tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patates tıbbi özellikleri

Patates patates Tıbbi özellikleri

podavlyayuschegobolshinstva nüfus patates için gıda geleneksel ama inaibolee sadece mevcut olmasıdır - İkinci ekmek. Adam (zaisklyucheniem tundra) yaşadığı dünyanın geniş topraklarında iklim isortovye kaynakları - egovyraschivaniya için oldukça tatmin edici topraklardır.

Sadece Afrika, Güney Asya, Güney Amerika groznyysopernik bir -  Potentsialnoisklyuchitelno yüksek verimli kültür - 6-8 ve hatta 10 kg - her kare yumruları ve ustaların obychnovyraschivayut 2-4 kg üzerinde metre. Içinde  patates 15-35% kuru esas olarak nişasta (17-29%) şeklinde olsun, ama malobelkov (% 1-2) ve yağ içerir. Ancak, proteinler  insan vücudu için üstün patates biologicheskoytsennosti, diğer birçok kültür.

Temel amino asitler içeriği ile belirlenen 18 Tsennostbelka, daha yüksek belkapshenitsy ve tavuk protein sadece ikinci sırada yer alıyor. Potasyum 40-50, - - 10-12, C vitamini - 55-60, kalsiyum ve patates 350-400 gr yedi kişinin günlük ihtiyacı, temel amino na35-40% asitler, karbonhidratlar, fosfor, vitamin B memnun bezi -% 25-30. Buna ek olarak, klubnyahsoderzhatsya vitamin A (karoten), Bl, PP, ve minerallerin yaklaşık% 1: iyot, kükürt.

Bu durumda, normal düzeyde schelochnostikrovi korumak için çok önemlidir kolayca sindirilebilir formu (as karşı otmyasa ve ekmek), tüm vardır.  Yaygın lechebnyesvoystva patates bilinir: taze meyve suyu mide ülseri, gastrit, kabızlık olarak kullanıldığında, söz konusu hipertansiyon kan basıncını düşürür. Mash patates iyi izklubney yanık ve egzama iyileştirir.

700 farklı yemekler kadar bir tren yemek Patates shirokoispolzuetsya. Kış için egoschet stoklanmış gıda için, en kaloriynyhproduktov arz biridir. Peki kiler, ahır ve hatta balkonegorodskoy daire tuttu. Semiiz kuru için bir stratejik rezerv hazırlayabiliriz  patates veya patates unu, pul (t.n.chipsov).

Son olarak, otlichnayakormovaya hayvancılık için kültür ve svreditelyami mücadeleye tentürleri hazırlama başı çekiyor.  Patates - ılıman kültür (serin ve nemli iklim). Yumrular 6 ... 8. kış dinlenmesi nachinayutprorastat sonra ° C, yavaş büyüme 3 bile gözlenen ... 5 ° C, hotyaoptimalnaya sıcaklık çok daha yüksek - 20 ° C

15 içinde en uygun aralık çiçeklenme, çamurlu kaynaklanıyor artırmak için ... 22 ° C 6 Aşağıdaki Pritemperaturah ... 7 ° C ve 38 üzeri ... 40 ° karasal biyokütle C artış askıya alınır.  + 15 içinde yumrular intervaloptimalnyh sıcaklık dalgalandığı büyüme ... 20 için C ve temperaturahnizhe +2 26 ° C ... 29 ° C, durdurur.

İlkbahar donlarından in-1 ... 2 ° Sunichtozhayut zemin kitle (yaprak ve sapları), bu toprakta podmerzlivysazhennye yumrular, sonra 7-10 gün sonra değil, onlar tekrar büyümeye rağmen (izspyaschih böbrek).  23-25 ​​Yukarıda Uzun vozdeystviesrednesutochnyh ° C gibi viral hastalıkların dejenerasyon taknazyvaemoe yumrular neden ve gelecek yıl kullanılamaz dlyaposeva olur.  Patates toprak nemi konusunda çok seçici, ama idareli nem kaybı (400-500 TNA 1 ton verim).

Yumru tamamlanması sırasında çok hassas ve dopolnitelnoeryhlenie sıra aralığı (8-12 cm derinliğe kadar) ise hilling rasteniyv sırada gerektirir kpereuvlazhneniyu oksijen için duyarlı.  Patates - svetolyubivayakultura ve sadece gölge toleranslı göre büyüme ilk döneminde. Bolshinstvosortov-uzun gün formu, uzun, aklubni sırasında daha hızlı t.e.nazemnaya ağırlık - kısa günde.

Related Posts:
  1. Domates
  2. Bow

patates, domates ve soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt