tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Patates çeşitleri

Patates çeşit sebze

patates kültürünün önde gelen amatör bahçe. Bu tesis, değişik toprak ve iklim koşullarına kolayca adapte çok esnektir. Ama lezzetli yumru yüksek ve istikrarlı verim elde etmek için ustaca bölgenizdeki sınıf seçmeniz gerekir.

Patates çeşitleri ekonomik olarak değerli özellikleri farklıdır. Bunlar: hastalıklar ve olumsuz koşullara onların kış depolama, direniş sırasında kalite tutmak erkencilik, verim, nişasta içeriği, yumru lezzet. Ne zaman seçilmiş tür olumlu ve olumsuz özellikleri dikkate emin vozdelyvaniiP.

Birden fazla patates hastalıklar veya çevresel strese karşı tam direnç hiçbir çeşitleri vardır çünkü.  Patatesin en önemli özellikleri göz önünde bulundurun.  Erken gelişme. Şartlı olarak  .) Erken verim pazarlanabilir Ekimden sonra 50 60 gün verimi, srednerannie6080 gün srednespelye80100 gün srednepozdnie100120 gün ve 120 gün pozdniecherez ve daha: Erken çeşitleri itibariyle beş gruba ayrılır.

Geç ekimi genellikle kaprisli Erken çeşitleri: onlar onlara daha az nişastalı olan, her zaman az daha fazla etkilenen yaprak ve yumru kök hastalıkları, hasat, daha az lezzetli. Ama bütün bu dezavantajları besin değerli erken ürünleri, telafi.  Erken patates merkezi Rusya'da yaz tüketim büyümeye tavsiye edilir. Bu yoğun ısı başlamasından önce ürün almak için gerekli olduğu Onlar yanı sıra güneyde, kısa büyüme mevsimi olan yerlerde ekimi tavsiye ederiz.

Orta sınıf en titiz ve daha az baharat olarak, orta-geç yetiştirmek ve sonbahar-kış tüketimi için. Aynı çeşit ve lezzetli.  Bazı açısından ürün çeşitleri olasılığını erken ve diğer nedenler hem de bağlı unutmayın.

Yumrular depolama sırasında nihtemperatura biri. Sağlıklı tohumluk patateslerin en iyi 13 `lik bir sıcaklık saklanır. Düşük sıcaklıklarda yumrular aşırı soğutulmuş ve ekim sonrası çimlenme olmadı.

Karanlık bir mahzende gerilmiş ince tohum, dikim sırasında 4 üzerinde bir depolama sıcaklıkta 'da, bahar erken çimlenmeye başlar kesiyorum. Ayrıca çimlenme gecikmeler ve sonuçta verimliliği azaltır. Bu ekimden önce 2030 gün devam etmesi tohum kök ısıtma ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Isınma Aydınlık bir odada (ancak güneş ışığı) ile "1520 yer almaktadır.

23 patates yumruları bir katman yayın. Yumruların üzerinde üniforma aydınlatma için güçlü kalın yeşil sürgünler oluşur. Oda kuru ve sıcaklık 20 'aşarsa, ısınma döneminde 34 kez yumrular su serpin gerekir.

Plastik torbalarda kanepe patates daha uygun olur. Çanta patates solunum için birbirinden 1.015 cm uzaklıkta 1.5 cm çapında delik yaptı.  Işığa yumrular uzun süreli maruz kalma mümkün değilse, iyi bir provyalivanie olması gereklidir.

Bu durumda, tohum kök nispeten ılık, ille de iyi aydınlatılmış bir oda (tavan, döken, dolap, vb) ve 1020 cm tabaka halinde hazırladık ve önceden sürgün oluşumu (en naklevyvaniya kadar) bir hafta bir buçuk dayanabilir. Yumru filizi itibaren provyalennyh daha görünür ve daha kolay, verimi daha erken ve daha önce elde edilir.  Patates verimi artırın ve iz elementlerin bir çözüm yumrular hastalık tedaviye dirençli olun: bor, bakır, manganez.

Işlemi aşağıdaki gibidir. Tohumluk yumrular sprey veya sulama bir düzgün yumrular 10 kg başına 1 litre oranında iz elementlerin bir çözüm ile ıslatılmış seçin. Çözüm bir kova su onları her ilacın Pochayna kaşık eriterek bakır sülfat, borik asit ve potasyum permanganat hazırlanır.  Verim ve ekim (yumru 50 kg kül 1 kg) önce odun külleri ya da turba toz yumru artırır. Kül dikim de toprak (100 m başına 1015 kg doğrudan yapılabilir  .)

Patates yumruları süresi artırılabilir veya hava koşullarına bağlı olarak azalmıştır. Sıcak, kuru yazlar yumru uzanan yağışlı, serin dönemde olgunlaşan daha fazla çeşit hale gelmektedir.  Benzer ve. Aşırı azotlu gübreleme (veya yeşil gübre, kuş pislikleri), yumru oluşumu pahasına güçlü bir streç tops varsa. Onlar kötü tat ve düşük nişasta, kolayca etkilenen hastalıklar ile elde edilir.

Bu nedenle, azot gübreler sadece fosfor ve potasyum (1 m başına 30 40 g uygulanır  .) Organik gübreler 100 m kompost, torf kompost veya yaprak karışımı (en fazla 1 m şeklinde uygulanır  .) Kuru tavuk gübresi değil en fazla 50 kg yapılan 100 m için  . Ağır killi ve tınlı topraklarda organik gübre yeterli miktarda en iyi sonbaharda uygulanır ve ışık, kumlu ve kumlu tın pochvahvesnoy tekrarlanır. Bu durumda, gübre ödeyemez ya da bahar erken patates ödeme yaparlar.

Organik gübre yeterli miktarda kül ilavesi ile patates dikim sırasında oluk veya delik bunları daha iyi hale getirmek ya da aşırı durumlarda için ise P mineralnyhP gübre.  Farklı çeşitleri patates yumruları ile nişasta içeriği 10 ile% 24 arasında olabilir. Erken çeşitleri her zaman daha az nişastalı olan, geç türlerini 1120% ulaşır nişasta Yumru orta sınıflarda nişasta 910% (düşük) 1618% için (yüksek) sahip, daha vyshe1424% olabilir. Nişasta içeriği çeşitliliği ve hava koşulları ve tarım alanı olarak tanımlanmıştır.

Nemli bir iklim (Baltık), aynı çeşitleri nişasta içeriği karasal iklim (Altay) ile alanlara göre,% 56 altında her zaman vardır. Sulama nişasta kök sık sık yağmurla beslenen (sulanmıyan alanları) daha düşüktür. En çok nişasta ve yumrular en iyi her türlü tat Çernozem topraklarda büyüdüğü zaman gözlenir, ya da iyi gübre yıllık yeterli yapma ile.

Tüm patates olgunlaşma çeşitleri ve olumsuz unsurlara karşı direnç için gerekli şartı. , Kuzey-batı batı ve orta Avrupa ülkelerinde sadece rakoustoychivye sınıf büyümeye ihtiyacımız var. Aşırı nem alanlarda, turba olarak, sel, yakın durgun su tablo ile ağır topraklarda geç küf ve bakteri çürümeye dayanıklı çeşitler önerilir.

Merkez Black Earth bölgede, Orta ve Aşağı İdil, güneyde, düşük nem içeriğine sahip hafif topraklarda viral hastalıklara ve kuraklığa dayanıklı çeşitler tercih edilir.  Daha iyi yerel koşullara adapte çünkü bahçeler yetiştirmek için tercih çeşitleri yayınladı. En sağlıklı çalılardan tohum kök bırakın.

Yaprakların erken ölüme harcamak Temizleme, yumrular bir tavuk yumurtası, düzgün şekil, hiçbir çürük, çatlak ve çıkıntılar daha büyük bırakın. Tohum küçük ise, kullanabilir ve küçük yumrular 1015 gr ağırlığında, ancak sağlıklı çalılardan.  Erken patates çeşitli Arina.

Sınıf yüksek verimli, yeterli nem alanlar için uygun. Geç yanıklığı ve kansere karşı dayanıklıdır. Yumrular iyi tat ve yüksek nişasta ile, büyük, oval, beyaz.  Bahar.

Çeşitlilik ve yüksek verimli, hafif yetiştirme koşullarına, kuraklığa dayanıklı, ancak yeterli nem topraklarda iyi olabilir. Kanser, viral hastalıklar ve Ryazan bölgesinde yaygın geç yanıklığı, dayanıklıdır. Yumrular pembe, şekil oldukça yassı, oval. Yerden yumru kök şişkin ortadan kaldırmak için ve yeşillik tercihen iyi hilling.  Vyatka.

Kuzey Volga bölgesi, Kirov bölgesi ve yeterli nem diğer alanlar için Sınıf. Yüksek verimli ve bitki rakoustoychivy ftoroustoychivy. Yumru sarı, yuvarlak, kalın derili, nem ve aşırı azot büyük uçurumlarla kırık eğilimli.  Sosnowski.  Çelyabinsk ve bitişik alanlar için Sınıf.

Yüksek verimli, kanser dayanıklı. Yumrular, büyük pembe, oval şeklinde düz.  Erken Ural.  Yeterli nem ile Kuzey Urallar ve bitişik alanlar için Sınıf. Yüksek verimli, kanser dayanıklı ve geç yanıklığı oldukça dayanıklıdır.

Yumru beyaz, yuvarlak.  Eski erken çeşitleri itibaren tavsiye edilebilir: Beyaz erken (yeterli nem alanlar için), Volga (kuraklığa dayanıklı fakat kanser ve geç yanıklığı dayanıklı değil), Varmas (Kursk, Tambov ve Phytophthora etkilenen diğer alanlarda zonlu kuraklığa dayanıklı) Ermak ( Omsk bölgesi değil rakoustoychiv), Kıvılcım (Urallar dağıtılan), Pirmunes, Priekule erken (Nechernozemie için) Priobsky (yeterli nem olan yerleşim alanları, kanser ve geç yanıklığı dayanıklı değil), Erken Rose (Mike Varatik, Amerikan adlı, Ranevka ve diğer bahçıvanlar) Sedov (nerakoustoychiv) Tulun (nerakoustoychiv) Falensky uzun ülkenin Güney Avrupa bölümü ekili ve Başkortostan da, nerakoustoychiv Phytophthora etkilenir.

Adretta.  Sigara Çernozem bölgesi Sınıf. Kanser, geç küf ve virüsleri yüksek verimli, dayanıklı. Bir çalı çok altında yumrular, iyi tat ve yüksek nişasta sarı yuvarlak, düzgün şekli ve boyutu,.  Domodedovo.

Olmayan Çernozem bölge Grade. Kanser, geç küf ve virüsleri yüksek verimli, dayanıklı. Mnogoklubnevy, beyaz yumrular, yuvarlak, çok şeklinde hizalanır.

Kısa yumru kök durgunluk dönemi, bu nedenle, 1 1.5 'de yumrular daha iyi tutmak erken çimlenme kaçının.  Ufimets.  Variety Başkırdistan ve komşu bölgeler için kullanılır.

Kansere karşı dayanıklı, yetiştirme koşullarına basit olduğunu. Bir çalı altında yumrular çok, beyaz, iyi tat ile, yuvarlak. Patates çeşitlerinin Patates çeşitleri İyi ve Orta Sınıf: Volzhanin (kuraklığa dayanıklı değil, kanser ve geç yanıklığı dayanıklı, Ural ve Volga bölgesinde yetiştirilen), Çocuk ve Kırsal (Non-Black Earth, Beyaz Rusya), dost Trans-Ural (kanser, Doğu Kazakistan duyarlı), Kolpashevsky (Batı Sibirya), Sevgili (merkez Nechernozemie), (güney Nechernozemie), Pioneer (Uzak Doğu).

Orta dereceli patates Gatchina.  Merkezi bölgeler için. , Kanser için yüksek verimli, dayanıklı küçük virüslerin ve orta stepenifitoftoroy etkilenir. Nişasta ve tat ortalama. Dormansi uzun bir süre ile bağlantılı olarak dikim öncesi yumru kök ısınma Duyarlı.

Spark.  Yeterli nem ile alanlar için. Yüksek verimli, krupnoklubnevy sınıf.

Rakoustoychiv, Phytophthora ortamda etkilenir. Yumru beyaz, yuvarlak, orta nişasta ve harika olur.  Kırmızı oda (Sakhalin oblast), Majestic (Gürcistan) Yubel (UkrainskoeP Polesie): orta yayılmış eski çeşitleri.  Orta ve geç çeşitleri Loshitsa ki.  Beyaz Rusya ve güney bölgelerinde Nechernozemie olarak zonlu.

Rakoustoychiv ve geç yanıklığı oldukça dayanıklıdır. Neme ihtiyacı vardır. Mnogoklubnevy, ama yumrular çok yumuşak ve derin gözleri değildir. Birinci sınıf, yumrular mükemmel tat.  Ramenskiy.

Merkezi ve güney Nechernozemie için. Yüksek verimli, krupnoklubnevy sınıf. Kanser, geç yanıklığı ve virüs hastalıklarına dayanıklıdır. Iyi tat ve yüksek nişasta ile, oval, yumru beyaz.

Ekim önce yumru kök ısınmaya duyarlı Sınıf.  Sadko.  Yeterli nem ile alanlar için. Mnogoklubnevy sınıf, Verim. Kanser, geç yanıklığı ve virüslere karşı dayanıklıdır.

Yumru beyaz, lezzetli ve yüksek nişasta ile, yuvarlak. Ekimden önce Yumruların ısıtma gerektirir.  Hızı.  Yeterli nem ve uzun büyüme mevsimi ile alanlar için. Yüksek verimli, krupnoklubnevy sınıf.

Kanser ve geç yanıklığı dayanıklıdır. Yumru beyaz, yuvarlak veya oval, iyi tat ve yüksek nişasta. Çeşitli aşırı azot tahammül etmez. Mutlaka ekimden önce ısıtma yumrular gerektirir.

Eski orta-geç çeşitler Nereden önerilir: Berlichingen (Batı Sibirya'nın Altay ve güney), İdeal Turkuaz (Moskova Region), (Krasnoyarsk Kray güneyi), Lorch (orta ve doğu bölgelerinde Nechernozemie, Orta ve Üst Volga, Orta Black Earth Bölgesi) , Barış, arkadaş, Ora (Uzak Doğu).  Patates nematod etkilenen bölgelerde, sadece nematodoustoychivye çeşit büyümek gerekir.

Bu Vilnia (Tarım Litvanya Enstitüsü, orta-erken), Kristal (geç orta), Meta (geç orta), Prigogine 2 (patates, meyve ve sebze için orta-erken, Belarus Enstitüsü), Shpekula (orta geç çeşitli Leningrad bölgesi için).  MA Chernikov

Related Posts:
  1. kabak

patates çeşitleri, kabak, patates, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt