tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Salatalık çeşitleri

Salatalık sebze çeşitleri

salatalık aile Kabakgiller (Kabakgiller) ait olup, eski ve salatalık Afrika ve Yunanistan'da yetiştirilen rağmen doğduğu geleneksel, sıcak Hindistan olarak kabul edilir ve üzerinde Roma İmparatorluğu'nun geniş toprakları.  Biz olgunlaşmamış yemek, - Oguretsedinstvenny sebze (meyve ve botanik açısından). Salatalık kompozisyon çok popüler olan, yanı sıra tuzlanmış veya salamura.

Rusya ve diğer Slav ülkelerinde salatalık ise - bir favori aperatif, ama rassollyubimoe akşamdan kalma anlamına gelir. Shklov 2007 yılında sayısız başarıları için (Beyaz Rusya) bile bir anıt salatalık oldu.  Salatalık - Isı ve nem seven kültür.

Salatalık çeşitleri üç gruba ayrılabilir:  Sera - 30 cm veya daha uzun yumuşak meyveler ile, - meyve 10-15 cm boy ve kornişonlar açık zemin için - gryadochnye meyve büyüklüğü ek olarak 10 cm aşmaz, beyaz ince dikenler voloskamisalatnogo hedef ile salatalık ve siyah shipamizasolochnye.  Salatalık fide ve nonseedlings yöntem yetiştirilmektedir. Sitede iniş önce yaklaşık bir ay fidan üretmek için tohum ekim.

Tohumlar olmalı önceden ıslatın ve filiz - bu çıkışı hızlandıracaktır. Zaman doğrudan açık alanda salatalık fidan içine ekilir  (Mayıs ayı başlarında merkezi Rusya, Mayıs ayının sonuna Around - Orta Avrupa'da). Şişmiş veya çimlenmiş tohum az 13-15 derece üst tabakasında bir sıcaklıkta toprakta üretilen nonseedlings yeme yöntemi, aksi takdirde tohumlar sadece ayrıştırmak. Metrekare başına mühür semyanokolo 2 cm derinliği plotnost5-7 tesisleri.  Ayrıca bakınız:

salatalık için toprak nem ve çok verimli korumak için iyi, orta gevşek olmalıdır. Salatalık küçük kök sistemi, yapım, onları büyümeye çok kolay olduğu için  Yerel ekim çukur ya da hendek. Delik veya siper 40 cm derinliğe kadar kazılmış, salatalık ekili zaten temiz toprak, uyku için üst toprak ile karışık organik madde tabakası koydu.

Organik büyüme ve gelişmeyi hızlandırır ve daha sonra neredeyse tüm sezon mükemmel bir besin kaynağı olarak hizmet vermektedir ısı, bir sürü tonlama.  Salatalık dikim yeri iyi güneş tarafından aydınlatılmış olmalıdır (kısmi gölge kabul edilebilir) ve rüzgardan korunmalıdır. Özellikle, açık toprağa sırtlarında inşa insan kalkanları  Ekim güney tarafı açık bırakarak salatalık yama yüzüne iki satır, o By.

Aralığı 23-30 derece salatalık normal gelişimini (ve diğer sukabağı bitkileri) için optimum sıcaklık. Hava sıcaklığı 15 derece bitki büyüme inhibisyonuna yol açar ve geliştirme herhangi bir aşamasında durdurmak altındadır. Zararlı salatalık (özellikle genç kırılgan bitkiler için) Dondurulmuş, ısı değişikliklerine gelişimini baskılar.

Yani Kuzey Avrupa ve Orta Rusya salatalık en az yaz ilk yarısında, filmin kapağın altında çok yetiştirilmektedir.  , Tepesi, ayıklama düşürüldü salatalık bakmak sulama, (gerekirse) gübreleme ve bağlı olmak  .  Salatalık 5-6 yaprak ana kök oluşumu prischipnut gerekir sonra. Bu dallanma bitkiler, dişi çiçekler ve artış verimi ile sürgün gelişimi teşvik eder.

Ve nem aktif büyüme sırasında salatalık (Haziran) ve meyve oluşumu (Temmuz, Ağustos) için özellikle önemlidir. Meyve oluşumu sırasında bile kısa bir kuruma toprak hiç sulama doğru değil o zaman, hangi salatalık içinde acı yol açar. Sulama sıcak su (soğuk su büyüme ve gri küf ortaya çıkması inhibisyonuna yol) ile salatalık gerekir.

Toprak nemi ekim salatalık organik maddelerin (Eğer çim ve çim kupürleri bile kullanabilirsiniz) korumak için. Malç çabuk kurumasını toprak korur ve ot büyüme bastırır ve böylece su salatalık az olması ve ot yatak gevşetmek ve olmayacaktır.  Hava ihtiyacı salatalık kök sistemi.

Sık sık sulama nezamulchirovannuyu toprak işleme ve hasar ihale kökleri sıkıştırılır. Delikleri 10-15 cm derinliğe yapmak için zemine bahçe çatal ile, hava erişimini sağlamak  Yem Tanıtımı, biz soğuk bulutlu havalarda toprak sıcaklığı 10 derecenin altına olmadığında aktif besinleri absorbe salatalık büyüme ve gübre iyi salatalık kökleri olmayacak yavaşladı unutmamalıyız. Yanık önlemek için, yeşillik kaçınarak, salatalık etrafında gübre nemli toprak bir çözüm dökün.

Düzenli, sık hasat yaşlanma bitkiler yavaşlatan ve verimliliği artırarak, daha bol meyve oluşumuna katkıda bulunur. Salatalık korotkoplodnyh çeşitleri dlinnoplodnyh (sera) her 3-4 günde, her 1-2 günde hasat.  Şiddetli yağışlar sırasında açık alanda salatalık büyüyen zaman bir risk botrytis hızla yayılması kalınlaşmış dokuma bitkilerde vardır.

Iyi sonuçlar kafes onları bağlayarak elde edilir: zemin metre güçlü bir kazık içine dövülmüş, aralarında bir halat çekme ve salatalık üzüm (üzüm gibi) bağlayabilir.  Bazen ekilen salatalık fideleri sadece erkek çiçek üretti. Yumurtalıkların ile çiçek oluşumunu teşvik etmek toprak kurumasına vererek, birkaç gün salatalık sulama durması gerekir.

Sararması ve salatalık yumurtalıkların kesilme toprak veya yakın ekim oluşabilir besin eksikliği, ıslatma göstermektedir. Böyle bir durumda dışarı kuru toprak vermek ve sonra veya mineral gübreler bir çözüm salatalık döllemek için gerekli  .  Halinde organik madde içeren salatalık beslenme konusunda dikkatli olun: organik sıvı çözümler farklı hastalıklar (örneğin, tütün mozaik virüsü neredeyse bir yıl için geçerli olabilir) virüs taşıyabilen patojen Fusarium ve mevcut yabancı otlar dayalı çözümler bulunabilir.

Related Posts:
  1. Patates

lahanası, kabak, patates, sebze


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt