tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan

Patlıcan Peppers

telaffuz kelime - patlıcan - ve dil baharatlı bir tadı var - Doğu. Hiç merak patlıcan Hindistan, daha doğrusu, sıcak bize geldi. Avrupa, Çin, Afganistan ve Orta Asya üzerinden uzun bir yol kat etti, o Rusya'ya geldi.  Patlıcan ısı ve nem seven sebze, bu nedenle tedavi nasıl olmalıdır şımartmak ve ilgili sera koşullarında yetiştirmek için. Patlıcan 25-30 ° C sıcaklıkta büyür

Zaman 15-20 ° C - tüm duraklarında büyüme durur, ve 13 ° C veya daha düşük. Patlıcan hiç don tahammül edemez.  Nem tomurcuk ve çiçek eksikliği düşüyorlar ve yumurtalıklar patlıcan olmak ile küçük olanları.  Bu tuhaf sebze yakın onu şımartın ve beslemek gerekir kökenli doğal çevreye.  Iyi döllenmiş ile güneş Bu nedenle, tek çıkış patlıcan verimli sırt, toprak.

Bu bir yerde o kadar fasulye büyüdü eğer olumlu ise,  veya.  Açık zemin patlıcan fidan standart dikim zaman gerekir Bu 5-7 yaprak ve 20-25cm yüksekliğe sahip. Haziran ayı başlarında, son don sonra, fide (60-65 gün) ekilir zemine, düzeni 30h60 (yani, satırlar arasında 30cm çalılıklar arasındaki mesafeye göre - 60).  Patlıcan düzenli olarak sulanan (haftada bir) ve bol olmalıdır. Sulama sonra proryhlit iyi toprak, bütün otlar kaldırın.

Biz Urallar bir sert karasal iklime sahip ve bu nedenle o sürekli umut yok - gece sıcak, soğuk değil büyü olacak. Bu temelde patlıcan yetişen hemen altında bir film kapak bahçe.  Orta-yaz liman cam akrilik ve daha sonra p / e film.

Emin olun onlar zararlıların saldırısına olmayan kendi koğuşta sağlığını, (Özellikle Colorado patates böceği) ve diğer hastalıklar.  Bu nazik doğu yem unutmayın yakışıklı ve ve Mükemmel bir hasat keyfine varacaksınız.  Bu ilginç: kavrulmuş patlıcan ve tuz eşit parçaya yapılmış bir karışım içine ovuşturdu periodontitis ile diş etleri ve dişlerde ve ile sarı plak temizlemek için parmaklar dişler.

Patlıcan bol miktarda bulunan Bakır, hematopoez teşvik anemi bir patlıcan yemeği için her gün bu nedenle yararlı.  2 krup.baklazhana,  rast.maslo,  tuz mol.Biber 1 cm kalınlığında dikdörtgen dilimler halinde kesilmiş patlıcan

Blanch acılık (kaynar suda 1-2 dakika) kaldırmak için Hamuru kadar bitkisel yağ 2 taraftan da kızartın.  Tuz ile dilimleri, sarımsak ile ceket, domates bir dilim bunları koymak, serpin biber ve kat rulo, şiş deldi.

Üst yeşilliklerle süsleyin üzerinde.  Bon Appetit!

Related Posts:
  1. Vigna

sarımsak, Vigna, patlıcan fideleri

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt