tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Tüm sebze salatalık sebze

Tüm sebzeler sebze salatalık soğan

salatalık - tüm sebze bir sebze. Sadece bahçeden yırtık ne bir zevk pohrustet salatalık,! Marul olmadan ve salatalık salatası değildir ...  Bu olmadan, herhangi bir yemek yapamazsınız. Bir turşu daha iyi bir aperatif bulmak zordur.

Hıyar ortak veya tohum (Latince adı Cucumis sativus) - cins salatalık kabak ailesinin bir yıllık otsu bir bitkidir. Salatalık meyve yanlış berry veya "kavun."  Yararlı tuzlar ve iz elementler taşırlar.

Hıyar açık toprakta yetiştirilen ve sera olabilir. Soğuk bölgesi erken çeşitleri seralarda ve seralarda yetiştirilmektedir.  Bir yıldan salatalık ekimi başlattık yetiştiricileri, onlar için toprak sonbaharda pişirmeye başlar. Bu Dig, 100 metrekare başına gübre 10 kg olun. metre.

Süperfosfat ile bu amaç ve potasyum tuzu için uygundur. Arazi baharında ikinci kez kazılıp ve amonyum nitrat 200 gr olun.  Salatalık - sebze Merzlyakov yanı sıra, ödeme aracıdır. Sıfır derecede zaten kaybolmuş olabilir.

Yani açık toprak (kapak) olarak, tohum don tehlikesi geçtikten sonra, geç Mayıs ayında ekilir ve toprağın 8-10 cm derinlikte 12C kadar arttı  Sonra batırılmış ve filizlenmiş, 60 derecelik bir sıcaklıkta birkaç saat ısınma ekimden önce tohumları. Bir metrekare üzerinde en fazla 4 bitki dikti.  bir buçuk santim derinliğe kadar toprağa imzalandı.

Tozlaşma gerektirmeyen bir sera salatalık melez kullanın.  Pek çok dondurma, yumurta kabuğu, turba tencere bir yolu bardak salatalık fideleri yetiştirilmektedir. Uygun film ve torbalar, ancak toprak su dolu olmadığından emin olmanız gerekir aksi takdirde kök çürüklüğü ve fide sarı olacak idi.  Tek tek - tencere ve bardak ve yumurta kabuklarında şişmiş tohumların iki torba dikti.

İki ya da üç hafta sonra fideler açık yere aktarılır. Çantalar düzgün fincan altında, alttan kesilmiş olan, onlarla dikilen turba tencere bulunan salatalık, maruz kaldığı, kabuğu ile aynı şey, sadece biraz çatlak yapmak için hafifçe zorlayabilir. Fideler derin bahçede öğrenmek gerekmez.

Serada bitki 3,4-1 kV ekilir. metre.  Salatalık için en uygun sıcaklık - 18 C Bu sissy yıkıcı için gündüz sıcaklık dalgalanmaları, özellikle, o gece donlarından korkuyor.

Kökü tüyleri en bodur az ve en kötü ölmeye başlar ve salatalık - hatta ölürler. Sadece ona "sıcak" yatak yardımcı olabilir.  Toprakta salatalık ve lahanası ekili ve nemli hava veya geniş sulama sağlanacaktır ise sadece, kuru hatta bekletme ya da olabilir. Sırtlar arasındaki mesafe 70 cm ve gereken ekilen tohumlar arasında - 15-20 cm

toprak en az 12 C ısıtan önce tohumları ekmek ise, salatalık sonra hazırda yanı sıra filizlenme, olamaz ve ve rot yok.  Eğer ülkeye sık gittiğiniz yapamıyorsanız toprağın üst tabakası kadar kuru ise, 6 cm derinliğe kadar tohumları ekmek, tohum büyük derinlemesine sargılı, filiz.

, Akşam kurutma önlenmesi, sık sulama yapabilir, o zaman açık zemin tohumlarda 3-4 cm derinliğe kadar kapalı olan  Salatalık düzenli sulama, tarım ve soğuktan korunması gerekir.  Rapor don olursa, salatalık mutlaka kapsamalıdır.  Deneyimli sulama salatalık yerleşmek için sıcak su kullanmanızı öneririz.

Sonra beş gün içinde Sulama salatalık - her 10 metre su 400 litre.  Gevşemesi çimlenme başlamasından hemen sonra yapıldı. Bir delik 4.3 bitkiler bırakarak salatalık ince dışında ilk sayfasının görünümünü sonra. Gelişmiş sosyalizm ve sloganı en parlak değil vatandaşlar "çılgın kalabalık değil," onlar anlamıyorum - delikleri arasındaki mesafe

Salatalık en az 15-20 cm olmalıdır. Yoğun ekim bitkileri, onlar vermeyecektir.  Su kuş pislikleri ile seyreltilerek ilk salatalık yaprak her 10 gün sonra gübreleyin.

Güvercinlere yıl boyunca ev beş katlı binanın tavan arasında hasat en çalışkan bahçıvanlar bazıları. Pislikleri aşırıya kaçmayın ile yapraklar için dikkatle izlemek: olsaydı ufak yanmış, o zaman rastvoraslishkom büyük bir konsantrasyon, su eklemek anlamına gelir. Genellikle çöp biri olan ve 6 parça su alır. Salatalık sıcak havalarda yem gerekir.  Bir örümcek veya yaprak biti görürseniz, bir çözüm hazırlamak soğan ve sarımsak (10 litre suya 200 g) kabuğu. Patates yaprak iyi yardım ve infüzyon.

Tüm haşlama ve decoctions sadece hazırlık yapıldığı gün uygulanır.  Doğru bir yaklaşım ile ilk meyve Haziran ayında görünür. Sabah onları erken toplamak için teşvik etti.  Ve şimdi üründe ve lezzetli bir şey olabilir.  Salata "Aile", 4 salatalık, 4 domates, 1 soğan, 50 gr maydanoz, dereotu, 50 gr, 50 gr yeşil soğan, 2 yemek kaşığı. yakıt yemek kaşığı bitkisel yağ, tuz.  Salatalık, doğranmış domates, soğan - bir hilal (yarım bir halka kesilmiş), yeşil doğrayın.

Tüm karışım, tuz, sezon bitkisel yağ ile.  2 salatalık, 2 yumurta, 1 soğan, soğan, 50 gr marul, 50 gukropa, yeşil kereviz 50 g, 4 yemek kaşığı Salata "ortasında Yaz". yemek kaşığı mayonez, tuz.  Salatalık ince şeritler, doğranmış haşlanmış yumurta, kıyılmış soğan halkaları, içine iyi yıkama ve kesim  doğrayın.

Tuz, mayonez dökmek hafifçe karıştırın. Üst dereotu süslemek için.  Bezelye 3 salatalık, 2 yumurta, 1 soğan, soğan, konserve bezelye, 50 gr yeşil soğan, dereotu, 50 gr, maydanoz 50 gr, 2 yemek kaşığı bir kavanoz ile salata. ekşi krema, tuz.

Yumurta orta dilimleri, soğan dilimleri, yeşil doğrayın, tüm tuz, ekşi krema ve karıştırılır kapak kesilerek doğranmış salatalık, bezelye boşaltılır.  Ekşi krema salatalık 2 büyük veya dört küçük salatalık, 1 yumurta, 1 yk. çay kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı. ekşi krema, 1 yk. un, tuz kaşık, biber tadı.  Salatalık dilimler halinde kesin.

Tuz, biber, açık kahverengi oluncaya kadar yağda un ve kızartılabilir rulo. Bir tava veya tava kavurma tencereye koyun. Bir karıştırıcıda Ekşi krema yumurta getir ve salatalık bu kitle üzerine dökmek için.

40 dakika için fırın ve fırında koyun.

Related Posts: Kornişon
  1. salatalık olarak
  2. Salatalık

soğan, ampul soğan, sarımsak, soğan, maydanoz, lahanası


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt