tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Salatalık

Hıyar sebze

XVI yüzyıl başlarında Rusya'da Tarihleri ​​salatalık kültürünün ilk yazılı söz. Peter sırasında ben Izmailovo bir banliyö köyü, diğer sebze seralarda yetiştirilen bitkiler ve salatalık ile birlikte. Iki bahçe bahçe kurmuş Iki yüzyıl sonra bu kültür Rusya üzerinden zaten yayıldı.

Hıyar - aile kabakgiller yıllık bir bitkidir. Salatalık bahsetmişken, genellikle sebze olarak bakın, ama salatalık bir sebze ve meyve yanı sıra kabak ve karpuz değil, çünkü yanlış. Salatalık, 3.1 'den% 6 katı madde içeriyor 1,3-3,0% hangi - şeker,% 0.8 - azotlu bileşikler, 0,5-0,7% - lif,% 0,1 - Organik asit, geri kalanı sudur. Salatalık - 96.8% - içerdiği su numaranızı kaydederiz. Ancak, bu su basit değil, "canlı".

Nedeni, mineral tuzlar, Ancak, biraz, ama bu ürün henüz tam olarak düzenleyen ve kalp, böbrek ve karaciğer üzerinde etkisi boşaltma açıklanamaz yeteneği sahip olmadığını çok iyi ilişkileri çözülmüş olmasıdır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, vb dahil olmak üzere mineral bileşimi Potasyum yüksektir (141 mg/100 g) vücuttan suyun kaldırma, basıncı normalleşmesine katkıda bulunur.

Bu unsurların yanı sıra, bilim adamları salatalık iyot ve kolay sindirilebilir formda bulduk. Ancak, geleneksel şifacılar uzun salatalık bol yiyenler, tiroid hastalığı muzdarip olmadığını fark etmiş. Ayrıca potasyum, silisyum ve kükürt içeriği yüksek, sağlıklı cilt, saç ve diş bakımı için salatalık vazgeçilmez koruyucu yaptığı kaydedildi.

Salatalık ağırlıklı olarak monosakkaritler (glikoz ve fruktoz), sakaroz, çok az ya da tamamen yoktur temsil şekerler az miktarda içerir. Salatalık enzimler ve insan C vitamini oluşumunu uyarır ve diğer gıdalardan B2 vitamini emilimini katkıda dair kanıtlar vardır. Alkali tuzlar, siyah turp sadece ikinci olan salatalık sayısı, asit et, yumurta ve yağ ile yutulur inorganik bileşikler ile nötralize edilir.

Ayrıca, yağ ve protein daha iyi sindirim için katkıda bulunur. Salatalık sayesinde mide asitliğini azaltmak ve alkali seviyesini korumak.  Salatalık doku, aşırı kolesterol vücut görüntüler sindirim sistemi geliştirir, bağırsak motor aktivite artar.

Steroid saponin kukurbitatsinov varlığı ile salatalık Acı tat. Bu maddeler aile kabakgiller birçok üyesi tarafından üretilmektedir. Gibi dokusunun anormal büyüme bastırmak için bazı kukurbitatsiny mümkün, son yıllarda kanıtlanmış ve bu nedenle bir antikanser ajan olarak kullanılabilir. Salatalık ise C vitamini, A, PP, Grup B. varlığı unutulmamalıdır ki kir aşağı onların vitamin değeri sera ve sera salatalık. Uzunluğunda

küçük salatalık bulunan biyolojik aktif maddelerin fazla sayıda 5-7 cm Salatalık hiç büyük Hipokrat bu yana, uzun süre ilaç kullanılır. Su ve tuz atılımını teşvik kalsiyum tuzları, bir yeri vardır, çünkü sağlıklı sebze kalp, kan damarları, böbrekler, hastalıkları olan insanlar için çok yararlıdır.

Hıyar suyu - Uzun süreli öksürük etkili bir araç, tüberküloz hastalarında nefes aldırıyor sinir sistemi, anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri yatıştırır. Kolit salatalık püresi 100 gram yemek için günlük olarak salatalık sezonunda tavsiye edilir.  Botkin hastalığı salatalık bir kaynatma atmakta fayda olduğunda kirpikler.

Bunu yapmak için, ham 100 g 500 ml suya dökün, bir kaynatın 15 dakika ısrar ve 1 / 2 bardak günde 3 defa alır. Olgun meyve ve kök kaynatma kronik hepatit içecek. Aşağıdaki gibi suyu hazırlayın: 20 gr kuru kıyılmış ham 1 bardak su, 20 dakika kaynatılır, süzülür ve sıvı kaynamış su ilk hacmine ayarlanır dökün.

1 / 2 bardak günde 3 defa var. Renal kolik olarak, salatalık tohumu kaynatma yardımcı olur: kuru ham 10 g filtre, soğutmalı, 15 dakika boyunca 1 / 2 bardak sıcak su, kaynatın dökün ve sıvı miktarını azaltmak ilk kaynar su ve ısı şeklinde alır. Sarılık ve karaciğer hastalığı olgunlaşmış salatalık bir kaynatma içmek yararlıdır.

Toz haline Frayed, kuru meyve (tohum hariç) deri hastalıkları, tümörler ve yanıklar için toz olarak kullanılmıştır. Kaşıntı ile birlikte kızarıklık bamteli rendelenmiş salatalık uygulanabilir zaman. Kabızlık 4 bardak salatalık bir gün içmek için yararlı ise turşu. Salatalık bir ay süreyle suda tutulur almak için.

En azından iyi bir müshildir eylem olgun salatalık. - 2 yemek kaşığı bal - 1 çorba kaşığı -1 fincan salatalık turşu, bitkisel yağ: Nasıl kabızlık için harika bir çözüm şu karışımı tavsiye ederim. Bir içki alımı için karışım. Sadece işe yaramazsa, bir sonraki gün işlem tekrarlandı.

Obezite salatalık 2 kilogram günlük yeme, haftalık boşalma "hıyar" gün düzenlemek için yararlı ise. Vücuda egzersiz sınırlamak için bir Pazar veya Cumartesi günü böyle bir olay yapmak en iyisidir. Mide ülseri ve duodenal ülser, akut ve kronik enterit ve kolit kullanım salatalık bir atak sırasında sınırlı ya da tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Fermente ve salamura salatalık akut hepatit ve kolesistit, safra taşı çeken insanlar için yiyecek almak için tavsiye edilmez. Bu hipertansiyon ve ateroskleroz için bunları kullanmak için istenmez. Ayrıca, diyet dışında tutmak akut kronik nefrit içinde salatalık, hem de kronik böbrek yetmezliği, böbrek taşlarında ve piyelonefrit muzdarip insanlar olmalıdır.

İyi şanslar!

kabak, sebze


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt