tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan meze

Patlıcan soğan Meze

500 gr patlıcan 300 gr havuç, mayonez, sarımsak, maydanoz, yağ, biber, tuz 60 gr.  Büyük Peel patlıcan, birlikte büyük düz levhalar halinde kesilerek, tuz ve bitkisel yağ olarak her iki tarafta biber ve kızartma, büyük bir çanak ve soğuk aktarmak. Havuç, tuz, ince kıyılmış sarımsak ile karıştırın, mayonez ile sezon rendeleyin.

Kızarmış patlıcan rulo levha sarılmış çıkan dolgu, bir kase içinde birleştirmek emmek için buzdolabında birkaç saat koymak bir kapak ile kapak. Servisten önce, doğranmış maydanoz serpin.  Sarımsak ile patlıcan.

500 gr patlıcan, bardak ekşi krema, bardak mayonez, 2 yemek kaşığı un fincan bitkisel yağ, sarımsak 5 karanfil, tuz, maydanoz.  Ben patlıcan meyve sapı kesilmiş, yıkama ve dilimler halinde kesin. Her iki tarafta tereyağı bir ısıtılmış tavada un ve kızartılabilir dilimleri döndürün.

, Tuz ile hafifçe sezon, derin tavada kızartılmış patlıcan ekle mayonez ile karışık ekşi krema ekleyin. Pişmiş patlıcan kadar önceden ısıtılmış fırın ve fırında tava koyun. Hazırlanan püre patlıcan tuz, sarımsak ve kıyılmış otlar ile serpilir.  SNACK "Altın Sonbahar". (Ukrayna mutfağı).

3 domates, 1 patlıcan, 1-2 tatlı biber, 1 soğan, 2 elma, bitkisel yağ 120 gr, tuz, karabiber, tat, sebze ve süs için yumurta maydanoz.  Patlıcan ve biber iyice yıkayın ve kuru bir bez. Biber meyve tohumları kaldırmak için kök. Küçük küpler halinde patlıcan ve biber kesin. Onları Fry doğranmış soğan ile bitkisel yağ.

Elma özlü için. Domates ve dilimler halinde kesilmiş elma.  Tava veya tencere, hazırlanan üst ipomidor üzerinde elma koymak eklemek tuz ve biber ile kızartılmış sebze katlayın. 30-40 dakika fırında bir kapak ve yer ile güveç veya Kapağını kapatın.

Bir plaka üzerine aperatif dışarı bitmiş ve güzel sebze ve haşlanmış yumurta figürleri oyma süslemeleri.

tatlı biber, havuç, biber, maydanoz, soğan, patlıcan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt