tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bir tencerede patlıcan

Tencereye ampul Patlıcan

en lezzetli mavi-siyah dikdörtgen olgunlaşmamış meyve vardır. Patlıcan yardımsever ve yumuşak tadı, genellikle birkaç tohum vardır. Onlar yemekler, sebze, mezeler, salatalar ve güveç pişirme sağlayan diğer sebzeler, iyi birleştirir.  Içinde patlıcan bir pot Malzemeler: patlıcan 2 adet, un 1 yemek kaşığı, ekşi krema bir fincan, eritilmiş tereyağı 2 yemek kaşığı, kiriş dereotu veya maydanoz yarısı.  Hazırlanması.

Patlıcan Peel, 10 veya 15 dakika, sol acı sıcak su koymak, küp veya dilimler halinde kesilmiş olacaktır. Sonra bir kevgir içinde at ve drenaj su vermek. Kahverengi oluncaya kadar, biz pot üzerinde genişletmek kızartma un patlıcan, döndürün.

Ekşi krema Patlıcanları ekleyin ve 30 veya 40 dakika fırında koyun. Masa, ön olacaktır saçmak dereotu veya maydanoz üzerinde servis edilir.  Malzemeler: 1 kg patlıcan, 1 su bardağı ekşi krema, 4 yumurta, 3 veya 4 diş sarımsak, 3 veya 4 dal maydanoz, tuz.  Hazırlanması.

Patlıcan fırında pişirin ve onları, kabuğu temiz ve küpler kendimi kesti. Bir blender karışımı patlican, ekşi krema, kıyılmış sarımsak ve tuzlu istenirse doğranmış yumurta ekleyin. Pişmiş patlıcan havyar, yumurta ve maydanoz dilimleri ile bir tabak ve garnitür düzenleyin.  Malzemeler: 6 adet patlıcan, domuz eti hamuru 600 gram, 2 yemek kaşığı un, bitkisel yağ 3 veya 4 yemek kaşığı, 5 adet domates, kuru şarap, karabiber, şeker, tuz, sarımsak ve tat maydanoz.

Yemek. Patlıcan dilimlerini iyi tuzlu, kes ve 20 dakika bekletin eder, sonra her iki tarafta un ve kızartma patlican acı, rulo sıkın. Domuz eti, tat, tuz ve yavru sığır eti için kıyma, karabiber kızartma sürecinde unu ekleyin. Normal kat patlıcan ve kıyma (3 veya 4 kat) olarak düzenlenmiş kalın bir alt smazhem yağ ile tavaya atın, püre domates. şeker, baharatlar, tuz, kuru şarap ve güveçte zasyplem üst katman eklemek kıyılmış maydanoz ile doldurun .

Yaklaşık 1 saat kısık ateşte kapalı Simmer. Pişirme sonunda doğranmış sarımsak ekleyin. Masaya servis edilir ve her bölümü polem sos üzerinde, soğutma etli patlıcan elde edilen, üst doğranmış otlar dağıtmak zorundadır.  Malzemeler: balık filetosu 1 kilo (sazan, kefal ve kılıç balığı), patlıcan 3 adet, 300 gram küçük domates, mantar 250 gram (siyah mantar, mantar). Demet dereotu, 1 demet maydanoz, limon 5 adet, zeytin yağı 30 ml, beyaz toz biber, tuz.  Hazırlanması.

Patlıcan, yıkama kuyrukları kaldırmak, kendimi ince dilimler halinde birlikte kesecek. 3 limon, patlıcan karışımı içine daldırma ve ızgara bunları genişletmek, suyu ve zeytinyağı, biber ve tuzla karıştırın sıkın. 3 dakika boyunca her iki tarafta bir ızgara olarak pişirin. Blanshiruem domates, kabuğu, mantar promoem, yarım daha az sıklıkta yeşil kaldırılıyor. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ile sebze ekleyin.  Yemek pişmiş olmasına rağmen, oda sıcaklığında tutmak, sos kenara.

Kesme tahtası benzer büyüklükte balık bir parça koymak, patlıcan dilim koyun. Biber, Büyükelçisi, demet ve polem limon suyu, söylüyorlar. Ve bu nedenle üç kez tekrarlayın.

Bir piramit patlıcan altında sıkışmış bir bıçak ile, piramidin kısa kenarları ile kapatın. Biz ilerledikçe, olan iki piramit. On beş dakika için 180 santigrat derecede önceden ısıtılmış fırında pişirin. Polem sosu ve sebze ile süsleyin.  Patlıcan 150 gram, bitkisel yağ 30 gram, yarım limon, domates 30 gr, yeşil biber 25 gr soğan 20 gr siyah zeytin 10 gram, biber, tuz: Limon Malzemesi patlıcan.  Hazırlanması.

Biz eşit fırın, kabuğundaki kömürleri veya fırında üzerinde usanmış ve kızgın yağ ile bir tencereye koyun her tarafında aynı patlıcan seçin. Deri kahverengi olana kadar Polem limon suyu, tuz ve kızartma patlıcan kadar, daha sonra limon suyunu ekleyin. Kızartma, yeşil biber, siyah zeytin, çekirdeği çıkarılmış, halka soğan, dilimlenmiş domates bölmeleri dekore zaman kurulmuş bir tabağı, polem suyu, transfer ve kıyılmış dağıtmak zorundadır.

Malzemeler: 500g kıyma, 4 adet patlıcan, kabak, soğan 2 soğan, 1 yemek kaşığı domates salçası, kırmızı biber, karabiber, tuz ve maydanoz.  Hazırlanması. Soğanlar ince kendim kıyma, baharat ve kırmızı biber, tuz ve salça ile karıştırılarak tereyağı küçük bir yavru kesti.

Tüm karışım, kıyılmış maydanoz saçmak volem 1 / 3 su bardağı su ile iyice karıştırılır eder.  Kabak veya patlıcan hazırlayın: biz her iki tarafta daire, Büyükelçi, un içinde paniruem içine ve yavru onları keser. Derin bir tencere veya tepsiye ve smazhem petrol kavrulmuş patlıcan katmanları veya squash koymak, ya da almak ve patlıcan ve kabak, son üst tabaka et olmalıdır. Fırında pişirin, yağ ile güveç serpin ve beyaz un sos ile doldurun. Masaya sıcak servis yapın.

Patlıcan şiş Malzemeler: patlıcan 300 gram, 1 yemek kaşığı mayonez, 1 yemek kaşığı zeytinyağı 2 adet domates, 1 diş sarımsak, peynir 80 gram, siyah zeytin, çekirdeksiz.  Hazırlanması. Patlıcan her iki tarafta kızartma, kalın çizgili santimetre boyunca keser. Sarımsak kabak, domates daire şeklinde kesilmiş olacaktır. Patlıcan smazhem mayonez şeritleri, domates üstünde bir rulo bazı sarımsak ve sarın bir daire koymak.

Şiş peynir ve zeytin bir küp üzerine koyun. Pierce rulo şiş ve servis yapın.  Malzemeler: 4 adet patlıcan, krema, 300 gram peynir suluguni 200 gram, 2 haşlanmış yumurta, tat için nane veya tarhun, tuz 3 veya 4 dal.

Yemek.  Patlıcanları uzunlamasına kesip çekirdek çıkarmak, bir tekne şeklini verin. Tuz ekleyin ve C 220 derece fırında folyo ve fırında koymak. Yağ ile ezilmiş rendelenmiş peynir, doğranmış otlar, karışık ince doğranmış yumurta. Patlıcan da oluk karışımı ile doldurun. Yumuşayana kadar pişirin patlıcan.

Soğutun. Polem krem ​​gönderirken.  Malzemeler: 5 patlıcan, tat kıyma 1 kilo, 2 veya 3 adet soğan, peynir 50 gram posa ile domates suyu 2 bardak, bardak süt, 3 veya 4 yumurta, biber, tuz, maydanoz, dereotu.  Hazırlanması. Patlıcan boyuna 4 parçaya kesin.

Bitkisel yağda kızartın. Derin bir tencerede veya tavada kabuğu yarım kızarmış patlıcan yatırdı. Bu ilk katmandır. Tereyağı veya ghee ve patlıcan dilimleri arasında.  İkinci kat -, onun tuz ve biber doldurma koymak kıyılmış dereotu ve maydanoz ekleyin.  Üçüncü kat kızarmış soğan olduğunu. Domates suyu tüm katmanları doldurun.

Dördüncü katmanı kabuğu, patlıcan atıldı. Vozmemstakana süt ve vzobem 3 veya 4 yumurta. Bir kaba rende üzerine rendelenmiş peyniri ilave edin.

Patlıcan karışımı doldurun. 40 veya 50 dakika fırında pişirin. Servis yapmadan önce, yeşil ile süsleyin.  Patlıcan, 700 gram peynir, 500 gram peynir, 500 gram: Patlıcan süzme peynir veya beyaz peynir

İçerik ile doldurulmuş. Tereyağı 150 gram, Tuz.  Hazırlanması.

Büyük uzunlamasına ikiye patlıcan ve cilt, tuz takas olmadan kesim ve sol acı için baskı altına. Sonra yumuşak ve vynem ortalarına kadar fırında pişirin. Lor, silinerek dolgu peynir ile karıştırın ve yarım patlıcan doldurun. Hazırlanan patlıcan kalın duvarlı bir kaba koydu ve fırında pişirin. Terbiyeli ve tereyağı ve tuz ile doğranmış, bir çekirdek ile servis yapın.  Patlıcanlı pilav ile doldurulmuş  Malzemeler: soğan, patlıcan, havuç, kereviz, 3 çorba kaşığı pirinç.

Domates, kızartmalarda karabiber, tuz, maydanoz, - yağ. Tencereye yay Patlıcan Yemek. Aynı patlıcan seçecektir. Kök ve çekirdek vynem, tuz ve kızarmış kesin. Bu doğranmış tereyağı kızarmış soğan, kereviz, havuç, patlıcan hamuru. , Tuz 3 çorba, biraz daha kavurun ekleyin su ve doğranmış domates bir bardak ekleyin.

Pirinç nabuhnet, sıcaktan karışımı kaldırmak biber, tuz ekleyin ve maydanoz dağıtmak zorundadır zaman. Közlenmiş patlıcan, bu karışımı doldurun, tava, paketlenmiş dilimlenmiş domates alt koydu. Sıvının buharlaşması kadar fırında pişirin. Soğuk servis yapın.  Malzemeler: tat 350 gram patlıcan 4 yemek kaşığı bitkisel yağ, 350 gr domates, peynir, 350 gram, ketçap, karabiber ve fesleğen.  Hazırlanması. Patlıcan dilimleri ve domates halkaları.

İnce peynir keser. Her iki tarafta yağ ve kızartma ile patlıcan Smazhem adet. Biber. Patlıcan her dilim peynir üzerine bir parça domates bir daire, fesleğen yaprağı koyun. Biz bir kule yapmak ve uzun, ince şiş ile imzaladı. Polem ketçap, tavaya koyun. 10 ila 15 dakika boyunca iyi ısıtılmış fırında pişirin.

Malzemeler: patlıcan 850 gram tereyağı 120 gram, 1 veya 2 havuç, kereviz 120 gram, 4 domates, soğan 2 adet sarımsak 1 veya 2 karanfil, tuz, tat maydanoz.  Hazırlanması. Patlıcan yarısında cilt eti ayrı kesti.

Zeytinyağı soğan küçük bir kızartma, patlıcan çıkarılan hamuru, pişirilmiş kereviz, dilimlenmiş havuç ve doğranmış sarımsak ekleyin. İyice karıştırın. Ortaya çıkan karışık sebze ve patlıcan yarısı yağlanmış bir fırın tepsisine bunları genişletmek dolduracaktır.

Domates her yarım dilim başı ve koyun maydanoz dağıtmak zorundadır. 20 dakika fırında pişirin. Soğuk servis yapın.  2 patlıcan, 1 yemek kaşığı un, 1 su bardağı ekşi krema, 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı, demet dereotu veya maydanoz: Bir tencereye Malzemeler Patlıcan.

Yemek. Patlıcan Peel, 10 veya 15 dakika, sol acı sıcak su koymak, küp veya dilimler halinde kesilmiş olacaktır. Sonra bir kevgir içinde at ve drenaj su vermek.

Yavru un Patlıcan Rulo, pot üzerine altın kahverengi ve ayrıştırmak kadar. 30 veya 40 dakika fırında koymak patlıcan krema ekleyin. Masaya servis edilir, biz dereotu veya maydanoz yaymak olacaktır.  5 patlıcan, 5 kırmızı biber, tat 1 kırmızı acı biber, maydanoz ve dereotu, sirke 2 çay kaşığı şeker çay kaşığı: kırmızı biber Malzemesi patlıcan.  Hazırlanması.

Patlıcan çalkalamak ve kalın dilimler 1 santimetre keser. Kaba tuz serpmek ve baskı altına eder. Bir saat sonra kuruldu sıvı, Birleştirme.

Ayçiçek yağı ile kavurun patlıcan. Benim için kırmızı biber, tohumları çıkarın ve kıyma. Tuz, tat acı biber, şeker bir çay kaşığı, 2 çay kaşığı sirke ekleyin.

Bir tabağa daire patlıcan dışarı Soğutmalı. Patlıcan biber ağırlığının her bir parça koyun ve doğranmış yeşillik dağıtmak zorundadır.  Malzemelerle tencerede et ve sebze ile Patlıcan: Patlıcan 600 gram dana eti 800 gram tatlı biber 2 bakla, 4 pomidoriny, 1 havuç, 1 soğan, 1 / 3 fincan bitkisel yağ, 5 veya sarımsak 6 diş sarımsak, biber, zemin, Tuz, maydanoz.  Hazırlanması.

Sığır biz küp kesilmiş ve doğranmış soğan ve havuç kızartma eder. Ayrı domates yavru, patlıcan dilimleri, biber dilimleri. Biber ve tuz dolu bir tencereye koyun eti, sebze ile bağlayın parsley'll şimdi vermek ve yumuşayana kadar pişirin. Bitmiş çanak, sarımsak sıkışmış tuz ile ezilmiş ve kapak altında sıkıca tutun birkaç dakika boyunca kapalı. Masaya ile ekşi krema ya da mayonez ile sıcak servis edilir.

Malzemeler: 500 gram ağırlığındaki kabak, bir yumurta, yulaf ezmesi 4 veya 5 yemek kaşığı, baharatlar, tuz, sarımsak karanfil, maydanoz, dereotu.  Hazırlanması. Kabak, yıkama ve kuru kabuğu, orta rende üzerinde ızgara olacaktır. Yulaf, baharatlar (biber), sarımsak ve kıyılmış otlar ekleyin. Büyükelçi ve iyice karıştırın, aşırı sıvı Birleştirme.

Kahverengi oluncaya kadar börek ve kızartma şeklinde sıcak bir tava koyun.  Şimdi neler yapılabileceğini bilmek, yemek tarifleri patlıcan yemeği. Sizin bu tarif, patlıcan beğeneceğinizi umuyoruz, çok, lezzetli, besleyici ve sağlıklı.

Bon Appetit!  Daria Belokrylova

Related Posts:
  1. Patlıcanlı börek
  2. Lagenariya dlinnoplodnaya
  3. Biber yaygın kültür
  4. Kabak lezzetli ve yararlı

kırmızı biber, kırmızı biber, beyaz biber, domates suyu

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt