tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Capsicum

Peppers soğan

Capsicum annuum var. grossum  Peppers - yıllık (tropikal ülkelerde - uzun ömürlü bir) itüzümü ailesinin otsu bir bitkidir. Kabarık biber, biber, Meksika, Peru ve Kolombiya: Dört kültür türleri ile temsil edilir. Rusya pazarında bahçıvanlar özellikle popüler tatlı biber.

Ülkemizde yetiştirilen tatlı biber tüm çeşitleri Meksika akla aittir.  Meksika ve Guatemala - Capsicum Orta Amerika geliyor. Avrupa'da, biber sefer X gelmesinden sonra geldi Columbus (XV yy). Amerika'da.

Emin olmak için, tatlı biber 200 yaşında bilinen ve aslen bir rezervasyon ile çağrılabilir meyve, çok tatlı biber netlik ve acı verir kapsaisin, bir sürü yer alır.  Mevcut haliyle Sebze (tatlı) biber önce onlarca kültürü tanıtıldı. 2006 kullandıklarını kabul çeşit Devlet kayıt olarak, 42 ​​yeni dahil olmak üzere tatlı biber 232 çeşitleri ve melezleri bulabilirsiniz. 81 üreme başarısı, patent verdi.

Şimdi bu özellikle Bulgaristan, İtalya, Yunanistan, Macaristan, Yugoslavya ve Romanya, Avrupa'da yaygın bir kültürdür.  Tatlı biber meyve en önemlisi güzel kokulu ve lezzetli, fakat - sınıf bağlı 30 tür olabilir, vitamin A, C, E, ve diğerleri, - değerli bir antioksidan deposudur.  Tatlı biber - Bu arada C vitamini içeriği sebze şampiyonu, ilk kez bu vitamin meyvesini onu izole edilmiştir.

Askorbik asit için günlük insan ihtiyacı biber 01/03 meyve karşılanabilir.  C vitamini içeriği üzümlerinden üretilen karakteristik hizmet ve 270-330 mg% ve üzeri arasında değişebilir. Ve teknik olgunluk meyve vitamin içeren ve şeker biyolojik daha azdır.

Sıcak yaz aylarında güneş C vitamini ıslak ve serin yıllarda daha fazla birikir.  Buna ek olarak, vitamin B kompleks Bi yüksek biber meyve, B2, P, PP, şeker, karoten, mineraller, kalsiyum ve fosfor, protein, karbonhidrat, nikotinik ve folik asit, aynı zamanda bir uçucu yağ (var 0,1-1,25 %), meyve belirli ne de eşsiz bir aroma ve leziz bir tat verir.  Agrotechnics biber yetiştiriciliği basittir.

Filmin seralarda ya da yuvalandığı yetiştirilen merkezi Rusya'da biber de. Çok erken ürün sadece bunlar aracılığıyla elde edilebilir. Uygun koşullar altında, onun verim kare başına 3-3,5 kg ulaşır. m.  Fide dikilen ve biber açık toprağa donlarından geçerken, ve toprak sıcaklığı 15 derece aşıyor olabilir.  Açık zemin biber domates gibi aynı ürünlerin sonra yetişir.

Biber bakliyat, kavun, salatalık, lahana, havuç ve soğan takip de iyi. Daha verimli alanlarda hafif, yapısal topraklarda yerleştirmek en iyisidir. Onun için, biraz ekşi, tuzlu, killi toprak taşımaktadır. Toprak verimliliğini ve nem, ama patlıcan, lahana, salatalık, ve diğer birçok sebze daha kuraklığa dayanıklı için titiz Biber. Bu azot ihtiyacı var.

Çiçek istenmeyen önce Fosfor. Humus eklemek için kazma önce güz ve bahar aylarında daha iyi yapmak için toprağa gübre.  Tatlı biber fidelerinin tohumları her bölgenin kendine özgü koşullara bağlı olarak Şubat ayı sonundan itibaren ekilir.

Ortalama bir grup için, Mart ortasına yakın en iyi sonucu ekim tohum verildiğinde gün ışığı eksikliği.  Biber ısı talep ediyor. 10-12 derece - tohumlarının çimlenmesi için minimum sıcaklık. 13-15 derece tohumları yavaş yavaş çimlenme ve fide 18-20 gün sadece görünür. Optimum sıcaklığı - 18-25 derece (ancak bitki gelişiminin en fazla 35 fazla veya inhibisyon oluşur).

Bu koşullar altında, tohumlar, bir hafta içinde çimlenme.  Toprakta ekim sırasında biber nakli için en uygun yaş 60-65 gün olduğunu unutmayın. O artık şu anda olduğu dondurmak tavsiye edilir. Basit bir hesaplama ile elde edilir: - Mart ortasında bir serada dikim biber Mayıs ayı sonunda planlanan ise, 65 gün çıkarma, biz tohum elde edersiniz. Büyük fide kötü zemine taşımak hoş, artık hasta, tomurcukları kaybedebilir, bu nedenle, ilk meyve alınması için son tarih ertelendi.

Ekim öncesinde tohumlar çimlenme hızı ılık suda birkaç saat tutar, potasyum permanganat çözeltisinde kazınmış olmalıdır. Sen, nemli bir bezle onları şal fincan kapalı ve sıcak bir yerde birkaç gün içinde koyabilirsiniz. Tohumları yumurta kabuğu kırmaya başlar sonra, bu toprakta ekilir. Sonraki alır bir halı ekim yaparken bazı dezavantajları var.

Almak, daha yavaş büyüme, bazen 1-2 hafta için duraklattıktan sonra Sprout. Tatlı biber kökleri ufak mekanik strese karşı çok hassas olmasıdır. Bu tür anlar önlemek için, seçim olmadan büyüyen biber deneyin.  , Mağazalarda satılan hafif turba toprak, daha iyi kullanmak için tohum dikim 01:01 hakkında bir bahçe zemley ile karıştırılarak ya da aynı oranda kaba kum ile verimli toprak karışımı.

Fide zapolnyayutpochvoy bardak ve bir kutu ya da birbirine yakın çekmecesine koydu.  Sıcak su ve potasyum permanganat ile toprak Boğazı, 1-2 hazırlanır tohumları üst ve dikkatli bir şekilde film, çimlenme için sıcak bir yerde (25-27 C) koyun görmek kaplı bir kutu içinde toprak tabakası üzerine serpilir.

Her zaman toprağın kuru olduğundan emin olun. Ortaya kutu 5-7 gün sonra hemen parlak bir sıcak yere taşımak için, ama film kaldırılmaz. Fidan uyumlu olduğunuzda, kondens aşırı birikim çok birkaç gün sonra kaldırılır değil filmin kenarına kaldırabilir.  Yerleşmek için sadece ılık su ile fidan sulama için. Nem biber olmaması çok acı getiriyor, ancak kök sistemi sel de duramaz.

Bu nedenle, toprağın her zaman orta derecede nemli olduğundan emin olmanız gerekir. Genç fidan mineral gübrelerin bir çözüm ile her 10 gün, beslenir. Hava sıcaklığı gece gündüz 16-18 sırasında en az 23 derece arzu edilir.

Biber yetiştirip, kökleri toprağın tüm öğreneceksiniz, bunlar büyük bir kap çapraz kök sistemi temas etmemelidir. Sadece büyük gözlük kullanıyorsanız, fidan genç kökleri tarafından hakim değil, ekstra ekşi toprak olacaktır. Bardak herhangi moteriala olabilir, ancak ana koşulu: substrat kolayca kök sisteminin tüm topak zarar vermeden kaldırılmalıdır.

Durmadan ve sera iniş için herhangi bir stres kadar maruz değil büyüyen biber ekimi bu yöntem ile. Fide kolayca paketlerinden çıkarılıp hazırlanan bir deliğe toprak transferi bir parça olabilir çünkü Ama o zaman bile, kökleri, acı olmaz. Iyi gelişmiş bir kök sistemi ve tomurcuklarından elde edilen güçlü bir tıknaz fidan büyüyen bu yöntem sayesinde.

Kök yaka aynı düzeyde kaldı emin toprağa fide dikim zaman, aksi takdirde bitki büyüme askıya olacak - uzun uygulama tarafından kontrol edilir. Satırları arasında - biber ayrı satır veya bitki ile 60 cm arasında 25 cm 40-50 cm mesafede ekilir.  Biber sulama tesisi olmadan nem, uzun süreli kuraklık yetersiz bir ürün üretebilir seviyor. Tatlı biber kök sistemine güneşte sığ ve çok sıcak yatıyor. +30 Altında küçük bir C biber büyümesini durdurabilir.

Bu, birçok bitki tipik, dolayısıyla su ve besin kaydedin. Bu nedenle, toprak nemli tutmak için önemlidir, malç ve su korunması ve aşırı ısınmasını köklerinin korunması şeklinde ek avantajlar sağlayacaktır.  Ekimden sonra, daha sonra Haziran ayı sonunda ve meyve sırasında 2-3 hafta: biber gelişiminde üç kez beslemek daha iyidir. Beslemek için, kanatlı gübresi infüzyon (su 0,5 kg kova), üre (su dolu bir kovaya iki kibrit) kullanabilirsiniz.

Özellikle azot organik ve mineral gübrelerin yüksek dozlarda, duyarlı Biber. Onlar 10 kV, 150-200 yapıyoruz. solgunluk için bitkilerin yüksek verimlilik ve dayanıklılık sağlar m.

Verim etkisi Fosfat ve potasyum gübre azot daha küçüktür, ancak fetus sayısı üzerinde olumlu bir etki ve C vitamini içeriği yapıyoruz 10 kV, 60-90 - Bu gübreler küçük dozlarda uygulanır. m. gübre (. 10 metrekare başına 50-60 kg) sonbahar kazma uygulanan ve aynı miktarda humus - ekim veya dikim öncesi.  Biber için en bakım domates için aynıdır. Yaz aylarında su ile sulanan bitkiler her 5-7 gün ısıtılır.

Ancak, nem aşırı biber çiçek damla unutmayın. Sulama sonrası toprak gevşetti.  Tatlı biber acı, tatlı meyve aksi takdirde yanma olması yanında koymak mümkün değildir.

Zararlıları itibaren biber yaprak bitleri, örümcek akarları, etkileyebilir ki karşı uygun ilaçların kullanımı. Yaprak nokta, büküm ve ölüm ile karakterize viral hastalıkların durumunda, hastalıklı bitkiler hemen yok etti. Iyi bakımı, diğer Solanaceae ürünlerden izolasyon: biber tarım uygulamaları hastalıklarla mücadelede anahtar ölçer.  Bol meyve Ağustos ayı ortalarında başlar. Meyve her 4-5 günde hasat edilir.

Meyve kırılgan bitkilerin zarar vermemeye dikkat gözyaşı. Meyve toplama geç, bu dallanma erken sona erdirilmesi ve verim azalmasına neden olur. Kare başına 3-5 kg ​​- seralarda biber verim. m.  Tam olgunluk döneminde hasat tatlı biber meyve (yumurtalıklar oluşumundan sonra 35-45 gün sonra ortaya çıkar) ve yeşil, normal boyutuna ulaştığında.

Meyve tohumları meme veya olgunluk hala zaman. Tam olgunluk hasat edilen pek çok çeşidi, fizyolojik, bir kırmızı veya turuncu renk elde zaman. Bu meyve olgunlaşma de aldı ve teknik olgun - her 5-10 gün, peduncles bir bıçak ya da makasla kesme.

Related Posts:
  1. Lagenariya
  2. Fasulye

tatlı biber, havuç, lagenariya, biber, patlıcan fideleri


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt