tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Pişirme patates Sırları

Yemek patates patates sırları

Rusya'da patates görünümü genellikle 17. yüzyılda, Hollanda yumru bir çanta gönderdi Peter I adıyla ilişkilidir.  Patates proteinin yeri doldurulamaz gibi bitkilerde bulunan hemen hemen tüm amino asitleri içerir. 300 gram bir gün - - tamamen karbonhidrat, potasyum ve fosfor ile vücut verir, haşlanmış patates, günlük oran yerseniz.

100 gr patates yumruları 20 mg içerebilir  . Patates saklamak zaman  yavaş yavaş azalır. Genellikle kendi yumru içinde ilkbaharda ilk içerik üçüncü  . Fiber patates mide ve bağırsakları tahriş yok, haşlanmış patates bile akut gastrit ve ülsere de yenebilir. Patates  ve bir kan serum, azalır anti-sklerotik özellikleri vardır.

Patates bir sürü içerir  Hangi (hasta için önemli olan vücuttan fazla suyu çıkarmak için yardımcı olur  ve bir içki). Alkol atıştırmalık cips, o sabah çok ödemli bir görünüm olmayacaktır. Patates içerik şampiyonu  yiyecek.

Patates mutlaka böbrek hastalığı ve kalp hastalarının diyet içine girmeniz gerekir, böylece vücuttan çıkarılması katkıda bulunmak. Özellikle yararlı patates-yumurta  kronik böbrek yetmezliği ortak biçimleri olan insanlar.  Patates suyu ve yüksek alkalize özelliklerinin durumunu püre çok anlamsız ve patates püresi - açlıktan çıkmak için mükemmel restoratif çare.

Patates kaynatma artritli olanlara da yararlıdır. Bu öğleden sonra ve yatmadan önce, aç karnına sabah içilir. Soyma için ince rende üzerine rendelenmiş iki çiğ patates, - böyle bir tedavi günden başına yemek önerilir ise.  Genç patates, tüm taze sebze gibi bioflavonoids zengindir.

Bu, güçlü bir antioksidandır. Onlar, bizim gençlik ve sağlık uzatmak tümörlerin gelişimini önlemek, korumak ve kan damarları kletok.V yeni patates duvarlarını güçlendirmek  Bu üç kat daha fazla kış atlattı. Yemek yok, geçen yıl, diyelim ki, bu nedenle, kızarmış patates bu vitamini yok  hiçbir iz yoktur.

Çiğ patates suyu farenjit, larenjit ile ağızlarını durulayın. Öz iyileştirici özellikleri nedeniyle paradantoz uygar ülkelerde yaygınlık sadece kalp-damar hastalıkları ve kansere ikinci olduğunu düzelir ve hızlı bir şekilde (iltihaplı diş etleri günde 2-3 kez ağzınızı çalkalayın için) dişlerimizi çökertti. Bu asetilkolin içerir, çünkü baş ağrısı sırasında içmek için patates suyu yararlı olur.

Patates suyu mide yanması, bulantı, kabızlık için çok iyi. Bu mide asit, gastrit tedavisinde azaltarak mide ülseri ve 12 duodenal ülser, iyileşmesi için etkili bir araç.  Pişirme patates Sırları.  Hava karartmak temas Soyulmuş patates yumrular, onların vitamin kaybeder. Suda patates bazı kaybeder çünkü bu nedenle, ancak uzun, soğuk suya konulmalıdır  ve hamuru kabalaştırır.

Patates az sayıda da haşlanmış olmalıdır  Yumru hacminin yarısından fazlasını ve bir çift için daha iyi, o zaman daha az vitamin kaybeder değil. Patates orta ateşte kaynar suda kaynatın ve içine konur, tavanın kapağını kapatın zorundadır. Yangın güçlü ise, patates razvaritsya dışında ve içinde nemli kalır.

Su lahana veya salatalık salamura 1,2 yemek kaşığı pişirme sırasında patates için paramparça, siz ekleyebilirsiniz. Patates daha lezzetli çıktı için, birkaç yarıya karanfil ekleyip bir tencerede kaynatın tavsiye edilir  Bu ezme için özellikle geçerlidir. Ayrıca uygun defne yaprağı ve sizin gibi diğer baharat. Patates derileri pişirilir, o zaman vitamin ve mineral tuzların bütün set kalır.

Ancak, patates eski, ya da göz yeşil hale gelirse, sadece saflaştırılmış pişirmek gerekir. Püresi için bir gür, tereyağı ekleyip yavaş yavaş sıcak akıyordu  , Çırpın. Tavada kızartılmış patates ısıtılmış ve dilimleri hafifçe her taraftan usanmış zaman güçlü, o tuzlu.

Ise  bir kabuk oluşur patates önce, onunla karışık, suyu dışarı akacak  , Dilim onların şekil, renk ve tat kaybedersiniz. Daha önce hafifçe un serpin eğer Kavrulmuş patates iyi usanmış vardır. Onlar biraz karbonat koyarsanız Patates köftesi, muhteşem olacaktır. Karanlık değil krep, hazırlamak için hangi rendelenmiş patates için, içine biraz sıcak dökmek  .  Patates seçimi.

Yumruları eşit renkli, düzgün, sağlam olmalıdır. Yeşil "kanat" ürün ışığı altında saklandığı anlamına gelir. Bu bitki bir zehirli madde içerdiği - solanine, bu nedenle kesilmelidir. Tüm gözler kaldırmak istediğiniz aynı nedenle. Bazen satıcılar daha temiz ve daha küçük eski yumrular seçin ve genç patates için onlara vermek. Eğer hile yok emin olmak için, bir tırnak ile kabuğu Scratch - genç patates, kolayca kapalı kazınır.

Bu tıbbi maddelerin patates yakın cilde tutar, bu yüzden kesim olmamalıdır. Bu yumru fırça veya sert sünger ovmak daha iyidir. Sarı deri ile Patates daha uzun süre depolanabiliyor.

Ayrı bir yemek veya garnitür olarak iyi taşımaktadır. Koyu tenli iyi aşçı çorba ile Patates.

Related Posts:
  1. Patates açıklama
  2. kabak

patates, kabak, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt