tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan dolması

Patlıcan domates dolması

4 adet orta boy patlıcan, tatlı biber 4 kırmızı, 1 soğan, 4 yemek kaşığı bitkisel yağ, 2 yemek kaşığı kıyılmış dereotu, tuz ve karabiber.  Patlıcan ve biber pişmiş, kabuğu ve doğrayın. Kızarmış soğan, biber, tuz, kıyılmış dereotu serpin ile ekleyin.

800 gr patlıcan, un 30 gr, bitkisel yağ, tuz, karabiber.  Kalın çevreler üzerinde kesme Yıkama patlıcan, kabuğu, altın kahverengi kadar tereyağı un ve kızartma serpin. Tuz ve karabiber serpin. Domates veya krema soslu yeşil salata ile servis yapın.  Patlıcanlı pilav ve domates dolması  08.10 Patlıcan, 9-10 domates, 4-5 soğan, 3 çorba kaşığı Rice, 4-6 yemek kaşığı bitkisel yağ, kokulu yeşil 2 dal, biber, tuz.

Genç patlıcan ve yumuşak pirinç kadar kaynatın karabiber ekleyin, karıştırın ve patlıcan bu kitle bu yana hafifçe tuzlu suda 3-4 cm boy kesme paylaşmak için her durulayın. Sebze her tarafta tereyağı ve kızartma ile tava aşağı önceden ısıtılmış dişli üzerine tek kat olarak paketlenmiş.

Sığ bir tencereye koyun Kızarmış patlıcan, tereyağı doğranmış soğan ile kavrulmuş, tuzlu ince kıyılmış taze otlar, domates küçük bir ince dilim koymak tereyağı ekleyip, 20-30 dakika için bir kapak ve kaynamaya ile pan kapsayacak şekilde üstten dilimlenmiş ekleyin.  Pirinç pişmiş patlıcan,  3 patlıcan, 2 domates, 4 yemek kaşığı pirinç, 4 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 soğan, 2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz, tuz ve karabiber.

Patlıcan fırında, soyulma, eti ince doğranmış ekleyebilir, tuz ve karabiber. Sıcak gevrek, ince doğranmış domates, patlıcan ve otlar ile serpin ile haşlanmış pirinç ile karıştırılarak şeritler ve bitkisel yağda kızartın içine soğan, doğrayın.  Patlıcan peyniri ile doldurulmuş  Patlıcan 200 gr, 25 gr peynir, yumurta, 20g tereyağı, ayran, tuz ve sarımsak: Bir porsiyon için.

Yumurta Yıkama, uzunlamasına kesilmiş, sap kesme tohumu çay kaşığı çıkarın. Hazırlanan patlıcan tuzlu suda kaynayan 5 dakikaya indirdi. Ince kıyılmış haşlanmış yumurta, yağlanmış fırın tepsisine koyun rendelenmiş peynir, eritilmiş tereyağı, bu karışımı patlıcanların şeyler, yağ ve fırında ile gezdirilir ekleyin. Yoğurt ve kıyılmış sarımsak ile servis yapın.  Patlıcan peynir ile

04.05 Patlıcan orta boy 1 su bardağı rendelenmiş peynir, 1-2 yumurta, 1-2 yemek kaşığı dolma ince kıyılmış maydanoz, 4-5 yemek kaşığı yağ.  Patlıcan sapı kesip yumuşayıncaya kadar bunları kaynatın ile. Su ve soğuk kapalı drenaj için bir elek üzerinde yaslanmak. Uzunlamasına ikiye kesin, yağlanmış fırın tepsisine bir kaşık ve yer ile çekirdek çıkarın. Bir çatalla sterlin patlıcan özü, rendelenmiş peynir, yumurta, maydanoz ekleyin. Zevk ve heyecan için tuz ekleyin.

Onları patlıcan bir form vererek hazırlanan et dolu patlıcan, fırında tereyağı ve fırında her serpin.  6 orta boy patlıcan, 300 gr soyulmuş ceviz kadar kıyma, 4 diş sarımsak, kırmızı biber pod dörtte biri, 3 soğan, maydanoz bir bitki, biraz sos satsibeli; satsibeli sos için: 100 gr ceviz, 1 diş sarımsak, 1 soğan, yeşil kişniş, nane, sirke, kırmızı biber, tuz.  Bu atıştırma tatil üç gün önce hazırlanmalıdır.

Kabuğu kesmek Yıkama patlıcan, uzunlamasına kesilmiş ve kaynar suda 10 dakika koymak. Sonra tablo yarım saat koymak ve baskı altında tuttu. Şu anda, sığır eti pişirmek: kilo soyulmuş ceviz, sarımsak, kırmızı biber, doğranmış soğan ve maydanoz pod dilim. Bu karışımı o satsibeli ve patlıcan dökümü biraz sos ekleyin. Üst ve salamurada için serin bir yerde üç gün boyunca onları dökmek üzerinde kalan sos. Masanın üzerinde bir soğuk aperatif olarak görev yaptı.

Sosu satsibeli bir havan ve 100 gr ceviz, sarımsak karanfil, kıyılmış soğan, varsa da ezilmiş olmak için - yeşil kişniş, nane, sirke ile kaynamış su bu camın tüm dökün ve kırmızı biber ve tuz tadı ekleyin.

Related Posts:
  1. Ben patlıcan seviyorum
  2. Patlıcan lif

tatlı biber, maydanoz, soğan, patlıcan, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt