tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patlıcan

Patlıcan Salatası

Patlıcan - Solaryum melongena L. -. yıllık ot olarak yetiştirilen itüzümü ailesinin çok yıllık bir bitkidir (Solanoceae), domates yakın "akraba" ama (as aksine bir patlıcan bitki gibi herkes kelimenin tam anlamıyla bildiğimiz domates meyve) temelde güney bölgelerinden sadece sakinleri biliyoruz. Genellikle birkaç diken ile 150 cm, yeşil veya menekşe dik sağlam kaynaklanıyor büyük bir ot vardır. patlıcan derinliğe kadar nüfuz güçlü bir kök sistemine sahip 100 cm

yaprakları oval veya dikdörtgen-ovat bıçak ve genellikle yeşil yaprak sapı sağlam olan, büyük, alternatif, ama koyu mor yapraklı çeşitleri vardır çiçek 2 koltuk altı, az-çiçekli çiçek salkımına, ya da tek-semiumbels vardır -. 7 çiçek . corolla genellikle mor.  Patlıcan meyve - 6'dan 70 cm büyük armut şeklinde, silindirik veya subglobose berry uzunluğu, mat veya parlak yüzeyli. Kahverengimsi sarı gri-yeşil meyve tam olgunluk aşamasında.

Tam olgun patlıcan sert ve tatsız hale geldiğinde, bu yüzden teknik olgunluk aşamasında, biraz olgunlaşmamış kullanılan gıda. Şu anda, renkleri soluk leylak derin mor arasında değişir. Bu patlıcan denilen birçok yerde, tesadüf değil "Sinenky."

Yetişme şartlarına bağlı olarak farklı sınıflarda meyve teknik olgunluk kitle ve 30 gr 2 kg arasında değişir. Her meyve çok sayıda küçük düz grimsi-sarı tohum içerir.  Patlıcan o karşılar ve vahşi şimdi Hindistan geliyor. Meyvesi halkı ezelden gelen yemek.

Biz burada uzun çağımızın önce ekilen olduğunu biliyoruz. Orta çağlarda Güney Avrupa'da patlıcan büyümeye başladı. Şimdi kültür Avrasya, Kuzey Afrika, Amerika'da oldukça yaygın, ancak uzun don ücretsiz dönem olduğu bölgelerde sıcak yetecek kadar. Rusya'da, patlıcan XVII-XVIII yüzyıllarda Küçük veya Orta Asya'dan muhtemelen İran'dan getirilen ve oldu. Volga Aşağı, Stavropol, Rostov Bölgesi, Kuban da patlıcan yetiştirmek, Merkez Çernozem daha az popülerdir.

Patlıcan - geliştirme uzun bir dönemi olan bir bitki - olgunlaşma çeşitleri meyve teknik olgunluğu için çimlenme en fazla 85 - 130 gün veya daha fazla - 100 gün ve tam olgun tohumlar kadar. Bu göz önüne alındığında anlaşılabilir olduğunu yabanıl ataları - uzun ömürlü. Teşekkürler daha erken olgunlaşma çeşitleri ıslah elde etmek için, ama hepsi aynı patlıcan - Güney kültürünü.

Evet, orada genellikle yuvalandığı ve seralarda kış sonu ekilen ve fidan alanında erken ilkbaharda nakil vardır. 24 ° C - Bitki sıcağı seven, Ocak 8 büyüme için optimum sıcaklık -30 ° C, tohum ve altında 1 8 çimlenme  Patlıcan yenilebilir meyve yetiştirilmektedir. Onlar 6 2 de dahil olmak üzere% 13.5 kuru madde, barındırdığı teknik olgunluk durumda -% 5 şeker,% 1,5 ham protein, pektin, selüloz, ve askorbik ve nikotinik asit, karoten, tiamin, riboflavin, potasyum tuzları, tanenler.

Genellikle kızarmış patlıcan yenir, komposto, haşlanmış, kızartılmış salamura veya tuzlu. Onlardan lezzetli soslar hazırlar. Birçok meyve konserve için işlenir.

Bir çok popüler patlıcan havyar ve doldurulmuş patlıcan var.  Mor yapraklar ve orijinal süs bitkileri olarak seyreltilmiş renkli, sık sık çizgili meyve ile patlıcan bazı çeşitleri bahçe ve çiçek yatak süslüyor.  Avicenna değerli bir tıbbi bitki olarak patlıcan bahseder.

Son çalışmalar eski hekimin bulguları onaylamak. Bazı bilim adamlarına göre, hayvan çalışmalarında gıda patlıcan meyve yemek önemli ölçüde kan kolesterolü düşürür ve tespit  Patlıcan diyet ateroskleroz yaşayan insanların vücut kolesterol kaldırma yol açar. Bu nedenle, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisi için tavsiye edilir.

Çok sayıda patlıcan meyvelerde bulunan potasyum tuzları, kalp fonksiyonları iyileştirmek ve vücuttan aşırı sıvı kaldırma katkı, patlıcan, özellikle kalp ve damar hastalıkları, kalp zayıflamasına neden şiştiği yaşlı insanlar için yararlı olacak şekilde. Bu ürünün idrar ürik asit tuzları ile atılımı olur çünkü patlıcan yemeği için meyve tüketimi, gut hastalığı olan hastalar için tavsiye edilir.

Patlıcan mangan kobalt demir tuzları, ve bakır tuzları ve çinko önemli miktarda içerir, bu nedenle anemi hastaları için çok faydalıdır. Eğer patlıcan bir diyet (100 için 4 kez günlük - 200 gr diyet) geçtiğinizde, hasta demir, bakır ve çinko tıbbi hazırlıkları elde etmek gerekmez. Patlıcan fideleri önlemler.  Onları tam olarak olgunlaşmış patlıcan dramatik alkaloid solanine M (Melong) sayısı arttığında, gıda genç ve küçük ölçekli meyve tüketilmelidir kadar.

Bulantı, kusma, ishal, bağırsak kolik, bilinç tutulması, nöbetler, nefes darlığı ile zehirlenme durumunda.  Zehirlenme belirtileri için Yardım: Doktor hastanın varış süt, yapışkan çorba, yumurta akı verin kadar.  Farklı pişirme patlıcan yöntemleri. İtalya'da, örneğin, yeşil biber, soğan, sarımsak ile bitkisel yağda kızartılmış, ancak dışarı sindirilemeyen karışım çıkıyor.  Romanya'da, sağlıklı bir pişirme yöntemi kullanın.

Patlıcan pişmiş, sonra soyulmuş, doğranmış otlar ile birlikte soğutmalı ve ile marul yaprağı tebliğ biraz bitkisel yağ, ham ve karışık domates ve çeşitli yeşillikler.  Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde Japon bilim adamları patlıcan meyve suyu anti-tümör etkisi kurduk. Ne yazık ki, bu gözlemin daha da geliştirilmesi henüz almadı.  Patlıcan - bitki Boğa, ancak tıbbi özellikleri, görünüşe göre, değişti bahçıvan.

Daha önce komplo yoluyla duygularını ve bitkilerin dileklerini bildirdi. Patlıcan dikkatli ve sıcak bir ilişki gerektirir.

Related Posts:
  1. Biber

Lahanası, domates, patlıcan, patlıcan, sarımsak ve biber dolması

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt