tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak suyu yararları

Kabak suyu hamuru kabak faydaları

kabak suyu söylemek çok faydaları. Ana avantajları vurgulamak ve yemek pişirmek için bazı tarifler hakkında bilgi alalım.  Vitamin B1, B2, B6, C, E ve beta-karoten;  mineraller fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir;  sakaroz ve organik maddeler.  Çok kabak suyu kullanımı için endikasyonları.  Çocuklar bir diyet ürünü olarak tavsiye edilir.  Bunlar 3-4 ay boyunca 2-3 bardak bir gün içmek önerilir.

Böbrek ve karaciğer için çok faydalı kabak suyu  bir günde bir kez yarım bardak olmalıdır.  Halk hekimliği kardiyovasküler hastalıklar için önerir.  Ve uykusuzluk varsa,  bir bardak meyve suyu bal ile yardımcı olacaktır.  Eğer artırmak için böbrek taşları ve mesane varsa durumunuz size suyu yarım bardak günde üç kez almak istediğiniz sırasında size bir tedavi on günlük kurs yardımcı olacaktır.

Pektin içeriği Kabak suyu vücuttan iyi kolesterol görüntüler.  Sınırsız miktarlarda kabak suyu mümkün yiyin  hemen hemen hiç kontrendikasyonlar.  Hayır, her eve bir meyve suyu sıkacağı, bu nedenle, el ile, kabak suyu pişirin. , Yıkama tencerenin altında 1 cm'lik küpler halinde tohum ve kesilmiş kabak kaldırmak, biraz su dökün ve küpler, kaynatın koydu.

Sonra, bir elek veya püre ile ovmak, gazlı bez geçer. Suyu hazır!  Bu kış için deposunda kabak suyu hazırlayabilirsiniz.  Suyu 1 litre için 2,5 st ekleyin. l. Şeker, 90 derecede 5 dakika kaynatın dökün ve bankalar kadar yuvarlayın.

Diğer kabak suyu bir arada kabak suyu kendine özgü tat için, içinde seyreltilir  Diğer meyve suları ile 1:1 oranında.  Iyi bir kombinasyon bir elma, havuç, kızılcık, kuş üzümü, bektaşi üzümü verir.  Tarifler Kabak kabak içecekler ve turşu cilt temiz 3 turşu, alın, ince doğrayın veya rendeleyin.  Kabak suyu, salatalık turşusu ve salatalık cam turşu karıştırın.  Tat, tuz ve biber ile şeker ekleyin.  Eğer çocuklar için meyve suyu yemek varsa, eklemek biber gerekli değildir.

Balkabağı suyu "Tykvitsa" bir elekten püresi yarım bardak kızılcık suyu ve kızılcık hamuru, ekleyin.  Tuz ve şeker.  Kabak ve limon suyu 0.5 kg kabak suyunu dışarı sıkın. Tadı için, limon suyu, şeker ve tuz ekleyin.  "Troika" iki ekşi-tatlı elma, 0.5 kg kabak alın ve ince rende, tülbentten geçirilerek gerginlik üzerine rendeleyin.

500g böğürtlen elekten yıkanır.  Soğutmalı kaynamış su küçük bir cam ile çıkan hamuru, suyunu ekleyin.  Şeker ile doldurun ve soğumaya bırakın.  Yerine kaynamış su, bir soda ekleyebilirsiniz.  Kabak ve havuç suyu suyu kilo vermek isteyenler için çok yararlıdır.  Bunu yapmak için, kabak ve havuç suyu 3:1 oranında alınır.

Meyve suyu hazırlandıktan sonra kalan balkabağı et, sen pişirme güveç ve veya oladushek için kullanabilirsiniz.  Afiyet ve şerefe!

Related Posts:
  1. fasulye çorbası, 2
  2. Avrupa

Kabak suyu, kağıt hamuru, balkabağı, kabak suyu, havuç, fasulye, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt