tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patates çok faydalıdır

Patates çok yararlı olan patates

patates Amerika kıtasına götürdüler İspanyollar, Avrupa'da ortaya çıktı. Sadece dört yüzyıl ve şimdi kartofelchetverty dünyanın lider ürün oldu. Bu çok kullanışlı bir ilk olarak, bu karbonhidrat (ve vücudumuzun uglevodybenzin) önemli bir kaynaktır, ikincisi, vitamin açısından zengin C

Yetiştiricileri çok ciddiye onu yüzlerce çeşit olmasına rağmen getirilen patates ile deneme yaklaştı birbirine benzer, ancak mutfak özellikleri biraz farklı. Böylece, yemek ihtiyacı, (eğer daha iyi Derileri patates pişirmek için) iyi şekli tutan firma eti ile çok nişastalı değil yuvarlak patates. Hızlı bir şekilde haşlanmış yumuşak sortakrugly beyaz hamuru ile patates püresi seçin.

Kızartma uygun çeşitleri için, hangi nişasta en az (yumru kök aslında parçalar halinde onlar acımasızca tavada karıştırılır zaman şekil tutmak için), dikdörtgen, sarı veya sarı-kahverengi deri ve sarı eti de. Kahverengi ya da sarımsı-kahverengi deri ve beyaz et ile büyük oval patates pişirme, içinde çok az nem ve nişasta (pişmiş yumru kolayca mükemmel bir sos dökülür emici) bir sürü. Için gerekli

Ince deri, yüksek nem ve nişasta az miktarda salata için uygun çeşitler.  Bir çok orijinal çeşit var. Olan mor sadece cilt değil et (pişmiş renk genellikle kaybolur olsa da) değil en zanyatnyyfioletovy.

Ancak, canlı ve sonra pişirme kalan mavi patates iki türü vardır - bu Linzer Blau (kesinlikle haşlanmış yumuşak) ve Fransız truffle (et yağlı fındık tadı onun koyu mavi anımsatan ile yumru).

Related Posts:
  1. Domates

patates, patates, marul ve domates çeşitleri

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt