tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Nasıl seçin ve patlıcan saklamak için?

Patlıcan seçin ve nasıl saklarsınız? sebze

Aşağı kuru ve akademik karmaşık teoriler ile. Sana bir bilmece ortaya koyalım? Katılıyor musunuz? Bu nedenle,  Balkanlar'da ne bir bilmece Türk domates denir?

Peki güney hakkında Rusya'nın sınır bölgelerinde önce büyümeye başladı patates? Gecenin Ve son olarak, bir sebze renk gökyüzü?  Tabii ki, ele alınacak olan tahmin? Eğer hayır, sebze için bayiye gidip sormak kilogram "Sinenky" - ve size bir paket vereceğim parlak gladkokozhimi, mor, patlıcan.

  Puzzle 2 okuma varsa ilk bulmaca metin, kolayca cevap verebilir şu soru: Ne dayanıklı, patlıcan ya da patates?  Tekrar yanıtı verdiyseniz, "patlıcan" - ne yazık ki. Bu bir kız olarak Güneydoğu Asya'nın yerli bir harem telaşsız ve kaprisli iznezhen.

Ve bir gerçek olarak Esaret altında özgürlük, ırk yok - eğer koşullar değersiz, patlıcan yok "op-la": sıfırlar çiçekler, ve yumurtalıklar, vermeyi reddetmek yavrular.  Riddle 3 kadar basit değil.  Ne renk ve şekil patlıcan vardır?

Rağmen mor Elbette, bu "Sinenky", değil mi? Ama sadece. Dışında Bize koyu mor çeşitleri için alışılmış, var Patlıcan ve kesinlikle beyaz ve neredeyse siyah ve hatta sarı ve kahverengi.

Evet, ve en formu farklı - dan armut biçimli için silindirik ve küresel.  Riddle 4 patlıcan nedir? Hayır, hayır, Aslında olmayan bir madde, misyon ve kullanım yöntemleri.  Için tür nedir? Bu -

ben az insan patlıcan biliyoruz bahse girerim berry! Kim bu vardı ve alışkanlıkla istiyor , bir sebze ki, o dünyada saygı. O, güney ve doğu Avrupa sakinlerinin özellikle düşkün olduğunu ve zaten patlıcan, Akdeniz yemeklerinde - En popüler biri.  Burada, örneğin,  Temmuz ayında Palermo çalıştırır

Olimpiyat patlıcan.  En iyi aşçılar kendi becerilerini empoze için haydi sunak ve gastronomi inanılmaz yapmak Patlıcan sevindirdi. Küçük bir tat varsa duygular, sizin için bilimsel seminerler tutmak için Bu bitki.  Riddle 5 nasıl patlıcan vardır ve Bakü sakinlerine yeteneği birbirlerini tanımak dünyanın her yerinde?  Cevap: Bakü patlıcan denir "Demyankov." Iddia bu başlık adında bir adamın adını gelir

ilk Azerbaycan'a getirdi Damian, tuhaf sebze.  Ama bir bütün olarak insanlık Bu meyve nerede, Doğu Hindistan verdi - Mısır - İspanya - Asya: patlıcan yolculuk yaptı Amerika ve Avrupa.  Bu muzaffer oldu alayı. Bir Türk paşa olarak çalıştı sahip olduğunu söylemek patlıcan ilk tabak, bayıldı. Itibaren hayranlık.  Rusya'da, patlıcan, farklı şekilde gidebiliriz tam yol henüz tespit edilmemiştir.

Evet, ve Bu önemli mi? Lezzetli ana şey ve patlıcan sağlık yararları.  Patlıcan içerir: - dan periyodik tablonun tüm yararlı kısmı, çinko için kalsiyum.  - Balast maddeler (selüloz, pektin, vb) Bu kaldırmak kolesterol olarak değil her tıp. Bu nedenle, patlıcan - harika bir araç ateroskleroz, koroner arter hastalığının önlenmesi kalp ve diğer hastalıkların gelişiminde fazla kolesterol suçlu.

Doğuda, bu selüloz - "sebze uzun" olarak anılacaktır patlıcan, barsak aktivitesini uyarır bozuk süreçlerin gelişimini engeller.  - Hemopoeziste teşvik bakır bir sürü. Bu yüzden Bu patlıcan - anemi insanların gıda ve hamile kadınların.  - Kalp normalleştirir potasyum bir çok, aktiviteleri, su-tuz metabolizması, teşvik asit-baz dengesi elde tutulması gövde.

- Pektik maddeler ile bakterisidal özellikleri.  Riddle 6 nasıl seçin ve saklamak için Patlıcan?  Taze meyve olmadan, yumuşak, pürüzsüz ama değil parlak, fakat kaygan olmayan noktalar. Kahverengi çiçek sapı, buruşuk ve kuru  hakkında konuşmak fetusun uzun zaman önce ripped off söyledi. Bu gurur mağazalar kuru bir yerde evde çilek kötü - shrivel. Onlar en iyi saklanır Serin, açık polietilen torba site.  Riddle 7 nedir patlıcan emmek?

Pişirmeden önce patlıcan, emmek yoksa Bunlar özellikle acı kalır tat bırakıyor. Bu lezzet, onları madde verir "solanine M" olarak nitelendirdi. Yüksek konsantrasyonda Bu zehirlidir.

Ama korku İçinde bulunduğu: patlıcan bu madde ihmal edilebilir ve gelen Bu kurtulmak kolay - bu nedenle nemlendirici.  Patlıcan, kesilmiş bir tepside düzenlemek ve gerek Bu bir süre sonra, tuz serpin ya da soğuk suda yıkanabilir suyu, ellerini sıkmak. Kaybolur ve durumda acılık eğer su veya fırında patlıcan kaynatın fırın ve sonra da biraz sıkın.

Ancak, herhangi bir Bu genç meyve seçmek daha iyi olur - in daha fazla solanine olgunlaşmış, olabilir yemek borusu tahriş ve sorunları ortaya mide.

Related Posts:
  1. kabak işlenmesi sırasında
  2. kabak
  3. Kabak

patlıcan, kabak, kabak, kabak

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt