tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Karabiber

Karabiber domates

Biber chernyynaibolee bilinen ve yaygın olarak kullanılan baharat.  Bir sürünen çalı meyve Peretspredstavlyaet.  Karabiber bazen doğal obitaniyaMalabarskih adaları yerine "Malabar berry" denir.

Yabani çalılar içinde yukarı tırmanma, ağaçlar çevreler. Onu Kutup tarlaları kurmak için O zamandan beri, gibi, biber ekin oldu ve bu 4-5 m. yüksekliğe büyüme sınırları atlama gibi Tesis 15 m. yüksekliğe ulaşan bir tırmanma çalı Yaprakları 80-100 mm uzunluğa sahip. Çiçekli yuvarlak meyve, ilk yeşil büyümeye sonra, daha sonra bir sarı veya kırmızı olsun.

Fırçanın 80-140 mm boyunda, 20-30 kostyanok içerir. Karabiber meyve hasat nedozrelymizelenymi almak için ya da hafif sararma.  Güneşte kurutma sırasında, onlar shrivel ve karalamak.

Meyve olgunlaştırmak biber uyumsuz, kendi toplama döneminde son derece gergin yani.  Kolayca düşmek ne zaman meyve olgun hasat ve bunların demet kırmızı beyaz biber iseniz. Bunu yapmak için, olgun meyve suda ıslatılır.

Bir kaç gün sonra yumuşak bir pericarp kolayca kaldırılır. Karabiber daha az yakıcı, ama daha lezzetli meyve örtüsü olmadan imha olgun tohumlar, aynı zamanda yüksek karabiber yazmak ve takdir etmek için kullanılır.  Biber, biber ailesinin cinsine ait bitkiler fazla beş yüz türü bulunmaktadır.

Ancak, baharat Güney Asya'ya özgü sadece 5-6 tür kullanılır gibi.  Burada biber ile karabiber, kırmızı biber, biber kübabe, uzun biber ve Afrika biber vardır.  Aynı adı tropikal çok yıllık çalı Pepper chernyyvysushennye olgunlaşmamış meyve. Hoş bir aroma ile, - siyah küçük bezelye (karabiber adından) gibi kurutulmuş ham meyveler bakın. Karabiber hala bir yabani bitki orman gibi büyür Hindistan, doğu kıyıları geliyor.

Sonra Endonezya ve Güneydoğu Asya'daki diğer ülkelere var. Afrika ve Amerika'da - Sadece XX yüzyılda. Karabiber Amerika'nın keşfi ve kırmızı biber yol açmıştır. Ne de olsa, ona ve diğer Hint baharat için Kristof Kolomb keşif dolu.

Sanskritçe karabiber Maric adlı içinde. Bu güneşin isimlerinden biridir ve karabiber güneş enerjisi geniş içeriğinden dolayı bu adı aldı.  Yunanca adı "peperi", Latince "piper", İngilizce "biber", hem de Rus "biber" Tüm biber "pippali" nin Sanskritçe adından gelir.  Hindistan'da biber çok eski çağlardan beri değerli ve eski Yunan ve Roma ile başlayan, Avrupa'yı fethetmek için ilk Doğu baharat biriydi.

Bazen "botanik babası" denir Aristoteles, Yunan filozof, Geofrastut (M.Ö. 372-287), bir öğrenci iki gruba biber paylaştı: siyah ve uzun. Hindistan'ın Malabar kıyısında biber bir deniz ve kara yolları gibi dünyayı dolaştı. İran Körfezi Arabistan getirdi ve Krisnoe Denizi'nde sonra - Mısır.

Daha sonra ticaret Biber 40 MS Roma İmparatorluğu'nun gemileri katıldı. Roma ve Hindistan arasında doğrudan ticaret her türlü Arap tekel çözmek için yardımcı oldu "baharatlı hazineleri." Roma İmparatorluğu biber ticari malların navigasyon arasında yerini aldı.

Onun "Baharatlar Kitabı" Frederick Rosengarten İmparator Marcus Aurelius biber ticaret döneminde bu tür benzeri görülmemiş boyutlara ulaştığını yazdığı 176 AD gümrük vergisi İskenderiye uzun ve beyaz biber esas alınan edildi. Karabiber belki yetkililer tedirgin insanların korktukları için, siyasi nedenlerle bunu yaptıklarını, vergi dosyasına dahil değildi.

408 MS Roma askerleri Gotik kral ve fatihi Alaric ve yağma önlemek için Romalılar diğer kaynaklar arasında, biber 3.000 £ dahil olan, ona haraç ödedi.  Indinopleustes Kosmas, daha sonra ünlü bir kutsal keşiş oldu ve Hindistan ve kitabı yarımadanın, büyüyen hasat ve pişirme biber Malabar sakinlerinin "Hıristiyan Topografya" yollarını ayrıntılı olarak açıklanmıştır Seylan, gitti bir tüccar.

Kısa bir süre sonra, içinde MS 1. yüzyılda Hint yerleşimciler Java biber tarlaları kurdu. Anılarında Marco Polo, Java "bolluk Listesi" anlatılmaktadır. O denize gitti Çin gemileri, biber 6.000 sepet yüklü her bahseder.

Orta çağlarda, biber Avrupa mutfağında önemli bir yer işgal etti. Onlar lezzet ve lezzetli çiğ ve bozulabilen gıdalar vermek için kullanılır, ve çoğunlukla iğrenç et tadı bastırmaya.  Tüm biber tencere sonra çok pahalıydı ve vergileri, vergiler, borçlar, ödenmesi ve bir çeyiz olarak yetkililer tarafından alınır.

1180 yılında, Henry II döneminde, Londra, "baharat tüccarların guild" daha sonra değiştirildi "tüccar tüm biber guild", hareket etmeye başladı ve bir asır sonra başarılı tarafından adı "bakkal Şirketin" oldu bu güne kadar geliştirilmiş.  13. yüzyılda, ekonomik büyüme ve Venedik ve Cenova büyük zenginlik, özellikle ikinci esas baharat ticareti nedeniyle sağlanmıştır. Bu benzeri görülmemiş zenginleştirme izlerken gıpta ile Portekizliler ve İspanyollar.

İstanbul'da Sonbahar (1453) ve aşırı vergiler baharat ticareti Müslüman hükümdarlar Doğu'ya daha fazla yolculuk için ihtiyaç artmıştır. Baharat, özellikle karabiber, ve kendilerini zenginleştirmek arzusu Avrupa'nın ihtiyacı inanılmaz Columbus sefer ana sürücüler ve Vasco da Gama deniz seferi idi. Tüm bunlar Portekiz de 100 yıl muhafaza baharat, satışı bir tekel sahip sağlamıştır.

Müslümanlar birkaç belirleyici savaş sonra bir karşılama Hindistan'ın Malabar kıyılarında (1511 yılında), Seylan, Java ve Sumatra devraldı.  Onların Doğu-Avrupa şirketi iflas etti bir süre sonra, bir golandtsev eline biber üretimi tekel, ve, 1799 yılına kadar onlara aitti.

Bu arada, Amerikalı kaptan Carnes o 100.000 $ tarafından kurtarılmış olan satış ile, biber bir kargo ile New York geminin bir limanda demirledi. Sonraki 50 yıl içinde (19. yüzyılın ilk yarısında), Amerikan ticaret gemileri biber dünya ticaretinde merkezi bir rol işgal etti. Bu iş ilk Amerikalı milyonerler üretti biliyoruz. Şu anda, biber en büyük üreticilerinden biber fazla 40.000 ton yıllık üretim Hindistan, Endonezya ve Brezilya vardır.

Tüketici karabiber listesinde ilk ABD, Rusya, Almanya, Japonya ve İngiltere vardır.  Karabiber Sri Lanka, Java, Sumatra, Borneo, Brezilya yetiştirilir. Bitki büyüme Bu sarhoşluk benzer yüksek bar, yetişen 5 m. sınırlı yüksekliğidir. Üç yıl sonra meyve vermeye başlar. Iniş 15-20 yıl için kullanılabilir. Meyve kırmızı renk almaya başlar Bitki hasat. Güneşte kurutma sürecinde siyah meyve açın.

Karabiber, daha iyi, daha karanlık ve ağır. Kaliteli karabiber 1000 tane yüksek hassasiyet gerektiren raznovesok tartı eczacılık ürünleri olarak hizmet antik yüzyılda kara biber, Bu nedenle tam 460 tartmak gerekir.  Beyaz biber renkleri sarı-kırmızı veya kırmızı olduğunda toplanan ve kolayca düşmek de tamamen olgun meyve, elde edilir.

Kahverengi olur Kuruduktan sonra. Dış kabuk çıkardıktan sonra daha hassas tat ve soylu ve değerli daha güçlü bir aromaya sahiptir beyaz biber vardır. Tayland, Laos, Kamboçya beyaz biber alın.  Meyve yeşil olduğunda hasat döneminde ise, yeşil biber olsun.

Kullanımı giderek artmaktadır. Ancak, üretim, özel işlem gerektirir. İyi baharat özellikle yeşil biber vurgulanır olan, akut hem de güzel kokulu sadece olmalıdır.  Yararlı maddelerin içeriği: şiddet biber piperine bağlıdır. Ayrıca, pirolin, havitsin, şekerler, enzimler, uçucu yağlar ve nişasta, alkaloidler, diş etleri içerir.

Biber uygun olmayan depolama için uçucu yağlar buharlaşır unutmayın.  Karabiber sindirime yardımcı olur, Romalılar büyük miktarlarda kullandı. Ama bu tavsiye edilemez. Ancak, bizim mutfakta kullanılan olduğu miktarlarda, bu bir sağlık tehlikesi değildir.

Biber çorbalar, et suyu içeren besinler, soslar, sebze salataları, Soslar, ve tüm oyun gibi et çeşitleri, Savoy lahana, fasulye, bezelye, mercimek, lahana turşusu, gulaş, yumurta, peynir, domates, balık, konserve pişirme için kullanılır sebze ve mutfakta hazırlanan diğer yemekler için. Karabiber olmadan sucuk ve et ürünleri bir dizi yapmak, ev katliam domuz yapmaz.  Birçok yemeğin Siyah peretssamaya çok yönlü baharat.

Satılık yılında bezelye veya kıyma şeklinde yer almaktadır. En büyük koku zemin peppercorns sahiptir. Karabiber gibi çekiç olarak doldurma, doldurma, yemekler çeşitli dolgu için kullanılır. Biber, aksi takdirde, sadece yumuşayana kadar çanak uzun süre pişirme eklenir, çanak aşırı acı olur.

Biber sıkışık muhafaza edilmelidir, aksi takdirde hızla dışarı fizzles ve özellikleri kaybeder  Ile birlikte ve karabiber yaygın olarak sebze Soslar, salata, konserve et üretiminde konserve endüstrisinde kullanılır. Bu durumlarda ise, karabiber çorbalar, soslar ve et suyu, bir bezelye olarak kullanılır, sosis ve peynir - sadece ezilmiş.  Sindirim, dolaşım, solunum: sistemleri etkiler.

Restoratif, balgam söktürücü, gaz giderici, anthelmintic.  Sindirimi en etkili uyarıcıların Siyah peretsodin. Bu yanıklar ve Amu temizler organları (toksinlerden boşaltmak) boşalma. Bu iyi gider ve bu salatalık gibi "sıcak" soğuk gıdalar ve çiğ sebze salata çok yararlıdır.

Harici kullanım için bu iltihaplanmış kaynar tedavisinde yardımcı olur. Mukus oluşumu azaltır birlikte olan bal karabiber mükemmel, solunum organları temizler onlardan kaldırır. Bu Rajas doğası ve heyecan ve tahrişe neden olabilir büyük miktarda ise, kullanımı tavsiye edilmez.  Çalışmalar biber, ancak yukarıdaki özellikleri, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermiştir: kan, yok pıhtıları, kan dolaşımını hızlandırır incelir.

Aynı zamanda sindirime yardımcı olur, kalori yakma aktive ederek metabolizmayı uyarır. Biber bir portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, karoten ve ek olarak vitamin B açısından da zengindir, biber diğer bitkilerin etkilerini artırabilir.  Bu önerilir: kronik hazımsızlık, soğuk algınlığı krizi sırasında kolon, metabolizma bozukluğu, obezite, yüksek sıcaklık, ateş, toksinler.

Şifalı bitkiler olarak kabul uzun bir süre Biber. Hatta Mayaların bu ağrı, tedavi öksürük, boğaz ağrısı, astım ve diğer solunum hastalıkları hafifletmek için kullanılır. Bu arada, bu yararlı ilgili şirketin Doğanın Sunshine Ürünleri öyküsü, ancak inanılmaz derecede keskin bir meyve tadı.  Keskin, acı tadı Biber yok etmek arzusu kapsül besin takviyeleri üretimi kurmak, şirketin kurucusu Gen Hughes bu formu açtı.

Mutfakta yok biber yapamazsınız. Bu baharat Toplumsal besin biber yemek salonunda masalarda özel biber koymak o kadar yaygındır. Ve her ziyaretçinin kendi seçtikleri ve tat biber yemek ekleyebilirsiniz.

Ve adanın tek geçti nerede olduklarını  ve biber, ve insanlar, bize ne biber büyük bir parça her kümedeki gördüm, ki, ona yağmurdan onu gölge ve koruma verdi yağmur durdurulduğunda, demet gelen ve sac bükme tarafında asılı ...  1001 Gece Masalları. The Tale of Sailor Sinbad.

Related Posts:
  1. bir tencerede Patlıcan
  2. Kabak
  3. Bow

kabak, patlıcan, kırmızı biber, domates, bezelye ve fasulye


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt