tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan Sote

Sote patlıcan Ürünler: sebzeler, bitkisel yağ veya mısır yağı  Hazırlanışı: 1. Havuç ve soğan doğranmış ve bitkisel yağ bir tavada kızartın kalın (örneğin Zepter veya yemekler) ile tava içine geçmek  2. Patates kavrulmuş havuç, soğan, sonra tavaya geçiş aynı skorovode, büyük parçaları ve yavru kestim.

Düşük ısı güveç üzerine tava koyun. Su eklemeniz gerekir.  3. Dilimleri (ikiye boyuna her kes, her yarım boyuna yeniden ve daha sonra çapraz küçük parçalar halinde) içine patlıcan kesin. Ince keserseniz - Büyük eğer karmaşası - patlıcan bir süre kaynatın olamaz. Bitkisel yağ ile bir tavada patlıcan kızartın.

Sadece iki paso halinde kızartın tüm sığmıyorsa, o zaman bir pot zaten haşlanmış patates + havuç + soğan içine kayar. Közlenmiş patlıcan ile fazla yağ emme, ben bir sürü dökmek, ama tavanın altından onun kaybolma ölçüde eklemek kalmaz.  4. Bolg.perets şeritler halinde kesilmiş sebze güveç, bir süre için sebze, kaynatın bir tencereye ekleyin (değil obzharivaya) iken.  5. Sebze ve tuzu karıştırın.

Sote patlıcan biber

düşük ateşte Simmer.  6. , Doğranmış domatesleri ekleyin karıştırın. Tencereye kaynayan suyu içinde domates güzel olacak ekledikten sonra, tuz üzerinde deneyin. Biraz ise - ekleyin.

7. Patates, patlıcan (bunlar uzun sönmüş) kadar hemen hemen hazır, yumuşak ise, sebze yumuşak deneyin.  8. , Doğranmış otlar ve sarımsak ekleyin karıştırın. Bu sıcak biber, karabiber ve benzeri ekleyebilirsiniz.  9. Sıcak veya soğuk olarak servis (çok lezzetli) bekletin.

(Mix, ama sadece Sote yanında bir plaka üzerine kaşık birkaç koymayın) krem ​​ekşi mi.

Related Posts:
  1. Hanımeli

patates, sarımsak, havuç, patlıcan, biber, domates

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt