tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Lagenariya

Lagenariya biber

Tamm Svetlana tarafından  Lagenariya - vahşi en eski kültürel kabak bitkilerinden biri bilinmemektedir. Bu kültür bütün kıtalarda çok yaygındı.  Kurutulmuş ve işlenmiş meyve - ev gereçleri en eski örneği.  Sıra dışı bir sergi - boyun bağlı bir iple kabak-kirletmek dok - Volgograd bir müzedir.

Daha önce yaygın olarak günlük yaşamda kullanılan bu bal kabağı: Onlar kuru ürünlerin muhafaza (her zaman kuru bu çanak gibi tuz, un, karabiber, vb) ve sıvı olan (şarap, yağ, süt, vb gibi kabak) iyi korunmuş tazelik olduğunu. Hatta uzun bir süre için bir kabak sıcak hava içecekler soğuk ve kokulu kaldı çünkü lagenarii kapları olarak, saman ve su kvası üzerine giydi.

Hindistan, Çin, Güney Amerika, Afrika ve Okyanusya lagenariya adaları halkı ve bunun yanı sıra ekonomik önemini kaybetmemiştir. Bu meyve yaygın sıvıların depolanması, mutfak eşyaları imalatı, müzik aletleri, oyuncak, vb kapları olarak kullanılır  Lagenarii yemeklik yağ yağ tohumları çıkarılan ve uzun esnek örgü şapkalar ve sepetleri kaynaklanıyor.

Tuzlu suda lavabo etmez ve zarar vermeden ve tohum çimlenme kaybı olmadan uzun süre okyanusta yüzebilirsiniz kadar kolay Olgun lagenarii.  Antik çağlardan beri, yanlışlıkla Atlas Okyanusu, lagenarii Brezilya, Batı Afrika kıyılarından okyanus akıntıları ve yelken tarafından yakalandı meyve içine düşüyor. Veya Pasifik Okyanusu, onlar Peru Güney-Doğu Asya çıktı ve kıta yayılmış Kuzey ve Güney Amerika'nın eski sakinleri ile.

Önce eski bir büyükannesinin evinin çatı katında bulunan Olağandışı kabak. Ben armut biçimli formu ve meyve kolaylığı karşısında şaşkına döndü!  İç tykvochki korunmuş tohumlar bulundu, ancak fareler tarafından hasar gördü. Bütün gün orada sadece iki tohum onlar, sonra vardı ve ben dikti. Ve bak şu işe, bu tohumlar filizlenmiş var!

Ben ince adet dekoratif su kabakları ile tedavi ve bunlardan yapılmış Moldova ustaları hakkında bilgi edinmek için kullanılır.  Bana ve Orta Asya'da da benzer bir el sanatları malzeme var. "Naskavak" - yanma kabak tarafından işleme ve metal (enfiye) çerçeveli.  Ben hayatın modern bir şekilde bunu kullanabilmek için uzun bir süre için dekoratif su kabakları ve güzellik korumak için öğrenmek istedim.

Ben dekoratif su kabakları farklı türleri hakkında malzemeleri toplamaya başladı.  Uzun silindirik boyunlu bir kabak bulundu. Meyve görme ilk kez, birçok insan bu tür ideal bir form oluşturur ki inanamıyorum.

Bana kabak tohumu gönderdi.  Bu yüzden farklı büyümeye başladı.  Lagenariya (Lagenaria siceraria) veya su kabakları veya kabak posudnaya veya su kabakları - Bu tür tek temsilcisi.  Bu 15 metreye kadar tüylü bir yönlü kök sulcate ile bir yıllık sürünen asma olduğunu. Döndürmek corolla beyaz tek bir küçük tüp çiçek, bir axils oluşturulacak bir beşgen oluklu yaprakları vardır.

Zayıflamak Genç lagenarii yumurtalık, biraz acı baharatlı bir tadı vardır yemek.  Olgun pestil kurur lagenarii içinde. Kayalık içeren odunsu hücre ve hücre içeren meyve, bir kabuk kabuk, son derece dayanıklı ve tamamen su geçirmezdir.  Volga bölgesi ve fide ile uzun süreli tekrarlayan ilkbahar donlarından luchshevyraschivat dekorativnyetykvy diğer bölgelerde.

Nisan ayı başında Shoyu kabak fideleri. Ama iklim koşulları için ben yönlendirilir. Ama bir kez açık toprağa ilkbahar ekim termofilik dekoratif kabak Orta Asya'da.

Ve Rusya'nın güney bölgelerinde, sıcak iklimlerde de ekmek anda bahçede bir kabak olabilir - bitki filiz ve büyük tohumları.  Herhangi bir kabak fideleri hakkında büyükanne önce düşünmedim çünkü Şimdi iklim değişti: sadece süs su kabakları tohumları çimlenmiş ve orada her zamanki dikilen kabak aynı zamanda bahçede onları dikti.  Haziran başlarında, ilkbahar don toprağa, dikmek lagenarii sona erer.  Bu tutam değilse, 5 metre - Liana 4 yüksekliğe kadar dokunur.

Çiçekler beyaz kokulu çiçekler. Lagenarii meyve için büyük ve olgun, gerekli prischipnut sarmaşık onu yumurtalıkların 05.04 oluşumu sonra idi.  Eylül ayında Dekoratif kabaklar olgunlaştırmak.

Olgun kabak kirli sarı yüzey.  Ben kesip 2-3 ay genellikle kuru ortam koşullarında saklanan olgun meyve lagenarii. Ama aynı zamanda daha önce işleme için hemen hazır asma, bu kadar iyi kuruyup sağ bağladı ve olgun sukabağı olur.  Ne zaman meyve kurur lagenarii sonunda, o temizlik için hazır.

Kabak temiz hızlı ve kolay, sıcak su havzasında öncesi yüklerseniz. 10 dakika sonra yüzey lagenarii temiz başlayabilirsiniz.  Dikkatlice bir bıçak veya jilet ile kabak üst tabaka kazılır.

Bıçak çok keskin bir tercih. Bir açıyla kabak yüzeyine sahiptir.  Bıçağını yüzeye kesmiyor tutmaya çalışın ve herhangi bir kesik izin vermeyin.  Dizlerinin üzerine kabak, ön yatak bezi temizleyin. Ayarlamak sonra bu şekilde başlayın ve. Önemli olan güvenlik kurallarına dikkat etmek, acele etmeyin!

Rahat ve güvenli olacak gibi, masaya kabak temizleyebilirsiniz.  Ince bir film zar lagenarii kaldırıldı. Ve bu çok güzel bir sıcak sarı yüzey rengi açılır altında. Bir bilardo topu gibi, son derece düzgün ve süsler olmadan göze hoş!  Meyve lagenarii çok kolay hale Tedavi. Ancak, kapsül duvar kalınlığı bir ağaç olarak çok güçlü. Bu kabuk canlı ve nefes alıyor.

Bu nedenle, renk boya mümkün değildir, ve daha vernik.  En iyi seçenek - çizim yüzeyi posudnoy kabak yanan koymak.  Ekonomide yararlıdır çeşitli şekillerde dekoratif kabak güzel bölmeleri yapmak öğrenmek için, ilerdeki bir makalede ayrıntılı olacak.

Related Posts:
  1. Domates

biber, lahanası, lagenariya, kabak

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt