tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan tedavisi

Patlıcan, patlıcan tedavi  Patlıcan (Solanum melongena var. Esculentum), itüzümü aile (Solanaceae) bir yıllık bitki, yaygın olarak sebze kesme gibi sıcak bölgelerde çiftlik. Bu takson doğduğu patlıcan eski zamanlardan beri yetiştirilir Hindistan olarak kabul edilir. Çim yüksekliği ortalama 60 cm

yaprakları genellikle yalnız geniş, kolyucheshershavye, mor çiçekler, genellikle mor 2.5-5 cm çapında yuvarlak veya oval meyve (çilek), ama mor olabilir, sarı kaynaklanıyor ya da çizgili, 20 çapında ve haşlanmış veya kızartılmış tüketilen gıdada 30 cm uzunluğunda ulaşır.  Badrizhan, Demyankov, Sinenky: Patlıcan diğer adları vardır.

Dış kuzeyde, bahçelerde, güney ve merkezi Rusya'da yetiştirilen - seralarda. Patlıcan popüler bir sebze bitkileri vardır. Onlar güney bölgelerinde sadece yetiştirilmiştir önce, şimdi başarılı bir şekilde daha kuzey bölgelerde yetiştirilmektedir.

Vahşi patlıcan yılında Doğu Hindistan'da büyüyen, ancak 1.500 'den fazla yıl önce, evcil ve Çin ve Orta Asya ülkelerinde yetiştirildiği. Çünkü Arapların bu sebze, Afrika'da zavezshim patlıcan ve Avrupa Akdeniz yayın. Arapça ve Farsça Bdinjn el-badhinjan: özgü bir isim-melongena patlıcan Diğer dillerde bu meyve adını verdi Sanskritçe vatin ganah gelmektedir.

Alberengena olarak İspanyolca korkunç ve oradan patlıcan gibi Fransız geçirilen Arapça kelime itibaren. Yanlışlıkla bir mela insana, «deli elma olarak yorumlanır Latince ve İtalyanca ve sırasıyla el-badhinjan verdi melongena ve melanzana içinde." Portekizce, bu bitkisel bringella denir ve aynı zamanda Hindistan, Portekiz ile ticareti sayesinde, "eve" olarak bilinen, ancak brinjal edilir. Batı Hint Adaları, Portekiz adı kahverengi-neşeli olarak değiştirilmiştir.

Bir Rus "patlıcan" hepsi aynı Arapça el-badhinjan ile var olduğu Türk dili gelir. Rusya'da, patlıcan sadece 17-18 yüzyıllarda geldi. Değil bir kez, yavaş yavaş ya da daha doğrusu bir kaç yüzyıl sonra, Demyankov, Pakistan, badarzhany, baglazhany, podlizhany ve Rusya, patlıcan adlandırıldığı şekliyle nihayet Sinenky, özellikle güney Rus illerde oldukça popüler sebze haline gelmiştir.

Patlıcan tamamen doğru değildir Arama beri meyve rengi süt beyazdan altın-beyaz, açık koyu mor mor, ve olgunlaşmış meyve gri-yeşil veya kahverengi-sarı renkli olur için vade türü ve derecesine göre değişir. En lezzetli mavi-siyah dikdörtgen olgunlaşmamış meyve. Genellikle tatlı ve faydalı, (ve o kadar doğru bir patlıcan meyve denir) tat birkaç tohum ve meyveleri vardır.

Patlıcan yemek pestil kan kolesterol seviyesini düşürür vücutta su metabolizması normalleştirir ve kalp kasının çalışmasını güçlendirir potasyum bol miktarda içerir. Patlıcan olgun meyve 9% kuru madde,% 0.9 protein,% 0.1 yağ,% 5.5 karbonhidrat,% 1.3 lif,% 0.2 organik asitler içerir. Bu düşük kalorili sebze.

Vitamin içeren C, B ^ B2, PP ve karotin. Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi minerallerin bileşimi. Patlıcan su-tuz ve yağ değişimi, ürik asit ekran tuz, potasyum kaynağı olarak önemlidir normalleştirir.

Bir gut için diyet ve çeşitli kalp-damar hastalıkları, ateroskleroz, kabızlık, karaciğer sorunları, böbrek yetmezliği tanıtmak için yararlı olabilir. Hastalar kortikosteroid alan, sadece gerekli patlıcan su-tuz metabolizması normalleştirir ve potasyum tuzları vücut zenginleştirmek için. Buna ek olarak, patlıcan vücut tarafından kolesterol emilimini inhibe ederler.

Uzmanlar öneririz patlıcan mide ve bağırsak hastalıkları olan hastalar. Patlıcan yemek vücudun kolesterol atılımı arttıkça, kandaki konsantrasyonu rahatlatmak, aterosklerozun önlenmesi ve tedavisi için yararlıdır. Patlıcan potasyum içeriği yüksek kalp üzerinde olumlu etkisi olduğundan yaşlı ve kalp damar hastalıkları muzdarip ödem eşlik eder gösterilir, vücuttan aşırı sıvı ortadan kaldırmak ve su dengesini normalleştirmek yardımcı olur.

İyi şanslar!

Related Posts:
  1. Kabak
  2. Bezelye

kabak, bezelye, patlıcan, bir sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt