tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan domates ile komposto

Patlıcan domates ile komposto, soğan

500 gr. Patlıcan, 130 gr. Son pomidopov, 120 gr. pepchatogo soğan, 300 gr. Soğan fide (?). Patlıcan napezat kalın kpuzhkami, fpityupe da obzhapit. Soğan halkaları ve fide napezat da fpityupe da obzhapit. Gapnip biftek ve pirzola publenym için geçerli, kotopye kpuzhochki patlıcan ve taze ukpasit ince napublennymi pomidopami ve soğan halkaları taktı.

Patlıcan domates ile kompostosu  Patlıcan Tavada sonra ortaya çıkan domates suyu aldığında bir yangın ve izmelchyayutsa, solyatsa üzerinde sadece (diğer) kızartma tavası üzerinde kesim domates ve derisiz, temizlemek için alınan skovorotke her iki tarafında, biraz kalın kızarmış patlıcan (bunların domates sos ile kaplı ve ıslanmış olduğunu edilmelidir ekleyin onları) 10-15dk için ateş üzerinde Simmer. Sosu içine patlıcan tadı eklenebilir ile: soğan, kavrulmuş havuç, kavrulmuş ve biber (cladky) soyulmuş.

Bepete bardak ve pişmiş patlıcan koymak - kabuklarından temizleyin. Daha sonra hamuru patlıcan, soyulmuş kavrulmuş ve pişmiş pepets pomidopy ekleyin. Tüm bu pepemeshivaete. Bepete 1 soğan (büyük - küçük gibi biri npavitsya) temiz - pezhete (pubite) ve kabına. Baharatlar - hatta pepets, sarımsak ve insan - bir bardak var. Ağırlık ilkedir: 1 shampup patlıcan, 1 shampup bolgapskogo peptsa 1 shampup pomidop 1 adet kuru soğan. Tüm yangın Zhapitsya (pişmiş), - ppogopaet kostep kadar barbekü

Patlıcan tuz ile parçalara ayrılır, mevsim ve meyve suyu (acı) sıkın. Soğan ile tereyağı Fry, biber, tuz, çırpılmış yumurta akı ile dökün ve fırında pişirin  Kes patlıcan Şişe tuzlu suda 1 saat ayarlayın. Dökmek mayonez teslim ayçiçek yağında kızartılır, sarımsak ile

1 serpin. Ha fapsh mopkovi 0,5 kg 3 litpovuyu Bankası 2.3 kg patlıcan, 0.1 kopnya petpushki kg ve soğan, otlar petpushki, sarımsak 5-8 diş sarımsak, 40 gr tuz, ayçiçek yağı seldepeynye yaprak 100 g bağlayıcı için, ayçiçek yağı 100 g doldurmak için. Ppigotovlenie: Patlıcan. , Yıkama kök kaldırmak ve her geçiş uzunluğu patlıcan ppopez yapmak, marjinal, 2-3 cm kalkan, sonra 30-40 dakika tuzlu su (1 litre suya başına tuz 30 g) yumuşak kadar onları ppovapivayut.

Patlıcan fazla su ve soğumuş süzülmüş eğimli bir tahta, ppizhimayut gpuzom, yerleştirilen alınmıştır. Fapsh. Bow rengi açık sarı kadar tereyağında napezayut levha ve obzhapivayut saf.

Soğan ve tuz obzhapennym karışık Mopkov kopen petpushki ve temizlenmesi, yumuşak kadar ayçiçek yağı ile haşlanmış 1 cm uzunluğunda parçalar halinde yıkanmış, napezayut,. Dolma patlıcan fapshem chepez ppopez, pepevyazyvayut kök seldepeynogo levha veya iplik sıkı ve bankaların yerleştirilir, net pepevyazav goplyshki mapley aldı. Laktik bpozheniya bankaların başlamasından sonra Ha üçüncü gün 1-2 cm kaynama ve soğutulmuş ayçiçek yağı tabakası nagpetym dökülür ve kpyshkami kapatır - değil gepmeticheski. Buzdolabında Hpanyat.

Prensip olarak mümkün ve pastepizovat olan - sıcaklık 85 gpadusov 90 dakika ve rulo SIRASINDA Menfezler, pastepizuyut için kastpyulyu podogpetoy 40 gpadusov su ile banka kurmak.  2. Tuzlu suda 10-15 dakika 6kg patlıcan kaynatın. Soğuk almak için masaya boyunduruğu altına koyun. YER: BÜYÜK tepke, yeşil, kokulu pepets, pepemeshat ve tuz koyarak, bütün bir otdelnosti.Potom dize ayçiçek yağı pozhapit skovopodena üzerinde 3kg ve 2kg tatlı mopkovi peptsa potepet.

Fapshem Soğutmalı patlıcan ve dize veya pepevyazat seldepeem dökümü ve katmanlar eklemek için: otlar svephu (ukpopom, petpushkoy) sarımsak serpin, patlıcan tabakası. - Tuz 70 gr su 1 litre: O zaman passolom doldurun. Yani 3 gün boyunduruğu (litpovaya Bankası) altında ayağa ve bankalar, ppostepizovat kapatır  1. 5kg genç patlıcan, 0.5 cm sypymi napezat kpuzhochkami kalınlığı pepesypat tuz (0,5 bardak) yıkama ve 3 saat koymak. Sonra patlıcan kaldırmak ve biraz bitkisel yağ pepezhapit.

Che.pez myasopubku ppopustit sarımsak 250g, 100g gopkogo peptsa, 700g tatlı peptsa, bu kitle zappavit 1 bardak% 6 sirke, patlıcan dökülür. Stepilnym bankalarda Expanded, passola patlıcan altında kalan dökün ve rulo.  2. Ürünler - 12 Patlıcan, 12 biber (yarım kırmızı ve zalenyh olabilir), 12 ampul, 12 domates, sarımsak 12 karanfil, dereotu 1 büyük demet, 2-3 yemek kaşığı. tuz kaşık, 100 gr. bitkisel yağ, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 acı biber.

Tüm ürünler orta büyüklükte vardır. 4-5 litre Kazan veya kalın duvarlı pot. Verim - yaklaşık 4 litre. Patlıcan dilimleri küçük bir kase prisolit katlanmış büyük 3x3 cm, kesilir, 10 dakika bekletin, bu nedenle acı ayrıldı.

Daha sonra akan su ile durulayın. Pepper "dama" (kvardratikami 1.5x1.5), soğan yarım halkalar, 8 parça halinde domates, sarımsak Kıyma, dereotu dilim kesti. Büyük su ısıtıcısı, petrol dökmek sonra patlıcan katman, biber bir kat yukarı ekleyin, daha sonra sonra soğan, domates, tabakası sonra Mesc acı biber, dereotu ve sonra 30 dakika orta ateşte kapağı ve set yakın kıyılmış veya kazıma, tuz, sarımsak serpin. Tuzu belirli bir süre sonra, açık, yavaşça karıştırın, porobuem.

Her şey iyi giderse, sirke ekleyin sterlizovannye bankalar ve rulolar halinde ayrıştırmak. Tabloları ile hizmet soğutulmuş. Salata garnitür olarak pirinç ile çok iyi.

Pastitelnom yağda Patlıcan.  Patlıcan 5 kg, 200 gr soğan, 400 gr mopkovi, 200 g kopney seldepeya, 3 demet petpushki, 800 ml pastitelnogo yağ. Patlıcan Yıkama, kök otpezat, kaynar tuzlu su (1 litre suya başına tuz 50 g) ppoblanshipovat, su sıkın ve napezat kpuzhkami 2 cm kalınlığında

tereyağında Obzhapit pastitelnom 10 dakika, Çernov serpin, petrol çıkmak peptsem kıyılmış ve (burada diyor - 400 ml, ben yağ miktarını bu teybe tam olarak karşılık düşünüyorum;) kutu koymak) chepeduya kpuzhkami soğan, mopkovi, dilimlenmiş ve seldepeya petpushkoy doğranmış. Koto.pom zhapilis, zakupopit gepmeticheski stepelizovat ve 15 dakika

1 içine yağı dökün. Patlıcan hala paz iki sto.pone ile tereyağı ile yıkandı ve obzhapivayut gopechi kaldırmak için kpuzhochki, ppisypayut tuz (iki st. 1 kg patlıcan başına Kaşık), vydepzhivayut 5-20 dakika napezayut yıkanır. Obzhapennye kpuzhochki, bankalar, limon pepekladyvaya ince dilim ve otlar petpushki (1 / 4 limon, ve 0,5 l kavanoz az 25 g petpushki) yerleştirilir kalsine ve sebze ya da zeytinyağı ile 70 dereceye kadar soğutulur dökün. Bankalar 50 derece sıcak su tencereye yerleştirilir ve sterilize edilen: 0.5 litre - 90 dakika, 1.0 litre - 110 dakika.

2. Ayçiçek yağı daha sonra kızartın, tuz ile 0.5sm kalın, sezon patlıcan dilimleri kesin ve yarım saat bekletin. Sarımsak ve sirke bir bulamaç yapın. Daha önce bir defne yaprağı ve biber koymak hangi altındaki banka karışım ve kat olarak patlıcan her dilim Dip.  3. Hapezat patlıcan dilimleri ve uzun süre tuzlu suda en az 1 saat koymak. Yağ, obzhapit patlıcan Isı, tapelku kaldırmak.

Aynı yağ obzhapit bolgapsky pepets popezanny payet içinde. Pepets çıkarın ve aynı yağda rengi popezanny küçük soğan, ppotushit pozovogo koymak pomidopy, tuz, Şahap, pepets goposhek tüm ppotushit ekleyin. Patlıcan, pepets, sarımsak ppotepty, ukpop, obzhapennuyu ppippavu: katmanları yerleştirin. Stepilizovat 10 dakika 1 litpovuyu banka.  4. Patlıcan popezat halkalar çok kastpyulyu 2-3 saat tuz ve yer kputo.

Peki tüm suyu yığın sıkmak söyledi. Pastitelnom yağ yüksek ateşte Obzhapit. Bolgapsky pepets ve sarımsak ppopustit h-h myasopubku. Bankalar patlıcan, sarımsak pepets katmanlarını ortaya koyduğu gibi. Mapinadom dökün. Mapinad tat bir kpyshku litpovoy bankalar baharat altında tuz 1 yemek kaşığı sahapa 1 çay kaşığı özü 1 litp su 1 çorba kaşığı.

1 Stepilizovat litp. 30-40 dakika kadar kavanoz.  1 kg patlıcan, soğan 250 gr, 1 kg pomidopov (canınız hala mopkov - 400-500 g). Ppedyduschem petsepte gibi Patlıcan obzhapivayut sadece obzhapkoy ikinci model un da devirdi.

300 gr pastitelnogo petrol de altın rengini alana kadar Kpuzhochki obzhapivayut soğan. Mopkov yağ 50 g 15 dakika söndürülür. Pomidopov pospedstvom karmaşık manipülasyonlar itibaren domates suyu (pposche satın almak) vardır. Domates suyu, bir taşım kaynatın soğan, patlıcan ve mopkov geri koymak ve 10 dakika kaynatılır. Bankalar goplyshka stepelizuyut ve bir saat içinde 0.5 litre kavanoz aşağıda santimetpa 2 doldurdu.

Bir çatal kolayca kesme (20 dakika) bir yüzü deldi bir devlet için tuzlu su (su 10 litre tuz paketi) olarak haşlanmış Küçük sininkie (15 sm.otrezaetsya kuyruk değil, temiz). Çekme ve soğutmak için bir tencereye yerleştirilir. Dereotu, maydanoz, turp, beyaz kök, chestnok vb tuz ile karıştırılarak tüm ince nerezaetsya: Ha ertesi gün her bitki hazırlanıyor. Her patlıcan uzunlamasına kesilmiş, ancak dokontsa, tuzlu ve doldurma pişmiş içinde yatırılır.

Bir tava veya kovaya katmanlı Patlıcan, her katmanı dereotu, horseradish (kök ve yaprak) kaydırılır. Baskı altında koyun.

, (Daha sonra 3-4 gün, ama düzenli olarak denemek değil, çok önemli bir anı kaçırmak gerekir ve perekisnut) birkaç gün patlıcan bir kovanın dışarı çektikten sonra (1-3 L) steril kavanozlara koymak, doldurma kaldırmak tuzlu su ile dolu olduğu kova ve obema bankalar bağlı olarak, (sterilizasyon obem sisninkih şiddetle artar sırasında, bu yüzden başına kavanoz doldurmak gerekmez unutmayın) 20-30 dakika süreyle sterilize. Kabine rulo ve kış önce.

Bu arada, değil perekisli için, sadece buzdolabı koymak için, bir defada sisninkie kullanabilirsiniz.  Az 8 Patlıcan - yağ kupdyuchnogo, zemin pepets Çernov, 4 adet 50 gram. pepchatogo soğan, tuz, soğan ile domuz yağı zelen.Potushit napezannoe, bu karışım ile tuz, pepets, ince napezannuyu yeşillik (farklı), ve pepemeshat nafapshipovat patlıcan ekleyin. Patlıcan böylece hazır: yıkama, 3-4 cm boyunca kozhupu fapshipuyut her pazpezayut çıkarmayın.

Sonra stopony nadpeza ile başlayan veptele İleri'yi opiginale kendi zhapyat, - ve ark. yumuşayana kadar stopony. Veptela pukoy altında, pposto yere koyarak ve nadpezom zakpyv KPY Coy, skovopode üzerinde podzhapit edebilirsiniz değilse. Obzhapiv bir stopony, pepevepnut. SICAK servis edilir.  1. Beputsya patlıcan. Temizlemek için. Spezaetsya kozhupa mor açısından.

Önemlidir. Sonra kabaca polsantimetpa kendi kpuzhochkami ince, pezhem. Ve sonra tüm pposto. Solimena. Bepem skovopodku, ayçiçek yağı (petrol Belki de bu izdepzhki. Çok ihtiyacınız olacak, ancak çanak buna değer!) Nagpevaem dökülür ve hatta yavaş bir kpuzhochki sloy.Ogon s.pedney, koymak, sonra da gerekmez bir kopochka, olacaktır.

Gözlerimizi daha fazla aşağıdaki ppoishodit: kpuzhochki yeşil ve ppozpachnymi vardır. Katı DEĞİŞİMLER bunu da yumuşak ve esnek hale gelir. Gibi onlar yarım pozelenenli, pepevopachivaem. Hu'nun.

Nasıl bu kadar uzun patlıcan olduğu gibi yeni paptiyu döşeme ve oldukça yumuşak ve ppozpachnymi olmak tapelochku için kaldırırım. (Ihtiyacımız kaç bağlı olarak). Ardından pposto. Koto.puyu çekim kpuzhochki hazır hakkında tapelochku hatırlıyor musun? Bu gpiby bu kadar pezhem, daha küçük daha hazır gibi görünüyordu. Sonra skovopodku üzerine yayılmış ve tris dakika krem ​​pişirin. Bu tris skovopodku s.pedney değerleri kaşık, hem de tadı olmalıdır.

Ve sonra tüm bu nefis, tam gpibami zaten sonra hangi kaptoshechkoy ile karıştırın kokuyor. Npavitsya olarak değil önemli veya vapenoy zhapennoy.  2. Mantar kitle büyüme yokluğunda artık bir yemektir. Patlıcan tuzlu suda 1x1 cm ve kaynak parçalar halinde kesilmiş, yıkanmış (. Suya 1 litre -. 2 yk L tuzlu su ve tuz ekleyip pişirme sürecinde), 2-3 dakika.

Defne yaprağı altındaki kavanoz karabiber biber, yenibahar ve karanfil, 1.2 koymak. Ekle patlıcan orada tırmanıyor gibi görünüyor. - 2 yemek kaşığı su 1 litre: doldurma hazırlayın. tuz l, 2 yemek kaşığı. şeker l. Ağzına kadar kavanoz içine dökün.

Ha 1 litre kavanoz 1 çay kaşığı uksussnoy esans (NB!) ekleyin. Sterlizovat 15-20. Kadar döndürün. Patlıcan 5 kg 0.5 litre 11.10 kavanoz aldı. Bu plastik kapak ve birkaç gün için buzdolabında yer kapatabilirsiniz. Tüketim: Kes soğan ince halkalar, bazı sarımsak, kavanoz içeriğini dökün bitkisel yağ ekleyin.

Malzemeler: Genç patlıcan: 250 gr Yeşil soğan: yeşil sarımsak '30: '20 sirke: beğenisine Soya sosu tadı, kırmızı biber: 1.5 g. süreci baharat Taste: 1 Genç patlıcan yıkanmış ve kolayca çatal dahil böylece atmak. Küçük parçalar halinde Sonra haşlanmış meyve kesme, hızlı bir şekilde soğuk su ile yıkayın ve drenaj sağlar. Soğan ve sarımsak ince biber, su ile seyreltilmiş sirke ile karışık doğranır, bekletin.

Baklazhany.Holodny çorba orada hazır koymak, baharat lezzet eklemek için kaynar su (1-1.5 L) ve soya sosu hazır dökün.  Malzemeler: Patlıcan: 1 kg. '30 Yılında Sarımsak: 20 g. Zemin susam: 5 gram Kırmızı biber 1 adet yeşil soğan tadı soya sosu. Süreci: Bu yemek baharat Küçük patlıcan hazırlanır. Patlıcan olarak, (tercihen tabii kullanmadan önce) sirke ekleyebilirsiniz. Yıkanmış Genç patlıcan, kuyruk kısmı kesilir. Dört parçaya kesin, ama tamamen değil.

Yüzeyde Buharda pişmiş patlıcan neredeyse pişmiş pirinç. Çatal meyve girmek için serbest zaman, onları çıkarıp serin ve parçalara bölünürler. Biber itibaren tohum almak pirzola ve patlıcan ile birlikte ezmek için.

, Soya sosu ile serpin doğranmış soğan, ezilmiş sarımsak, yer susam serpin, tavada patlıcan ekleyin.  1. Patlıcan kalın ilk, 1 cm boyunca kesilmiş, sonra çapraz böyle dlinenkie çizgiler alır. Suya katlayın. Shinkuem havuç rende veya Korece eller, biber - dar şeritler boyunca.

Soğan - ince yarım halkalar. tava ve yağ dökün - pripuskayut biber, çıkarın - kaba koyun. Kase tekrar aşağı çalışan fazla yağı için eğilme ve pan dökün daha iyidir. Pripuskayut havuç - ve bir kase içinde. Bir kapta pripuskayut - patlıcan sıkıştırın. Soğan ile aynı. Basınç kişniş, siyah ve kırmızı biber, soya dövülerek cheskok, (öyle ise, bu mümkündür ve tuz), sirke - bir kapta ekleyin. Karıştırın.

Bekleme verin.  2. Patlıcan su 5 kaynak edilmiştir. Sonra küpler halinde kesin. Kırmızı biber ince yarım halkalar, yarım halka soğan, biber, acı biber, dereotu, sarımsak, tuz bir grup, tat, yağ, sirke ekleyin. 20-30 bekletin.

Deneyin. Bankalar, yoğun utrambovyvaya kat. Strerlizovat 20 yarım litrelik kavanoz.

Çok değerli bu yüzden düzgün kesmek için, salata güzel bir görünümü vardır.  Patlıcan alın, ben popo keser. Karabiber ile karıştırılmış ince tuz, al, kuru baharatlar eklenir, ama çok değil olabilir. , Sarımsak alın temiz, karanfil 2 povdol kesim - tuz ve biber ile haddelenmiş 3 adet, ve patlıcan nashpigovyvaem. Domuz yağı durdurmak zorunda, yani karışmak iken. (Daha fazla Gascons ve domuz yağı itti).

Biraz shpiganut havuç var, ama biraz olabilir - daha fazla sarımsak, daha lezzetli. Şimdi, tava içine dikey patlıcan koymak, petrol alt 2 inç soba koymak olduğunu zeytin plotnenko, dökmek, ya da bazı iyi bitkisel yağ, so so. Kısık ateşte, kapalı üzerinde 2.5 saat - 2 pişirin. Ne zaman (bir saat) ve patlıcan obmyaknut uzhmutsya, çok dikkatli bir şekilde takas, böylece herhangi bir podzharok yoktu.

Sadece dikkatli, çok yumuşak! Bu alt ve su petrol kepçe için de yararlıdır. Bir garnitür ile sıcak veya soğuk olarak yiyebilirsiniz.

O derileri ile patlıcan aldı ve 15 dakika mikrovavku içinde kızartma doldurulmuş. Daha sonra cilt temizlenir. Lapa havaneli ile ezilmiş ceviz, siyah ve beyaz biber, tuz eklenir.

Tyanuchaya lapa alın. Maydanoz serpin.  1. Çok yoğun bir kaynama pastvop tuzlu suya batırılmış patlıcan (yumurta sypoe şamandıra olmalı) ve vapyat patlıcan ihale ise, gpuzom (pastvop tam pogpuzilis için patlıcan) ile kpyshkoy kapatır.

Pakovinu suyu aşağı kadar koşuyordu ki bir eğik düzlem üzerinde 05:00 de ppess altına olarak Patlıcan pazpezat birlikte kaldırıldı. Daha sonra emalipovannuyu kastpyulyu ve akma passolom koymak patlıcan paskpyt peptsem Çernov ve ezilmiş sarımsak, serpin. Salamura tuz, chepn.pepets, lavp.list, serin kipyatat, banklazhany dökmek ve gpuzom altında serin bir yerde hpanenie koymak.

2. Patlıcan ve 2 / 3 uzunluğu yaklaşık deşmek yıkama, sıkıca bir kap veya kavanoza koyun. Tuz serpin dereotu, ekstragona ve her katmanı ile patlıcan aktarın. Tuz patlıcan ağırlığının% 2-3, yeşil - 5%.

Zaman, basınç altında Patlıcan suyu koyacağız. Bu Hafta oda sıcaklığında muhafaza ve soğuk bir yerde aktarılır. Sen, patlıcan tuz çözeltisi (su 10 litre başına tuz 600 g) dolgu, horseradish, ekstragon, fesleğen, tarçın ve diş sarımsak ekleyebilirsiniz.  1 kg patlıcan. peptsa bolgapskogo tatlı 0.5 kg. 1.3 kg mopkovi teptoy BÜYÜK tepke. Zemin pomidop 100 gr. % 6 sirke 200 gr. teptogo sarımsak 450-500 gr. pastitelnogo yağ 150 gr. sahapa 50 gr. gopky pepets isteği üzerine tuz 2.3 yeşil ışın.

Patlıcan popezat 8-10 parçalar. Kaynama mapinad içinde sebze atlar. Değil pepiodicheski ppigopelo şekilde ara sıra karıştırarak kapatma kpyshke SIRASINDA kısık ateşte 45-50 dakika için Hoposho pazmeshat ve pişirin. Ambalajlı, rulo. Yerinde Hpanit ppohladnom.  

1.  2.  

Patlıcan domates ile komposto, soğan

Patlıcan domates ile komposto, soğan

500 gr. Patlıcan, 130 gr. Son pomidopov, 120 gr. pepchatogo soğan, 300 gr. Soğan fide (?). Patlıcan napezat kalın kpuzhkami, fpityupe da obzhapit. Soğan halkaları ve fide napezat da fpityupe da obzhapit. Gapnip biftek ve pirzola publenym için geçerli, kotopye kpuzhochki patlıcan ve taze ukpasit ince napublennymi pomidopami ve soğan halkaları taktı.

Patlıcan domates ile kompostosu  Patlıcan Tavada sonra ortaya çıkan domates suyu aldığında bir yangın ve izmelchyayutsa, solyatsa üzerinde sadece (diğer) kızartma tavası üzerinde kesim domates ve derisiz, temizlemek için alınan skovorotke her iki tarafında, biraz kalın kızarmış patlıcan (bunların domates sos ile kaplı ve ıslanmış olduğunu edilmelidir ekleyin onları) 10-15dk için ateş üzerinde Simmer. Sosu içine patlıcan tadı eklenebilir ile: soğan, kavrulmuş havuç, kavrulmuş ve biber (cladky) soyulmuş.

Bepete bardak ve pişmiş patlıcan koymak - kabuklarından temizleyin. Daha sonra hamuru patlıcan, soyulmuş kavrulmuş ve pişmiş pepets pomidopy ekleyin. Tüm bu pepemeshivaete. Bepete 1 soğan (büyük - küçük gibi biri npavitsya) temiz - pezhete (pubite) ve kabına. Baharatlar - hatta pepets, sarımsak ve insan - bir bardak var. Ağırlık ilkedir: 1 shampup patlıcan, 1 shampup bolgapskogo peptsa 1 shampup pomidop 1 adet kuru soğan. Tüm yangın Zhapitsya (pişmiş), - ppogopaet kostep kadar barbekü

Patlıcan tuz ile parçalara ayrılır, mevsim ve meyve suyu (acı) sıkın. Soğan ile tereyağı Fry, biber, tuz, çırpılmış yumurta akı ile dökün ve fırında pişirin  Kes patlıcan Şişe tuzlu suda 1 saat ayarlayın. Dökmek mayonez teslim ayçiçek yağında kızartılır, sarımsak ile

1 serpin. Ha fapsh mopkovi 0,5 kg 3 litpovuyu Bankası 2.3 kg patlıcan, 0.1 kopnya petpushki kg ve soğan, otlar petpushki, sarımsak 5-8 diş sarımsak, 40 gr tuz, ayçiçek yağı seldepeynye yaprak 100 g bağlayıcı için, ayçiçek yağı 100 g doldurmak için. Ppigotovlenie: Patlıcan. , Yıkama kök kaldırmak ve her geçiş uzunluğu patlıcan ppopez yapmak, marjinal, 2-3 cm kalkan, sonra 30-40 dakika tuzlu su (1 litre suya başına tuz 30 g) yumuşak kadar onları ppovapivayut.

Patlıcan fazla su ve soğumuş süzülmüş eğimli bir tahta, ppizhimayut gpuzom, yerleştirilen alınmıştır. Fapsh. Bow rengi açık sarı kadar tereyağında napezayut levha ve obzhapivayut saf.

Soğan ve tuz obzhapennym karışık Mopkov kopen petpushki ve temizlenmesi, yumuşak kadar ayçiçek yağı ile haşlanmış 1 cm uzunluğunda parçalar halinde yıkanmış, napezayut,. Dolma patlıcan fapshem chepez ppopez, pepevyazyvayut kök seldepeynogo levha veya iplik sıkı ve bankaların yerleştirilir, net pepevyazav goplyshki mapley aldı. Laktik bpozheniya bankaların başlamasından sonra Ha üçüncü gün 1-2 cm kaynama ve soğutulmuş ayçiçek yağı tabakası nagpetym dökülür ve kpyshkami kapatır - değil gepmeticheski. Buzdolabında Hpanyat.

Prensip olarak mümkün ve pastepizovat olan - sıcaklık 85 gpadusov 90 dakika ve rulo SIRASINDA Menfezler, pastepizuyut için kastpyulyu podogpetoy 40 gpadusov su ile banka kurmak.  2. Tuzlu suda 10-15 dakika 6kg patlıcan kaynatın. Soğuk almak için masaya boyunduruğu altına koyun. YER: BÜYÜK tepke, yeşil, kokulu pepets, pepemeshat ve tuz koyarak, bütün bir otdelnosti.Potom dize ayçiçek yağı pozhapit skovopodena üzerinde 3kg ve 2kg tatlı mopkovi peptsa potepet.

Fapshem Soğutmalı patlıcan ve dize veya pepevyazat seldepeem dökümü ve katmanlar eklemek için: otlar svephu (ukpopom, petpushkoy) sarımsak serpin, patlıcan tabakası. - Tuz 70 gr su 1 litre: O zaman passolom doldurun. Yani 3 gün boyunduruğu (litpovaya Bankası) altında ayağa ve bankalar, ppostepizovat kapatır  1. 5kg genç patlıcan, 0.5 cm sypymi napezat kpuzhochkami kalınlığı pepesypat tuz (0,5 bardak) yıkama ve 3 saat koymak. Sonra patlıcan kaldırmak ve biraz bitkisel yağ pepezhapit.

Che.pez myasopubku ppopustit sarımsak 250g, 100g gopkogo peptsa, 700g tatlı peptsa, bu kitle zappavit 1 bardak% 6 sirke, patlıcan dökülür. Stepilnym bankalarda Expanded, passola patlıcan altında kalan dökün ve rulo.  2. Ürünler - 12 Patlıcan, 12 biber (yarım kırmızı ve zalenyh olabilir), 12 ampul, 12 domates, sarımsak 12 karanfil, dereotu 1 büyük demet, 2-3 yemek kaşığı. tuz kaşık, 100 gr. bitkisel yağ, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 acı biber.

Tüm ürünler orta büyüklükte vardır. 4-5 litre Kazan veya kalın duvarlı pot. Verim - yaklaşık 4 litre. Patlıcan dilimleri küçük bir kase prisolit katlanmış büyük 3x3 cm, kesilir, 10 dakika bekletin, bu nedenle acı ayrıldı.

Daha sonra akan su ile durulayın. Pepper "dama" (kvardratikami 1.5x1.5), soğan yarım halkalar, 8 parça halinde domates, sarımsak Kıyma, dereotu dilim kesti. Büyük su ısıtıcısı, petrol dökmek sonra patlıcan katman, biber bir kat yukarı ekleyin, daha sonra sonra soğan, domates, tabakası sonra Mesc acı biber, dereotu ve sonra 30 dakika orta ateşte kapağı ve set yakın kıyılmış veya kazıma, tuz, sarımsak serpin. Tuzu belirli bir süre sonra, açık, yavaşça karıştırın, porobuem.
  1. Her şey iyi giderse, sirke ekleyin sterlizovannye bankalar ve rulolar halinde ayrıştırmak. Tabloları ile hizmet soğutulmuş. Salata garnitür olarak pirinç ile çok iyi.
  2. Pastitelnom yağda Patlıcan.  Patlıcan 5 kg, 200 gr soğan, 400 gr mopkovi, 200 g kopney seldepeya, 3 demet petpushki, 800 ml pastitelnogo yağ. Patlıcan Yıkama, kök otpezat, kaynar tuzlu su (1 litre suya başına tuz 50 g) ppoblanshipovat, su sıkın ve napezat kpuzhkami 2 cm kalınlığında
  3. tereyağında Obzhapit pastitelnom 10 dakika, Çernov serpin, petrol çıkmak peptsem kıyılmış ve (burada diyor - 400 ml, ben yağ miktarını bu teybe tam olarak karşılık düşünüyorum;) kutu koymak) chepeduya kpuzhkami soğan, mopkovi, dilimlenmiş ve seldepeya petpushkoy doğranmış. Koto.pom zhapilis, zakupopit gepmeticheski stepelizovat ve 15 dakika
  4. 1 içine yağı dökün. Patlıcan hala paz iki sto.pone ile tereyağı ile yıkandı ve obzhapivayut gopechi kaldırmak için kpuzhochki, ppisypayut tuz (iki st. 1 kg patlıcan başına Kaşık), vydepzhivayut 5-20 dakika napezayut yıkanır. Obzhapennye kpuzhochki, bankalar, limon pepekladyvaya ince dilim ve otlar petpushki (1 / 4 limon, ve 0,5 l kavanoz az 25 g petpushki) yerleştirilir kalsine ve sebze ya da zeytinyağı ile 70 dereceye kadar soğutulur dökün. Bankalar 50 derece sıcak su tencereye yerleştirilir ve sterilize edilen: 0.5 litre - 90 dakika, 1.0 litre - 110 dakika.
2. Ayçiçek yağı daha sonra kızartın, tuz ile 0.5sm kalın, sezon patlıcan dilimleri kesin ve yarım saat bekletin. Sarımsak ve sirke bir bulamaç yapın. Daha önce bir defne yaprağı ve biber koymak hangi altındaki banka karışım ve kat olarak patlıcan her dilim Dip.  3. Hapezat patlıcan dilimleri ve uzun süre tuzlu suda en az 1 saat koymak. Yağ, obzhapit patlıcan Isı, tapelku kaldırmak. <<>> Aynı yağ obzhapit bolgapsky pepets popezanny payet içinde. Pepets çıkarın ve aynı yağda rengi popezanny küçük soğan, ppotushit pozovogo koymak pomidopy, tuz, Şahap, pepets goposhek tüm ppotushit ekleyin. Patlıcan, pepets, sarımsak ppotepty, ukpop, obzhapennuyu ppippavu: katmanları yerleştirin. Stepilizovat 10 dakika 1 litpovuyu banka.  4. Patlıcan popezat halkalar çok kastpyulyu 2-3 saat tuz ve yer kputo. <<>> Peki tüm suyu yığın sıkmak söyledi. Pastitelnom yağ yüksek ateşte Obzhapit. Bolgapsky pepets ve sarımsak ppopustit h-h myasopubku. Bankalar patlıcan, sarımsak pepets katmanlarını ortaya koyduğu gibi. Mapinadom dökün. Mapinad tat bir kpyshku litpovoy bankalar baharat altında tuz 1 yemek kaşığı sahapa 1 çay kaşığı özü 1 litp su 1 çorba kaşığı. <<>> 1 Stepilizovat litp. 30-40 dakika kadar kavanoz.  1 kg patlıcan, soğan 250 gr, 1 kg pomidopov (canınız hala mopkov - 400-500 g). Ppedyduschem petsepte gibi Patlıcan obzhapivayut sadece obzhapkoy ikinci model un da devirdi. <<>> 300 gr pastitelnogo petrol de altın rengini alana kadar Kpuzhochki obzhapivayut soğan. Mopkov yağ 50 g 15 dakika söndürülür. Pomidopov pospedstvom karmaşık manipülasyonlar itibaren domates suyu (pposche satın almak) vardır. Domates suyu, bir taşım kaynatın soğan, patlıcan ve mopkov geri koymak ve 10 dakika kaynatılır. Bankalar goplyshka stepelizuyut ve bir saat içinde 0.5 litre kavanoz aşağıda santimetpa 2 doldurdu. <<>> Bir çatal kolayca kesme (20 dakika) bir yüzü deldi bir devlet için tuzlu su (su 10 litre tuz paketi) olarak haşlanmış Küçük sininkie (15 sm.otrezaetsya kuyruk değil, temiz). Çekme ve soğutmak için bir tencereye yerleştirilir. Dereotu, maydanoz, turp, beyaz kök, chestnok vb tuz ile karıştırılarak tüm ince nerezaetsya: Ha ertesi gün her bitki hazırlanıyor. Her patlıcan uzunlamasına kesilmiş, ancak dokontsa, tuzlu ve doldurma pişmiş içinde yatırılır. <<>> Bir tava veya kovaya katmanlı Patlıcan, her katmanı dereotu, horseradish (kök ve yaprak) kaydırılır. Baskı altında koyun. <<>>, (Daha sonra 3-4 gün, ama düzenli olarak denemek değil, çok önemli bir anı kaçırmak gerekir ve perekisnut) birkaç gün patlıcan bir kovanın dışarı çektikten sonra (1-3 L) steril kavanozlara koymak, doldurma kaldırmak tuzlu su ile dolu olduğu kova ve obema bankalar bağlı olarak, (sterilizasyon obem sisninkih şiddetle artar sırasında, bu yüzden başına kavanoz doldurmak gerekmez unutmayın) 20-30 dakika süreyle sterilize. Kabine rulo ve kış önce. <<>> Bu arada, değil perekisli için, sadece buzdolabı koymak için, bir defada sisninkie kullanabilirsiniz.  Az 8 Patlıcan - yağ kupdyuchnogo, zemin pepets Çernov, 4 adet 50 gram. pepchatogo soğan, tuz, soğan ile domuz yağı zelen.Potushit napezannoe, bu karışım ile tuz, pepets, ince napezannuyu yeşillik (farklı), ve pepemeshat nafapshipovat patlıcan ekleyin. Patlıcan böylece hazır: yıkama, 3-4 cm boyunca kozhupu fapshipuyut her pazpezayut çıkarmayın. <<>> Sonra stopony nadpeza ile başlayan veptele İleri'yi opiginale kendi zhapyat, - ve ark. yumuşayana kadar stopony. Veptela pukoy altında, pposto yere koyarak ve nadpezom zakpyv KPY Coy, skovopode üzerinde podzhapit edebilirsiniz değilse. Obzhapiv bir stopony, pepevepnut. SICAK servis edilir.  1. Beputsya patlıcan. Temizlemek için. Spezaetsya kozhupa mor açısından. <<>> Önemlidir. Sonra kabaca polsantimetpa kendi kpuzhochkami ince, pezhem. Ve sonra tüm pposto. Solimena. Bepem skovopodku, ayçiçek yağı (petrol Belki de bu izdepzhki. Çok ihtiyacınız olacak, ancak çanak buna değer!) Nagpevaem dökülür ve hatta yavaş bir kpuzhochki sloy.Ogon s.pedney, koymak, sonra da gerekmez bir kopochka, olacaktır. <<>> Gözlerimizi daha fazla aşağıdaki ppoishodit: kpuzhochki yeşil ve ppozpachnymi vardır. Katı DEĞİŞİMLER bunu da yumuşak ve esnek hale gelir. Gibi onlar yarım pozelenenli, pepevopachivaem. Hu'nun. <<>> Nasıl bu kadar uzun patlıcan olduğu gibi yeni paptiyu döşeme ve oldukça yumuşak ve ppozpachnymi olmak tapelochku için kaldırırım. (Ihtiyacımız kaç bağlı olarak). Ardından pposto. Koto.puyu çekim kpuzhochki hazır hakkında tapelochku hatırlıyor musun? Bu gpiby bu kadar pezhem, daha küçük daha hazır gibi görünüyordu. Sonra skovopodku üzerine yayılmış ve tris dakika krem ​​pişirin. Bu tris skovopodku s.pedney değerleri kaşık, hem de tadı olmalıdır. <<>> Ve sonra tüm bu nefis, tam gpibami zaten sonra hangi kaptoshechkoy ile karıştırın kokuyor. Npavitsya olarak değil önemli veya vapenoy zhapennoy.  2. Mantar kitle büyüme yokluğunda artık bir yemektir. Patlıcan tuzlu suda 1x1 cm ve kaynak parçalar halinde kesilmiş, yıkanmış (. Suya 1 litre -. 2 yk L tuzlu su ve tuz ekleyip pişirme sürecinde), 2-3 dakika. <<>> Defne yaprağı altındaki kavanoz karabiber biber, yenibahar ve karanfil, 1.2 koymak. Ekle patlıcan orada tırmanıyor gibi görünüyor. - 2 yemek kaşığı su 1 litre: doldurma hazırlayın. tuz l, 2 yemek kaşığı. şeker l. Ağzına kadar kavanoz içine dökün. <<>> Ha 1 litre kavanoz 1 çay kaşığı uksussnoy esans (NB!) ekleyin. Sterlizovat 15-20. Kadar döndürün. Patlıcan 5 kg 0.5 litre 11.10 kavanoz aldı. Bu plastik kapak ve birkaç gün için buzdolabında yer kapatabilirsiniz. Tüketim: Kes soğan ince halkalar, bazı sarımsak, kavanoz içeriğini dökün bitkisel yağ ekleyin. <<>> Malzemeler: Genç patlıcan: 250 gr Yeşil soğan: yeşil sarımsak '30: '20 sirke: beğenisine Soya sosu tadı, kırmızı biber: 1.5 g. süreci baharat Taste: 1 Genç patlıcan yıkanmış ve kolayca çatal dahil böylece atmak. Küçük parçalar halinde Sonra haşlanmış meyve kesme, hızlı bir şekilde soğuk su ile yıkayın ve drenaj sağlar. Soğan ve sarımsak ince biber, su ile seyreltilmiş sirke ile karışık doğranır, bekletin. <<>> Baklazhany.Holodny çorba orada hazır koymak, baharat lezzet eklemek için kaynar su (1-1.5 L) ve soya sosu hazır dökün.  Malzemeler: Patlıcan: 1 kg. '30 Yılında Sarımsak: 20 g. Zemin susam: 5 gram Kırmızı biber 1 adet yeşil soğan tadı soya sosu. Süreci: Bu yemek baharat Küçük patlıcan hazırlanır. Patlıcan olarak, (tercihen tabii kullanmadan önce) sirke ekleyebilirsiniz. Yıkanmış Genç patlıcan, kuyruk kısmı kesilir. Dört parçaya kesin, ama tamamen değil. <<>> Yüzeyde Buharda pişmiş patlıcan neredeyse pişmiş pirinç. Çatal meyve girmek için serbest zaman, onları çıkarıp serin ve parçalara bölünürler. Biber itibaren tohum almak pirzola ve patlıcan ile birlikte ezmek için. <<>>, Soya sosu ile serpin doğranmış soğan, ezilmiş sarımsak, yer susam serpin, tavada patlıcan ekleyin.  1. Patlıcan kalın ilk, 1 cm boyunca kesilmiş, sonra çapraz böyle dlinenkie çizgiler alır. Suya katlayın. Shinkuem havuç rende veya Korece eller, biber - dar şeritler boyunca. <<>> Soğan - ince yarım halkalar. tava ve yağ dökün - pripuskayut biber, çıkarın - kaba koyun. Kase tekrar aşağı çalışan fazla yağı için eğilme ve pan dökün daha iyidir. Pripuskayut havuç - ve bir kase içinde. Bir kapta pripuskayut - patlıcan sıkıştırın. Soğan ile aynı. Basınç kişniş, siyah ve kırmızı biber, soya dövülerek cheskok, (öyle ise, bu mümkündür ve tuz), sirke - bir kapta ekleyin. Karıştırın. <<>> Bekleme verin.  2. Patlıcan su 5 kaynak edilmiştir. Sonra küpler halinde kesin. Kırmızı biber ince yarım halkalar, yarım halka soğan, biber, acı biber, dereotu, sarımsak, tuz bir grup, tat, yağ, sirke ekleyin. 20-30 bekletin. <<>> Deneyin. Bankalar, yoğun utrambovyvaya kat. Strerlizovat 20 yarım litrelik kavanoz. <<>> Çok değerli bu yüzden düzgün kesmek için, salata güzel bir görünümü vardır.  Patlıcan alın, ben popo keser. Karabiber ile karıştırılmış ince tuz, al, kuru baharatlar eklenir, ama çok değil olabilir. , Sarımsak alın temiz, karanfil 2 povdol kesim - tuz ve biber ile haddelenmiş 3 adet, ve patlıcan nashpigovyvaem. Domuz yağı durdurmak zorunda, yani karışmak iken. (Daha fazla Gascons ve domuz yağı itti). <<>> Biraz shpiganut havuç var, ama biraz olabilir - daha fazla sarımsak, daha lezzetli. Şimdi, tava içine dikey patlıcan koymak, petrol alt 2 inç soba koymak olduğunu zeytin plotnenko, dökmek, ya da bazı iyi bitkisel yağ, so so. Kısık ateşte, kapalı üzerinde 2.5 saat - 2 pişirin. Ne zaman (bir saat) ve patlıcan obmyaknut uzhmutsya, çok dikkatli bir şekilde takas, böylece herhangi bir podzharok yoktu. <<>> Sadece dikkatli, çok yumuşak! Bu alt ve su petrol kepçe için de yararlıdır. Bir garnitür ile sıcak veya soğuk olarak yiyebilirsiniz. <<>> O derileri ile patlıcan aldı ve 15 dakika mikrovavku içinde kızartma doldurulmuş. Daha sonra cilt temizlenir. Lapa havaneli ile ezilmiş ceviz, siyah ve beyaz biber, tuz eklenir. <<>> Tyanuchaya lapa alın. Maydanoz serpin.  1. Çok yoğun bir kaynama pastvop tuzlu suya batırılmış patlıcan (yumurta sypoe şamandıra olmalı) ve vapyat patlıcan ihale ise, gpuzom (pastvop tam pogpuzilis için patlıcan) ile kpyshkoy kapatır. <<>> Pakovinu suyu aşağı kadar koşuyordu ki bir eğik düzlem üzerinde 05:00 de ppess altına olarak Patlıcan pazpezat birlikte kaldırıldı. Daha sonra emalipovannuyu kastpyulyu ve akma passolom koymak patlıcan paskpyt peptsem Çernov ve ezilmiş sarımsak, serpin. Salamura tuz, chepn.pepets, lavp.list, serin kipyatat, banklazhany dökmek ve gpuzom altında serin bir yerde hpanenie koymak. <<>> 2. Patlıcan ve 2 / 3 uzunluğu yaklaşık deşmek yıkama, sıkıca bir kap veya kavanoza koyun. Tuz serpin dereotu, ekstragona ve her katmanı ile patlıcan aktarın. Tuz patlıcan ağırlığının% 2-3, yeşil - 5%. <<>> Zaman, basınç altında Patlıcan suyu koyacağız. Bu Hafta oda sıcaklığında muhafaza ve soğuk bir yerde aktarılır. Sen, patlıcan tuz çözeltisi (su 10 litre başına tuz 600 g) dolgu, horseradish, ekstragon, fesleğen, tarçın ve diş sarımsak ekleyebilirsiniz.  1 kg patlıcan. peptsa bolgapskogo tatlı 0.5 kg. 1.3 kg mopkovi teptoy BÜYÜK tepke. Zemin pomidop 100 gr. % 6 sirke 200 gr. teptogo sarımsak 450-500 gr. pastitelnogo yağ 150 gr. sahapa 50 gr. gopky pepets isteği üzerine tuz 2.3 yeşil ışın. <<>> Patlıcan popezat 8-10 parçalar. Kaynama mapinad içinde sebze atlar. Değil pepiodicheski ppigopelo şekilde ara sıra karıştırarak kapatma kpyshke SIRASINDA kısık ateşte 45-50 dakika için Hoposho pazmeshat ve pişirin. Ambalajlı, rulo. Yerinde Hpanit ppohladnom.  Fırında pişirin patlıcan tokogo devlet kozhupu kaldırılacak kadar. <<>> Kaldır kopochku. Kaynar domates suyu dökmek, stepilizovannye bankalar yatıyordu. Geçici suyu tuz, baharat ekleyin. <<>> 2 Stepilizovat litpovuyu banka 20 dakika.  5 kg 0.2 kg patlıcan sarımsak 400 gr tereyağı yeşil pastitelnogo MARIHAD 1 litp su 1 çorba kaşığı 3 demet. Tuz kaşığı 1 çorba kaşığı. temiz patlıcan için kaşık sirke, doğranmış popezat vapit 5-10 dakika mapinade. Dupshlag üzerinde Vytashit ve mapinadu drenaj sağlar. Sarımsak ilave edip iyice teptym popezannoy yeşillik. Petrol ppokalennoe dökün. Kıyılarında yayılır. Stepilizovat 20 dakika litpovye bankalar. <<>> 1. Değil çok hızlı Mogy p.pedlozhit değil vkysny petsept: bepesh bakla Jany, otvapivaesh biraz tuzlu su, onlar ykladyvaesh ve ppodolny bölümü yapmak ve baskı altındaki suyu tüm gitti. Sonra şeyler sarımsak, ykpopchikom (tüm kıpırdamak için ihtiyaç bölümünde) Banky veya daha fazla kyda nibyd, dökün passolom (ny burada tüm yaprakları ve ppochee, herhangi bir asitleme) passole idi yine nibyd ppidavit svephy olarak, ve ekler defol git, soğuk değildi. <<>> Polychaesh kış ppekpasnye mapiovanye patlıcan, neredeyse y gpibov olarak vkys.  2. Ha 1 kg patlıcan sarımsak - 2-3 başkanları, maydanoz - büyük bir demet, nane, kereviz - küçük bir paket ile, biber - 15 adet% 3 sirke -. 2 yemek kaşığı, Tuz -. ​​5 yemek kaşığı. kaşık. Antifriz - su 1 litre - 3 yemek kaşığı. l tuz. Tohum arındırılmış boyunca Patlıcan insizyon, tuz dökülür ve 3-4 saat bekletildikten. <<>>, Tuzlu su dökün 2-3 dakika kaynatın, kaynamaya bırakılır. Sonra tekrar bir gün için baskı altına drushlag içinde. Arıtılmış sarımsak, maydanoz, nane, biber, dilimlenmiş, 24 saat sirke ve sotavlyayut dökün. Bu kavanoz koymak doldurulmuş patlıcan, kıyma, sirke dökün roll up.  10 tatlı kırmızı biber, patlıcan 10 orta ölçekli da 10 ampul, orta ölçekli. Pota koyduğu küpler halinde tüm kesim, domates dökülür. Domates suyu 3 litre - bu bölümünü Ha. <<>> Katryulyu eklemek 1 yemek kaşığı da. tuz l 1 yemek kaşığı. şeker, 1 çorba kaşığı. bitkisel yağ. Bir taşım kaynatın. 5 dakika kaynatın. Sıcak bankalar zakatatat tarafından ayrıştırılır.  Mavi 10 kg ha: 10 adet. acı biber, sarımsak tatlı, 200 gram 300 gram -, tüm baharat eziyet% 3 sirke 0,5 litre kaynamış su, premeshat ve tat tuz 0.5 litre ekleyin. Mavi kesme dilimleri (uzunluğu), prisolit, 40-50 dakika bekletin. Her iki tarafta bu sol acı, yıkama ve yavru. Sonra sezonunda daldırma ve kavanoz koydu.

kırmızı biber, Vigna, domates suyu, maydanoz

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt