>> Tohum, vyzrevaya, siyah ve köşeli olurlar. Tadı aynı soğan, ama çok lezzetli bir tada sahip.  KİMYASAL BİLEŞİMİ. Tıbbi özellikleri.  Ana besin değeri C vitamini, B1, B2, karoten var olduğu genç yeşil yaprakları vardır. <<>> Mineral tuzlar, şekerler, phytoncide özelliklerin varlığı değil sadece besleyici ürün yapmak, aynı zamanda şifalı. Bu, bağırsak salgı fonksiyonu iyileştirir iştahı uyarır, soğuk algınlığı önlenmesi için yararlıdır, ilerici ateroskleroz kullanılan özelliklere haşaratların öldürülmesi vardır. <<>> Bow yay <<>> Bow yay <<>> tat. UYGULAMALAR. <<>> Taze sadece yeşil soğan bir baharat olarak. Onlar, salatalar ile lezzet geliştirmek ve yaprakları parlak yeşil olarak, çekici bir görünüm vermek için yemekler çeşitli serpiştirilir. Chives kullanmadan hemen önce kesilmiş ve sadece hizmet öncesi et, balık, sebze yemekleri koymak önerilir. Bu hassas tat, "yanma" olmadan, patates püresi, omlet, peynir makarna ve diğer yemeklere ekleyebilirsiniz. Soğuk soslar ve et suyu içeren besinler için kullanılır. <<>> Kış çocuklar ve yetişkinler için çok yararlıdır C vitamini kaynağıdır.  Tohum ve vejetatif büyüyen ve frenk soğanı yayılır hasat. Yeşil için yaz ve kış Yetiştirilen. Tohumları kış önce erken ilkbaharda ekilir. Köklerin bölümü bahar ya da yaz tutun. Işık ve sulama için zorlu, sıcak, gevşek, verimli toprak sever. <<>> Kültür don. Genellikle pencere ve çerçeveler arasında saksıda yetiştirilir. Genç yaprakları, kesilmiş büyüme merkezleri zarar vermemeye çalışarak, sezon boyunca birkaç kez çiçek ve gıda kullanılan vardır. Onlar gölge (kapalı kapta saklayın), ya da Sibirya gibi yapılır kurutma tarafından gelecekte kullanılmak üzere hazırlayabilir, kuru tuzlama yöntemi turşu.

batun soğan, soğan çeşitleri, batun, soğan


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt