tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Momordika squirting salatalık

Momordika salatalık kabak squirting

Momordika (Momordica L.) - bir yıllık otsu tırmanma asma silnovetvyaschayasya kabak aile, ortak Güney-Doğu Asya. Çin, Hong Kong, Tayvane, Doğu Hindistan, Filipinler, bu bitki yamaçlarda yetişir ısırma - 1300 m. rakımda dağ eteklerindeki ormanlarda İsmi Latince momordicus gelir. Adı, görünüşe göre, dokunulduğunda bitki gelişene kadar olması nedeniyle, tüm organları bir ısırgan otu gibi, yanmak. Sen

Ama eğer momordika durur ısırmaya ilk olgun meyve. Meyveleri taze veya salamura gıda kullanılmaktadır. Momordiki (kökleri, tohum, yaprak) bazı türleri kullanılmaktadır Asya ülkelerinde tıp. Onun yoğun bitki örtüsü ve geniş sarı pupyrchatymi "salatalık" ile Momordika çekici ve olduğu gibi bir süs bitkisi. Meyve olgunlaştırmak ve pitoresk göz kırmızı taneler dışarı fırladı zaman.

Bitki günlük isim vardır: squirting salatalık, çılgın kavun, acı kabak, balsamik armut, Hint salatalık.  Palmately loblu en türlerin yaprakları, parlak yeşil, orta ölçekli. Aktif olarak yan sürgünler büyüyen başlattığınızda Momrdika çiçek Haziran ayında başlar. Düzenli

Çiçekler, Beş, gay, ince hoş aroması ile sarı veya hafif kırmızımsı renk tonu. Başlangıçta sonra boş kabuk görünür ve ve dişi çiçekler oluşur. Tozlaşma sonra yumurtalık hemen gelişmeye başlar. Ama en süs dikdörtgen meyve tüberküller ve kıllarla kaplıdır 10-15 cm uzunluk verir.

Meyve oval şekilli, yumrulu açısal ekstremitelerde, kayan. Ne zaman olgun, meyve yavaş yavaş ve sonra ilk sararma parlak turuncu. Tat momordiki hatırlatıyor çok acı olgun kabak yüzey tat.

Olgunlaştırılmış çatlak meyve ve tohumları ateş. Neredeyse yuvarlak tohumları momrdiki düz, 1-1,5 cm uzunluğunda, bir yumru yüzeyi. Uygun olgunlaşmış tohumlar, ekim, koyu kahverengi renktedir.

Hoş bir tat ile Juicy amniotik membran koyu kırmızı renk. Momordika Cochin Çin veya Hint salatalık (Momordica cochinchinensis Spreng.) (Cochin Çin - Çinhindi güney kesiminde). Yapraklar Üç Boğumlu, çiçekler sarı. Eliptik meyve, 10-12 cm genişliğinde, kırmızı papilliform çıkıntılar, hoş olmayan bir koku ile büyük tohumları. Momordika harantiya (Momordica charantia L.) (charantia -... İtalyan refs itibaren Rast Caranza). Kaynaklanıyor kaba, tüylü. Beş loblu el biçiminde Cemi, dalgalı kenarlı dişli bırakır.

Çiçekler sarı solgun. Meyve dikdörtgen olup, kadar dişli ağız ve kırmızı prisemyannikom ile 25 cm kalınlığında tohum. Momordica balsamina L. - homeopati, balsamik Momordiku kullanın Diğer sukabağı ürünlere benzer değil, aynı zamanda Agrotechnics momordiki yetiştirme teknikleri kendine has özellikleri vardır. Bu başarılı olabilir Bir pencere, balkon veya balkon büyüdü.

Daha iyi bir sera veya terraryum yerleştirilen ülke momordiku içinde. Nisan ayı başlarında - Tohumlar Mart ayı sonunda momordiki ekilir. Bu dezenfeksiyon, hangi hariç, tedavi öncesi gerekmez genellikle 24 saat için potasyum permanganat pembe bir çözüm nemlendirici içerir.

Karışımı ekilen tohumların dezenfeksiyon sonra yaprak gübre, humus, torf ve kum (1:1:1:0,5). Yayımlama en iyi turba-humus bireysel tencere yapılır ya da kalıcı bir yere nakli, krem, plastik bardaklar için kesilebilir köklere zarar. Bu toprakta tohum kötü sağkalım oranı yol açacak gibi, suda naklevyvaniya tohum beklemeyin. Tohumlar ılık 1-1.5 cm (22-25C) nemli toprak derinliği kenarında ekilir.

Fide yetiştiriciliğinde toprak momordiki sürekli nemli ve sıcak tutmak için önemli bir zaman. Bu koşullar altında, samimi vuruyor bir hafta içinde görünür. Fideler ılık su ile püskürtülür. Kesimler Pasynkova momordiku tarafından yayılan olabilir ve bitkilerin altından sayfanın iki geliştirdik. Sürdürmek 25 altındaki sıcaklıklarda kesimler · Su veya örtü altında torf ve kum karışımı C.

Yaklaşık bir ay sonra köklenme artıkları toprağa ekilen ve daha iyi bir sağkalım oranı için birkaç gün ya da bir plastik torba için kavanoz kapalı. Herhangi bir liana momordike gerekli desteği gibi. En iyi şekilde yukarıda belirtilen seçenek - dikey kafes veya 6-8-inç ızgara yüksekliği konteyner büyükse 1.5 m., bir destek tripod olarak güçlendirmek mümkündür.

Bitki lateraller çok sayıda formları - yaprak axils bulunan tomurcuklarından elde vuruyor. Üzerinde Bitki genellikle üç ana çekim bırakın ve üvey kaldırılır. Ana sürgünler her bırakmak için de mümkündür 1-3 üvey oğlu ve diğer kaldırmak için, ama dikkat bu yöntem aşırı kalınlaşmış değil taç alınmalıdır ile. Fide iki gerçek yaprak geliştirecek zaman, kalıcı bir yere dikti. Nakli için

En önemlisi - değil kök sistemi zarar, aksi takdirde bitki hasta olmak ve ölmek uzun bir süre olacak. Momordika çok büyük değil kök sistemi geliştikçe büyümeye Kapasitesi, (5-10 l) orta ölçekli alır. Ekim onlar yıkama gibi toprak dökmek edebilmek için çanak üst kısmında yer bırakın zaman sulama suyu, bitki gibi köklerinin maruz tahammül etmez. Dikim için toprak ile verimli olmalı hafif asit reaksiyon.

Bu humus ilavesi ile kumlu veya momordika siltli killi tın iyi yetişir. Toprak su durgunluk korkuları kadar iyi drenaj, böylece bitki sağlamanız gerekir. Drenaj koymak yararlı olur iri fibered kompost tabakası.

Uzakta yıkama toprak korur ve ısı ve besin kaynağıdır. Büyüme mevsimi momordiku boyunca her iki haftada bir, tam bir mineral veya organik gübre beslenir. Momordika - photophilous tesisi, bu nedenle bu asma için en iyi Oprah teşvik dikey kafes vardır Tüm bitki daha iyi aydınlatma. En iyi poz - öğleyin direkt güneş ışığı ile Batı veya Güney pritenenie. Işık over eksikliği ile parçalanacak, ancak meyve küçük olacaktır.

Bitkinin aktif büyüme sırasında nem bir sürü gerektirir, bu yüzden dünyevi bileşeni sürekli nemli olması gerekir. Faydalı düzenli püskürtme ile momordiki nemli ortamda gelişimini etkiler. Bitki sıcağı seven, bu yüzden 20-22C altındaki sıcaklıklarda aşağı gelişme yavaşlar.

Meyve tutumu momordike gerek tozlaşma için, bu nedenle gerek iç taşıma, arı çalışma erkek çiçeklerden erkek için tamponchikom pamuk ya da fırça polen. Süslemeleri ve sol bazı meyve bitki tohum almak için. Yemek toplamak için 8-10-günlük Zelentsov olarak çok daha olgun meyve gorchat. Daha onlar daha meyve toplamak oluşturulacak. Olgun meyve çok sayıda bitki zayıflatır.

Meyve momordiki 11-13C ve yüksek nem (% 85-90) 2-3 hafta saklanabilir. Yüksek sıcaklıklarda, meyve olgunlaştırmak - sarı ve çatlak. Birçok hastalığı gibi salatalık ve aynı zararlıları tarafından bozulmuş maruz Momordika.

Bu bacteriosis mozaik virüsü, külleme, beyaz rot. Zararlı yaprak biti düşük nem ile bitkiler üzerindeki saldırılara dikkat çekicidir.

lahanası, kabak


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt