tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Lagenariya şaşırtıcı ve nadir bitki

Lagenariya şaşırtıcı ve nadir bitki domates

Lagenariyaudivitelnoe ve nadir bitki. Insanlarda, daha Hint salatalık, Vietnam kabak, kabak ya da şişe olarak da bilinir posudnaya kabak. sebze kulturyIndiya, Etiyopya ve Vietnam eski koltuklar.  Son yıllarda oldukça ülkemizde ortak yanı sıra Ukrayna, Moldova, Moskova, Ryazan, Novgorod ve Leningrad Oblast, Mari Cumhuriyeti.

Lagenariyaodnoletnee bitki aile kabakgiller. Stem tırmanma, hafif tüylü, beş yüzlü kadar 15 m. yaprakları geniş, yuvarlak ve böbrek şeklindedir. Çiçek kadın kısa, uzun sapları üzerinde krem-beyaz, erkek.

2 ila 7 kg ağırlığında 150 cm çeşitli formykuvshino şeklinde, silindirik, şişe, bir meyve. Meyve sonbaharında uzunluğunda ve çapı 15 cm 1.5-2 m ulaşabilirsiniz. Tohum, karpuz gibi, sadece daha kalın, daha büyük ve boynuzları ile dikdörtgen, düz, büyük.

Lagenariya inanılmaz güçlü enerji artışı, yeşil kitle boyutu, yüksek verimlilik ve güzellik. Dekoratif: çok sürgünler kuvvetli çardaklar, çitler, duvarlar ile iç içe, binalar yeşil ve çiçek bir denizle çevrili ve dev mumlar gibi asılı olan, harika salatalık gerçekten harika bir performans yaratmak.  Lagenarii bir özelliği bol ve uzun çiçekli ve meyveli bir.

Çiçeklenme geç sonbahar kadar bitki. Lagenarii erkek çiçek ve sonra kadınların görünmesini İlk. Genellikle öğleden sonra açıklanır ve çok güzel görünüyor. Ertesi gün kaybolur.

Ama belli bir düşüş çiçek daha var. Böcek ve kötü hava eksikliği ile tozlaşma yani çiçeklenme zaman yapay tozlaşma gereklidir, aktif değildir. Bunu yapmak için, erkek çiçekleri koparın ve kadın tozlaşmak. İki veya üç erkek çiçek polen dişi çiçek uygulanır.

Meyve günde 8-10 cm veya daha fazla, inanılmaz hızlı büyür. Bir parça kesilmiş ise ilginç bir özelliği başka meyve lagenarii, daha sonra kalan hiçbir şey olmamış gibi büyümeye devam edecektir.  Lagenariya Verim: birinden çalı 50-60 kg meyve ve olumlu yıllarda ve 100 kg alır.

Kuru olgun ve sağlam bir odunsu kabuğu var.  Günlük kullanımda olgun meyve lagenarii bazı sıra dışı uygulamaları var. Bunlar arasında en farklı köri mutfak ve sofra: bardak, kase, şişe, kavanoz, vazo, zarif enfiye kutuları, sandıkları ve kutuları. Genellikle bu ürünler yerel esnaf oyma, boyama yapmak, ya da ulusal süsler yakmak.

Boyalı ve lake, onlar halk sanat gerçek sanat olur.  Genç meyve oldukça yenilebilir olduğunu. Onlar sulu, ihale ve kağıt hamuru, yüksek diyet niteliklere sahiptir.

Züccaciye lagenarii tablo çeşitlendirmek. Salatalarda, kek, soslar, Soslar, ve püresi diyet için kullanıldığında, söz konusu kızarmış, et ve pilav ile doldurulmuş. Ama deli blyudoikra.  Lagenarii havyar. 1 kg lagenarii, 300 gr soğan, domates soyulmuş cilt 400 gram, bitkisel yağ, 150 gram tuz.

Domates kabuğu, kaynar su dökün. Lagenariyu ve sogan, soyulmuş. Yavru soğan ile bitkisel yağ derin bir tava üzerinde, domates ekleyin ve su çekinceye kadar pişirin. Bir tencerede yer pişmiş lagenariyu olarak, kalınlaşmış kadar, sürekli karıştırarak, kızarmış karışım ve kaynamaya ekleyin. Pişirme sonunda bitkisel yağ, tuz ekleyin. Soğuk gönderin.  Lagenarii Salata. ? lagenarii kg,? bardak mayonez, maydanoz ve tuz.

Soyma Genç olgunlaşmamış lagenariyu ya da bir kısmı, kağıt hamuru, pirzola, mayonez, tuz ile elbise. Kıyılmış maydanoz ile süsleyin.  Lagenariya güveç. ? lagenarii kg, 3-4 Sanat. kraker ve bitkisel yağ, tuz, kereviz yeşil bir kaşık. Kabuğu temiz sütlü taneleri orta uzunlukta Genç meyve, az yağlı, hafif ısıtılmış tava koymak kalın dilimler 1.5-2 cm, yoğun kapak oyulmuş.

Dilimlerini çevirerek orta ateşte Simmer. 12-15 dakika, galeta unu serpin sonra ortaya çıkan, yağ ve yavru dökün. 2 dakika sonra, ekşi krema, tuz dökmek otlar ince doğranmış kereviz ile serpin.  Lagenariya doldurulmuş.

1 kg lagenarii, 250 et g (et) veya mantar? su bardağı pirinç, 2 soğan, 1 su bardağı ekşi krema, 2-3 çorba kaşığı. tat yemek kaşığı bitkisel yağ, tuz ve biber, dereotu, maydanoz. Meyve kabuğu, bir kaşıkla çekirdeklerini temizleyin. Et veya kıyma mantar hazırlanması için, haşlanmış pirinç ve kızarmış soğan ile karıştırılır. Bu kıyma hazırlanmış meyve doldurma, ekşi krema ile bir tava veya utyatnitsu, tuz ve biber, kapak koymak kapak ve 30 dakika sıcak fırında tutun.

Lagenariyu ince doğranmış yeşillik serpin hazır.  Pancakes lagenarii. 400 g lagenarii, kereviz 100 gr? gözleme un, 3 çorba kaşığı bardağı. bitkisel yağ 1 yumurta, tuz yemek. Lagenariyu temiz, yıkama ve rendeleyin, kereviz, soyun ve rendeleyin, bir bıçak ucuna un, yumurta, tuz ekleyin, karıştırın.

Her iki tarafta yağ ile ısıtılmış pan Fry krep.

Related Posts: tüm bitkilerin
  1. maydanoz, kabak, lagenariya, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt