tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan şeyler

Yumurta yıkama ve obsushivayut. Her patlıcan ve dönüşümlü olarak pastırma ve sarımsak, biber pastırma ilk karanfil dilimleri Shpyg boyunca kesim yapmak. Üzerinde ara sıra çevirerek ve yağ ile dayak, bir kapak ile kapatın ve 1 saat kısık ateşte tutun, zeytinyağı dökmek doldurulmuş patlıcan, tencereye yerleştirilir  Tuz ile birlikte patlıcan saplarını kesin ve bir saat bekletin.

Isı bir tavada yağ. Soğan koyun ve yumuşak getirmek. Sığır eti ekleyin ve et kahverengimsi bir renk tonu yakalayana kadar pişirin. Domates, salça, kekik, tarçın, tuz, biber, şarap dökün ve 2 yemek kaşığı koyun. su yemek kaşığı. Kapak ve 15 dakika kısık ateşte pişirin. Kaldır kapak ve sıvı buharlaşma kadar kaynamaya devam ediyor  Patlıcan (kök kesme değil) birlikte kesti.

Fry et, soğan, biber, domates ve bir yarı pirinç, tuz ve karabiber. Patlıcan çekirdekten bırakın. Kurtarılan çekirdek söndürmek ve et bir kitle ile bağlayın.

Patlıcan şeyler, 15 dakika fırında domates ve parmesan peyniri ve fırında dilimleri ile süsleyin  Daire halinde kesilmiş patlıcan ve domates, un ve kızartılabilir, tuz ve karabiber ile paneer serpin. Mantarlar yıkanıp dilimler halinde kesin. Soğan temizlenir, yıkanır ve kavrulmuş, ince doğranmış, o zaman için doğranmış mantar, karabiber, tuz ekleyin ve kızartma, mantar devam  Kadar kalın dilimler halinde kesilmiş patlıcan ve yıkayın 1 cm

kaba tuz serpin ve basın altına. Bir saat sonra ortaya çıkan sıvı boşaltın. Ayçiçek yağında kızartılır patlıcan. Yıkama biber, tohumları çıkarın ve kıyma.

Tat, tuz, 2 çay kaşığı sirke ve şeker 0,5 tatlı kaşığı sıcak biber ekleyin. Bir levha üzerine patlıcan dilimlerini dışarı Soğutmalı.  1 cm kalınlığında dilimler halinde kesilmiş küçük patlıcan, su akıtmak için bir elek üzerine, kaynar su üzerine yaslanmak dökün tuz ekleyin ve 20 dakika için bir basın koymak.

Doğranmış soğan ile tereyağında sote için, sos kalınlaşır kadar, ince doğranmış yeşil tüy sarımsak, kekik, defne yaprağı, tuz, karabiber, şeker ve yaklaşık yarım saat kaynamaya yarı yarıya domates ekleyin.  Patlıcan yarısında, bir bıçak ile deriden et ayrı kesti. Passer doğranmış soğan ile zeytinyağı, daha sonra, ince kıyılmış sarımsak, havuç ve kereviz pişmiş eklemek patlıcan hamuru, tüm iyice karışık kaldırın.

Çıkan sebze doldurma patlıcan dolu ve yağlanmış fırın tepsisine onları koydu yarıya indirir.  Ben marine patlıcan, sap kesme uzunlamasına kesilir ve tohumlar çay kaşığı çıkarın. Hazırlanan patlıcan fırında tereyağı ve fırında ile yağlanmış fırın tepsisine, Çisenti koymak kıyma ile dolu. Etin hazırlanması. Haşlanmış yumurta, ince ince doğrayın ve iyi rendelenmiş peynir, eritilmiş tereyağı eklenir ve karıştırılır.

Bunun yerine doldurma, sen pişmiş mantar dolgu, et dilimleri, vb kullanabilirsiniz  Soğan, temizlenmiş doğranmış, kıyma, salça ile karıştırılır. Bir kase haline getirilir ve% 100 yaklaşık 3 dakika boyunca kapalı bir form içerisine koyuyoruz. Bu süre içinde, yıkama ve soyma patates ve dilimler halinde patlıcan ve kesilir. Pişirme çanak (mikrodalga fırın ve sıcak hava için uygun) bitkisel yağ ile gres ve patates yarım koyun.

Rendelenmiş hindistan cevizi ve biraz rendelenmiş peynir serpin.  Tuz ve karabiber serpin dilimleri, un rulo, oyulmuş, cilt patlıcan temizleyin. Kahverengi oluncaya kadar bitkisel yağ ile bir tavada kızartın. Haşlanmış patates ile bir garnitür olarak veya ayrı bir yemek olarak gönderin.  Patlıcan yıkanır, dilim 1-1.5 cm, tuz, temiz bir havlu ile kapatın ve acı çıkarmak için 40-60 dakika bekletin kalınlığı oyulmuş, uçları kesilmiş.

Dilimler şeklinde kaybetmemeniz için Ardından, hafifçe elinizle, onlardan hafif bir basınç suyu sıkın. Bu şekilde hazırlanan kahverengi oluncaya kadar her iki tarafta ısıtmalı bitkisel yağ ve kızartma ile tavada tek sıra halinde patlıcan koymak  , Patlıcan yıkama yarım doğra, tuz ile iç ovmak, orta kısmından eti çıkarın.

30 dakika sonra soğuk suyla durulayın ve sebze doldurma ile doldurun. Bir fırın tepsisine veya diğer küçük yemekler patlican Laid sarımsaklı domates sosu dökün ve yumuşayana kadar Ovens tırmanıyor gibi görünüyor.  Burada açıklandığı gibi, patlıcan hazırlayın. Mantar sosu, süt, yumurta, rendelenmiş peynir, biber, hindistan cevizi yerine doldurma koyun ve lezzet (sarımsak eklemeyin) getirmek.

Metal bir çanak koymak Dolması patlıcan, 7-8 dakika sıcak Fırınlar içinde rendelenmiş peynir ve fırında serpin  Patlıcan yarıya, soyulmuş. Et orta kısmından kesin. Tuz ile lig ve sıvı vurgulamak için 30 dakika ıslatın, daha sonra un ve kızartılabilir ekmekli.

Kıymak ve doğranmış mantar ve kızartma ile karıştırmak için patlıcan hamuru dışarı alınmıştır. Tuz, biber, ezilmiş sarımsak ile lig.  Dört ya da beş dilim boylarda Patlıcan kabuğu ve kesti.

Bitkisel yağı bir tavada un ve kızartma ile Panelenmiş. Dört adet tohum ve bitkisel yağda kızartın kaldırmak, tuz, karabiber, kıyılmış maydanoz, ezilmiş sarımsak ve ince doğranmış beyaz ekmek ekleme - domates ikiye kesilmiş deri kaldırmak için.

Related Posts:
  1. Kabak ekimi
  2. Lagenariya - kabak ailesinin bir bitki
  3. bezelye

doldurulmuş patlıcan, kırmızı biber, maydanoz ve soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt