tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan 2 yemek

2 patlıcan biber yemek

, uzunlamasına kesilmiş patlıcan takas tuz ile kalpten myakoti.Solim bir bıçak ile insizyon yapma ve (bağlı olarak 20-40 dakika bekletin olmadan biz acele!)  Daha sonra serbest suyu temizler ve bir kaşıkla et birleştirme, patlıcan derin elde edilen yağ tekneler miktarı daha satın almak daha iyidir.  Eti doğrayın ve koyun eti kıyma aynı eklemek soğan ve en sevdiğiniz baharatlar ile bir tavada aşırı kavrulmuş çekti.

Tekne, pritushennoy kitle dolgu ince taze domates dilimlenmiş top yere ve alt biraz tereyağı ile doludur ve kabuklu bir süre için biraz vody.t.k.baklazhannovaya kaynatın gereken şekle bağlı syrom.Lodochki uygun serpin, başlatmak formu kapsayabilir 30 dakika sonra folyo ve üzerine erimiş peynir için onu kaldırın.  Bu sarımsak, domates, ve bir kez kıyma, ya da mantar ekleyebilirsiniz. Patlıcan sonra propechetsya daha hızlı, tekne ve şeritler kesemez. Turta harcı mutlaka ram olmayabilir.

Önceden fırında patlıcan ise, kalan üç dakika gücüne pişirme olduğunu.  Elde edilen hamur tipik akut kislymym özgü tat ve sarımsak petrushechnym aroması ile çok güzel.  2 orta boy patlıcan, 1 domates, ceviz, bir avuç, 2 diş sarımsak, maydanoz, 0.5 saat-1 çay kaşığı tuz, biber, 3 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 yemek kaşığı elma sirkesi  Bir fırın tepsisine ve fırında t = 220C de kadar yapılan (25 ~ 40 dakika) koymak çeşitli yerlerde Patlıcan yıkama, pierce.

Çatal veya bıçak için istekli, delme kök etrafında patlıcan belirlemek. Aracın kolay ise, patlıcan hazırdır.  Patlıcan fırından çıkarın ve serin.  Ben patlıcan cildi temizleyin.  Tüm malzemeleri bir kabın içinde birleştirmek ve bir blender ile yendi.  Bir blender yoksa, o zaman patlıcan, domates, sarımsak, ceviz ve maydanoz (1 veya 2 kez - istek üzerine) kıyma, sonra yağ, sirke, tuz ve karabiber ile karıştırın.

Ekmek dilimleri ve domates yayılan, hizmet Pişirilmiş makarna.  Patlıcan yapıştırmak için yaklaşık bir hafta buzdolabında saklanabilir.  Reçete Yahudi mutfağı.  Oldukça güzel bir pasta. Hamur ufalanan oldukça kurudur. Dolması tuzlu ve lezzetli olduğunu. Benim zevkime - tamamen eril yemek.

Un 2 bardak, 50 ~ 60g tereyağı, 1 yumurta, 0.5 ~ 4 saat yemek kaşığı şeker, tuz 2 / 3 saat çay kaşığı, 150g ekşi krema, kabartma tozu 1 / 4 saat  700 ~ 800g patlıcan, 150 ~ 200g Çerkez peyniri, 1 / 2 ~ 2 / 3 saat yemek kaşığı tuz, 2 diş sarımsak, peynir, fesleğen veya maydanoz, biber ve 200g  Mix (tercihen bir karıştırıcı ile) tereyağı ve yumurta. Onların oda sıcaklığında olması arzu edilir.  Şeker, tuz, kabartma tozu ekleyin ve krema ilave edin. İyice karıştırın.

Un 1 fincan ekleyin. İyice karıştırın.  Un bir bardak dökmek için masa üzerinde, krem ​​çok dökülüyor ve yumuşak bir hamur yoğurun.

Ekşi krema hamur tarifi verilen yapmak.  Soğutmak için fırın önceden ve fırında patlıcan.  (Pişirme patlıcan önce delmek çeşitli yerlerde, aksi takdirde patlayabilirler gerekir

Stok hakkında kök delici tarafından belirlenir -.. Bıçak kolay ise, patlıcan hazır olduğu anlamına gelir)  Ben soğutmalı patlıcan cilt (500g hakkında üretmek gerekir) temizleyin.  Meyve eti mümkün olduğunca küçük kesilir.  Peynir 100g küçük küpler halinde Adige peynir kesme yoluyla itmek otlar, sarımsak basın doğrayın, rendeleyin.  Tüm karışım, tuz ve karabiber.  Testinin dördüncü bölümünü ayırmak için.

Ince ince, dışarı rulo 5 daire veya karelerden kesmek ve kafes için şeritler halinde kesin.  Toprak bir parça koymak hamur kesin.  Dairelerinde (ya da kareler) peynir hamur ve form küçük köfte dilimleri.  Bir daire içinde hamur rulo geri kalanı. Kenarında dilimlenmiş peynir küpleri yatıyordu.

Peynir içinde olduğu böylece kat kenarları.  Hamur temel dolgu ile doldurulur. Dekore hamur ve peynir kek kafes şeritler En.

Su veya yumurta ile fırçalayın.  Yağlanmış fırın tepsisine ya da aşağıdaki formu Pasta vardiya.  Önceden ısıtılmış 180 koyun ~ t 30 = 200C fırında ~ zarumyanivaniya önce 35 dakika.  Sadece bir durum var biz ne gerek, böyle bir etki yoksa, pastırma kullandığından emin olun.

Biz bir patlıcan ihtiyacımız var.  Gerekirse kuyruk kesin değil mutlaka temizlemek için, her iki tarafta un ve kızartma sol gorech.Zatem rulo olarak podslenoy suda yarım saat bekletilir, 0.5 cm tabak içine uzunlamasına kesilmiş.

Daha sonra, yağ ile alt serpin, form kirpichikdlya pasta alıp tek kat patlıcan ile alt plaka koydu, iki tabak, yani uygun olmalı hiçbir boşluk ile alt kapak, ama sol açık ise, o zaman plakanın başka bir parça kesip altına yerleştirmeniz gerekir. (Ben net bir şekilde açıklanmıştır umuyoruz?). biz bir katman olacak bu.  Daha sonra, pastırma almak çok ince bir pirzola, yaklaşık 3x3 cm kareler  Patlıcan bir katman üzerinde pastırma ince bir tabaka ve 2 kat koyar.

Daha sonra, pastırma koymak ince halkalar şeklinde bir dilim domates, - 3 kat, ve şimdi tuz ve karabiber de ekleyebilirsiniz.  5 katlı soğan yarım halka şeklinde kesilmiş.  Plaka patlıcan, pastırma, domates, tuz, biber, peynir ve soğan vb - Ve bir kez daha yeni bir şekilde yatıyordu başlar  Son kat patlıcan olmalıdır.  25 minut.Zatem için fırında koyun çıkarıp vermek tamamen serin

Sonraki biçiminde tüm kolayca ayrılır doğrulamanız gerekir kontur t.e.nam boyunca dikkatlice bıçak basılı tutun ve sonra bir levha üzerine her şeyi kapak ve serpin dereotu.  2 adet orta boy patlıcan (350 gr hakkında.)  Patlıcan 0.5 cm'lik dilimler halinde kesip yarım saat tuzlu suya koyun.  Sonra sıkın ve rastit.masle üzerinde bir tavada kızartın.  Kızarmış ekmek bir kase içine katlanmış.

Soğan, yarım halkalar şeklinde kesilmiş, gerekirse yağ ekleyerek bir tavada kavurun.  Daha sonra ince doğranmış soğan domates ekleyin ve bir macun gibi devlet kadar kısık ateşte, karıştırarak pişirin.  Tuz ve karabiber serpin.

Daha sonra, ısı kapatın ve sarımsak sıkmak burada.  İyice karıştırın.  Bir kaba sos patlıcan geçmek için.

Birlikte hepsi karıştırılır ve ukrom serpin.  Kuyruk kesin, deri gerekli değildir kesilmiş 0.5 cm tabak içine uzunlamasına kesilmiş ve zhir.A emmesi için kağıt havlu üzerine yayılan sıcak masle.Ya kızarmış levha zemin chasika.Zatem kızartın, üzerine tuzlu su koymak arada dolgu yapmak .  yemek kaşığı yarım atlama suneli

Luke ve bir karıştırıcıda fındık eziyet, sarımsak ekleyin ve sonra yukarıdaki tüm ürünleri sıkın.  Bütün bunlar ben el karışımı, eksik ne tat çalışıyor, sonra plaka patlıcan üzerine yığın ve rulo ruletik.Gotovye içine yuvarlandı otlar serpin  Eğer patlıcan ön fırında ise, kalan üç dakika gücüne pişirme olduğunu.

Elde edilen hamur tipik akut kislymym özgü tat ve sarımsak petrushechnym aroması ile çok güzel.  2 orta boy patlıcan, 1 domates, ceviz, bir avuç, 2 diş sarımsak, maydanoz, 0.5 saat-1 çay kaşığı tuz, biber, 3 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 yemek kaşığı elma sirkesi  Bir fırın tepsisine ve fırında t = 220C de kadar yapılan (25 ~ 40 dakika) koymak çeşitli yerlerde Patlıcan yıkama, pierce.

Çatal veya bıçak için istekli, delme kök etrafında patlıcan belirlemek. Aracın kolay ise, patlıcan hazırdır.  Patlıcan fırından çıkarın ve serin.  Ben patlıcan cildi temizleyin.

Tüm unsurları bir blender ve kırbaç bir kase içinde birleştirir.  Bir blender yoksa, o zaman patlıcan, domates, sarımsak, ceviz ve maydanoz (1 veya 2 kez - istek üzerine) kıyma, sonra yağ, sirke, tuz ve karabiber ile karıştırın.  Pişirilmiş makarna ekmek dilimleri ve domates yayılan, hizmet etmek.

Patlıcan yapıştırmak için yaklaşık bir hafta buzdolabında saklanabilir.  Reçete Yahudi mutfağı.  Oldukça güzel bir pasta.

Hamur çok kuru net. Dolması tuzlu ve lezzetli olduğunu. Benim zevkime - tamamen eril yemek.  Un 2 su bardağı, 50 ~ 60g tereyağı, 1 yumurta, 0.5 ~ 4 saat yemek kaşığı şeker, 2 / 3 saat çay kaşığı tuz, 150g ekşi krema, kabartma tozu 1 / 4 saat  700 ~ 800g patlıcan, 150 ~ 200g Çerkez peyniri, 1 / 2 ~ 2 / 3 saat yemek kaşığı tuz, 2 diş sarımsak, peynir, fesleğen ya da maydanoz 200 gr, biber

Mix (tercihen bir karıştırıcı ile) tereyağı ve yumurta. Onların oda sıcaklığında olması arzu edilir.  Şeker, tuz, kabartma tozu ekleyin ve krema ilave edin. İyice karıştırın.

Un 1 fincan ekleyin. İyice karıştırın.  Un bir bardak dökmek için masa üzerinde, krem ​​çok dökülüyor ve yumuşak bir hamur yoğurun.  Verilen ekşi krema hamur tarifi olun.  Soğutmak için fırın önceden ve fırında patlıcan.  (Pişirme patlıcan önce delmek çeşitli yerlerde, aksi takdirde patlayabilirler gereken kök çevresinde Hazır belirlenir piercing -.. Bıçak kolay ise, patlıcan hazır olduğu anlamına gelir)

Ben soğutmalı patlıcan cilt (500g hakkında üretmek gerekir) temizleyin.  Meyve eti mümkün olduğunca küçük kesilir.  Peynir 100g küçük küpler halinde Adige peynir kesme yoluyla itmek otlar, sarımsak basın doğrayın, rendeleyin.

Tüm karışım, tuz ve karabiber.  Testinin dördüncü bölümünü ayırmak için. Ince, dışarı rulo 5 daire veya karelerden kesmek ve kafes için şeritler halinde kesin.  Toprak bir parça koymak hamur kesin.  Dairelerinde (ya da kareler) peynir hamur ve form küçük köfte dilimleri.

Bir daire içinde hamur rulo geri kalanı. Kenarında dilimlenmiş peynir küpleri yatıyordu. Kıvrım kenarları çok peynir içinde olduğunu söyledi.  Hamur temel dolgu ile doldurulur.

Dekore hamur ve peynir kek kafes şeritler En.  Su veya yumurta ile yağlayın.  Yağlanmış fırın tepsisine ya da aşağıdaki formu Pasta vardiya.  Önceden ısıtılmış 180 koyun ~ t 30 = 200C fırında ~ zarumyanivaniya önce 35 dakika.  Patlıcan (değil hububat için) yumuşayıncaya kadar tuzlu suda kalın yaklaşık 0,5-1 cm, kaynatma ve daireler halinde kesilir. Soğumasını bekleyin. Doldurma düzenli hazırlayın. Meyilli (su, maya, tuz, yumurta, un) hazırlayın.

İleri, patlıcan bir dilim almak üzerine nakladivaem kıyılmış ve ikinci daire kapatın. Plotnenko ayrı düşen önlemek için ellerini sıkar, bitkisel yağ olarak meyilli ve yavru daldırma. Basit ve çok lezzetli.

Eser miktarda her iki yanında ve kızartma. Mümkünse, mayonez veya karışık ekşi krema ile yağ. (Ya da fırında) Smazh her dilim olmadan, pan kuru en iyisidir. Sarımsak (fazla değil!) Ve tuz. , Peynir serpin domates bir dilim (eğer Kırmızı biberin olabilir), koyun ve rulik sarılmış.  Tabağa yerleştirin. otlar ile serpin.  Tuz ile dilimleri, sezon içine Patlıcan kesilmiş fırın 180 koyun ° C'de 20 dakika için. 10 dakika Her iki taraf. Eşit parçaya ekşi krema ve mayonez ilave edin.

Ezilmiş sarımsak ve yer ezilmiş ceviz, maydanoz ekleyin. Sonra patlıcan katmanları dilimleri, yağ karışımı her katmanı yatıyordu. 2-3 polbanki patlıcan krem, diş sarımsak oranları.  • 2 yemek kaşığı. l. zeytinyağı  • 1 yk. l. balsamik sirke  • 1 / 2 tatlı kaşığı. tuz  • 1 / 4 çay kaşığı. karabiber

220 0C Firini. Patlıcan ve domates bir inç biraz daha kalın dilimler halinde çapraz dilim. Fırın tepsisine, yağ gezdirilir, bir kat patlıcan 8 dilimleri koyun. Küçük bir kapta, zeytinyağı, sirke, karabiber ve tuz birleştirir. Domates ve patlıcan dilimlerini ortaya çıkan karışımı yağlayın. 10 dakika fırında patlıcan, dönüş yağ karışımı ile fırça ve başka bir 10 dakika ters tarafı pişirin.

Patlıcan çıkarın. Aynı fırın tepsisine ve fırında domates 2v3 dakika koyun. Yer katmanları: patlıcan bir dilim, bir dilim domates, fesleğen yaprağı, mozzarella bir dilim, yine domates, peynir ve fesleğen yaprakları bir parça. Patlıcan tam Caprese dilim.

Aynı şekilde geri kalanı toplamak. Servisten önce, ısınma ve peynir eritmek için 5 dakika kadar fırında bitmiş yemek yer. Yağ karışımı Caprese artıkları ve fesleğen yaprağı ile garnitür ile gezdirilir.

Related Posts:
  1. sıcağı seven bitki domates
  2. patates

pırasa, soğan, pırasa, maydanoz, patlıcan, sarımsak, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt