tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Baklazhan1 yemekler

Dünya yetiştirilen ve patlıcan birçok çeşidi yemek için kullanılır. Avrupa, Asya ve Amerika'da, onlar çok farklı yemeklerde kullanılır.  Patlıcan, özellikle özellikle, çeşitli yemeklerin hazırlanmasında kullanılır Calabria ve Sicilya içinde, güney İtalya'da sevilir. Parlak mor ve mor renk için renk ile pazara, özellikle sınıf elastik yuvarlak patlıcan, beyaz parlak veya beyaz kaemochkoy bir sap üzerinde Bulundu.

Ama uzun patlıcan ve koyu mor görmek de mümkündür. Patlıcan ısı ve güneş seviyorum, bu yüzden sık sık seralarda yetiştirilmektedir. Patlıcan yaz aylarında doğal bir hasat, sonra onlar gibi yetiştirilen açık havada çok lezzetli vardır. Domates ve kırmızı biber ile patlıcan aile Solanaceae aittir ve bu nedenle, patates ve biber akrabaları, onlar Amerika'dan bize geldi.

Onlar Çin'de açıklanan ilk kez bir tarım bitkisi olarak V. MÖ. Oe. Ama osnavaniya Hindistan'da çok daha önceden biliniyordu ki var olduğuna inanıyoruz. Yaklaşık 1200 yıl önce, Moors İspanya getirdi ve Endülüs'te büyümeye başladı. Önceki nesil üzerinde yemek yazarları ve onların patlıcan tarifleri biliyorum az olmasına rağmen Ancak, Avrupa, ABD ve İngiltere'de yaygın popülerlik rağmen, onlar, ancak son zamanlarda kabul edilmiştir.

Bu arada, güney ve doğu Avrupa patlıcan nüfusu oldukça esteems ve Akdeniz ülkelerinde ve şimdi de en popüler sebze biridir.  Biz İtalya, Yunanistan ve Türkiye patlıcan 100 farklı yemekler kadar hazırlanıyor emin olun. Onlar Ortadoğu'nun ulusal mutfağında oyun önemli rol oynamıştır. Tadı nefis patlıcan sadece ısıl işlem sonrası elde: Onlar zeytinyağı ya da sarımsak ve domates, otlar, ve peynir ile pişirin tavası yapılabilir.

Patlıcan% 92 su ve az miktarda kalsiyum, demir, vitamin B ve C içerebilir  Sebze satın alırken, meyve yüzeyine dikkat edin. Kabuk temas zarar vermeden, parlak olmalı ve patlıcan ağır ve esnek olmalıdır.

Onlar buzdolabında sebze kadar görevde iki hafta olabilir unutmayın.

Related Posts:
  1. Bow

patlıcan, sarımsak, patates, domates

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt