tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan Bulaşık

Patlıcan domates yemek

3 çorba kaşığı süt  0.5 bardak ekmek kırıntısı (Ben un yerine)  Her peynir 200 gram (ben mozzarella 150 gram ve 100 çok basit kaşar peyniri alacak), doğranmış

3 çorba kaşığı rendelenmiş parmesan peyniri  0.5 Akut yeşil biber (biraz kuru kırmızı koyun)  1 st.l.tomatnoy yapıştırmak

su 0,5 bardak  tuz, biraz şeker, biber  Yaklaşık 1 inç kalınlığında dilimler, tuz ile lig içine patlıcan kesin ve 20 dakika bekletin. Tuz ve kuru patlıcan yıkayınız. Süt ile karıştırın yumurta, yumurta her bir dilim daldırma, sonra egzersizi (veya un) ve kahverengi oluncaya kadar kızartın. Aşırı yağ çıkarmak için kağıt havlu üzerine yayın.

Yumuşayıncaya kadar doğrayın soğan, biber ve sarımsak ve kızartın. Ekle domates, su ve domates salçası, tuz, karabiber ve biraz şeker (1 tatlı kaşığı yaklaşık domates bağlıdır) ekleyin. 20 dakika hep birlikte pişirin. Bir bardak veya biraz sos, bazı patlıcan koymak seramik form (25h35 cm) altında, peynir dilimleri, patlıcan ikinci bir tabaka ile kapak ve sos ekleyin. Yaklaşık 30 dakika 180 C'de Fırın.

Sıcak servis yapın.  Primechanik: kitap sos ve salça, su sadece oldu - 1 yemek kaşığı domates renk ve 1 bardak su 100 gram bir kalınlaştırıcı olarak un. Patlıcan olabilir yapmak önceden daha sonra folyo ile kapatın, fırında tekrar ısıtın.

Siz (ben hiç denemedim) henüz domates sosu ve beşamel sos üzerine bunları kapsayacak şekilde isteyebilirsiniz. Parmesan peyniri geniş kapsamlı kaşar ya da cheddar alabilir.

Related Posts:
  1. Patates açıklamasına

patlıcan, sarımsak, domates, patates, biber ve domates

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt