tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Biber

Biber iki tür vardır: tatlı ve baharatlı. Tatlı biber meyve taze kullanılmış ve işleme için. Sıcak biber bir çeşni olarak kullanılır, yaygın olarak dekapaj, konserve kullanılır. Peppers vitamini SDS 250 mg% tüm sebze üstün. Bu biber ilk izole askorbik asit oldu.

Karoten açısından da zengin Biber ve diğer konserve ürünleri için biber ekleyin hemen hemen tüm B vitaminleri, biz vitaminler ve diğer biyolojik aktif maddeler ile onları zenginleştirir.  Biber tatlı ve acı ayırın. Acı çeşitleri fruktoz glikoz üzerinde baskın sırasında meyve, şeker (% 3.3) içeren, selüloz (% 2), uçucu yağlar (0,11,25%), azotlu bileşikler (% 1), mineraller (0.69% ), potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve fosfor tuzları ile sundu. Kükürt, klor ve silikon algılandı.

Bu sebze temel değer C vitamini (en fazla 250 mt /%), karoten (en fazla 74 mg /%) olup, B grubu glucoside kapsaisin biber sladkihokolo% 1 kadar onun içerdiği ağır sınıflarda acı bir tat katıyor % 0.01.  Acı biber çeşitleri iştah ve sindirim geliştirmek için güç bir genel kaybı, anemi ile baharat, tatlı klinik beslenme (örneğin multivitamin ürünü olarak) olarak kullanılır. Uzun ve tıbbi sredstvompri hipo-ve Eksikliğinin gibi, iyi bir antiscorbutic olarak kabul edilmiştir.

Bölmelerle spelostitogda ince kurutulmuş et ile elde edilen bu tohum kutucukları sırasında kaldırılır şeker ve C vitamini Sıcak biber bir sürü birikmiş zaman, onun biyolojik olgunluk sırasında sırt ve biber kaldırmak en iyisidir.

Related Posts:
  1. biber filiz
  2. Vigna
  3. kabak
  4. Bow
  5. Saraha

tatlı biber, Vigna, biber, kabak


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt