tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Yenilebilir hanımeli

Hanımeli yenilebilir

yemeklik Hanımeli - erken olgunlaşan bitkileri biri. Hanımeli meyve ham olarak ve işlenmiş halde kullanılır. Onlar için% 4.43 glikoz, vitamin C 57.3 mg% ve vitamin P. 1,000 mg% içerebilir  Komposto.  Hanımeli meyve yıkama, kavanoz koymak sap, temiz ve 85 ° sıcaklıkta ısıtılmış şeker şurubu (su şeker 300-400 gram 1 litre), dökülür:.. Yarım litrelik kavanoz - 10 dakika, Litre - 15 dakika, ya da kaynar su - 3 ve 5 dk.  Püre.

Meyve elekten yumuşak ve sıcak ovmak kadar ısıtılmış bir ateşe koymak biraz su ile doldurulur. Püresi eklemek şeker (püre 0.5 kg 1 kg) ve 85 ° C ısıtılmış 5 dk., Yanmış değil, daha sonra püre sıcak kavanozlar ve rulo ortaya konulan lapa için Karıştırma için.  Korur.  Meyve yıkanır, sıcak şeker şurubu (şeker meyve 1-1,2 kg ve 1 su bardağı su 1 kg) dökülür ve hat 5-6 saat bekleyin.

Daha sonra yumuşayana kadar 2-3 saat pişirin. Sıcaklık 105-106 ° sıkışmaya isteği.

Related Posts:
  1. Vigna en iddiasız kültür

Vigna


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt