tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Lagenariya Hızla büyüyen bir kültür

Lagenariya - kabak bir hızla büyüyen kültür

da salatalık olarak bilinen genç yumurtalık lagenarii, tüketilen gıda olarak: bir lezzetli ince deri ve uzun grubeyut var. Lagenarii itibaren salatalar, soslar, pişmiş kek ve pişmiş tahıl hazırlamak. Meyve cilt onları çıkartmak, yağ da salamura ve kızgın yağda kızartılır.  Lagenariya - hızla büyüyen bir kültür. Günde 20-25 cm büyüme oranı.

Bitki tırmanma ve süs. Hoş olmayan bir koku ile, beyaz, büyük çiçek. Meyve bazen uzun 30-40 cm - farklı şekillerde 1,5 m: kutupları yassılaşmış, küresel, armut biçimli, silindirik, şişe gibi. Ne zaman olgun, çekirdek odunsu olur ve hamuru kurutma. Bu bitki meyve koparmak, ancak istenilen bölümünü kesemez.

Bu seçkin özel yara iyileştirici ajan olarak, çürüme yok.  Bu bitki termofilik, bu verimli toprak yapısı ile güneşli alanlarda tercih etti. Lagenariya meyve ağaçları altında büyür, ya da çit boyunca çöp yığınları içinde, yoğun yapraklar ile kaplama. Rusya lagenariyu ve Sigara Çernozem bölgesi başka meyve olgunlaştırmak değil, fide şekilde büyüdü.

Fide Nisan sonunda büyümeye başlar - toprağa dikim öncesi yaklaşık 1 ay. Bir firmanın tohum kabuğu yana, sonra 25 nemli yosun içinde çimlenmiş veya talaş sonra 2-3 gün ekimden önce onları emmek ve ° C Bir kez tohum naklyunutsya (5-7 gün), hepsi cucurbits için aynı kullanarak fide için, çapı 12 cm toprak karışımı bir tencereye seribaşı bir (aşağı mikrop) 'dir.

Bazen kompost ve orman toprağı (1:1) karışımı kullanılarak. Bu karışım bir kova bir bardak kül eklendi.  Açık toprağa 25 cm yüksekliği dikilen bitkiler, don tehlikesi sonra geçti. Daha önce sitenin güneşli tarafında çit boyunca veya birbirinden 1 m mesafede taç kazmak büyük deliklerin sınırında bir ağacın altında.

Toprak verimli değilse, kuyular gübre ve kül çürümüş konur.  Serin gece bitkiler filmin yatıyordu ki üstüne bölmesi kapalı. Nakli sonrasında, aynı zamanda ark veya çerçeveleri ve streç film olabilir. Lagenariya ılık su ile günlük ağır (bitki bir kova) sulama seviyor.

Bitkiler malçlama, sulama sonra nemi korumak için. Büyüme sezonunda organik ve mineral gübrelerin alternatif, üç ya da dört besleme geçirirler. Bu çözümde bahçe karışımı (su 10 litre başına 35-40 g) veya odun külü (10 litre suya 300 g) gübreleme, sığırkuyruğu veya kuş pislikleri (1:10) kullanılır. Bitki 2 litre başına çözüm akışı.

Ayağı kadar bağlı 1 m kadar büyüdü bitkileri: bir çit, ağaçlar ve direkler. Çiçekler sadece gece yarısı tamamen açılması, lagenarii öğleden sonra açmaya başlar. Bu nedenle, ilk çiçek elle tozlaşma bulunmaktadır. Merkez kök tutam o zaman kafes üst ve yan sürgünler ulaşır - sadece salatalık gibi.  Sıkıştırma önlemek için, yan sürgünler ve meyve kısmı bitki 3.7 adet. De bir kafes kadar bağlı olan bırakarak kaldırılır.

Çeşitli şekillerin meyve yapmak veya kalıp yapmak için onları bağlamak için. Tek bir bitkiden genellikle meyve 10-30 kg'a kadar olsun.  Don ve dozarivayut iki hafta sonra hasat tohum için tasarlanmış bir meyve. Ama ne kadar tohum çimlenme için iyi şartlar gibi kabuk altında mümkün değildir sıcak bir odada saklayın. Sonra tohum bir el ve bükülmüş tel ile meyve uğurlarken tohumları seçilir.

Ve kuru meyve ve süt veya tereyağı saklamak için kullanılabilir. Bu gemi mikroorganizmalar maruz değildir ve bir termos gibi, ısı kaçırmayın.

Related Posts:
  1. Biber
  2. Fasulye

Lahanası, lagenariya, fasulye, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt