tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak pasta

Tatlı Kabak pasta kabak

Tatlı Kabak Pie. Hazırlanması. Tarifi. Şükran Günü ve Cadılar Bayramı için geleneksel pasta  Ayrıca bakınız:  Ayrıca bakınız:

Bu testi hazır çerçeve kullanarak ve korunmuş, kabak pasta bir "hızlı" versiyonu yapabilirsiniz  kabak püresi. Burada taze veya konserve balkabağı ile yapılabilir kabak pasta tarifi, alıntı. Dolgu rengi pasta kabak rengine bağlı olduğunu unutmayın. Parlak, derin portakal eti Kabak bir pasta ve çorba daha kullanışlı ve daha güzel bakmak. Benim en çok sevdiğim  Kabak kabak batternat Muscat. Master Class bakınız:

8 çay kaşığı rafine bitkisel yağlar  1 / 4 çay kaşığı tuz  Eğer hamur ile uğraşmak istemiyorsanız, (pasta hamur bir hazır formu kullanabilirsiniz  Küçük bir kabak pasta kabuk ok.1 kg (veya 1 püresi 400 gr balkabağı olabilir)  2 küçük 1 1 / 2 çay kaşığı tarçın  1 / 4 çay kaşığı küçük hindistan cevizi tozu  1 / 4 çay kaşığı taze veya kurutulmuş

1 / 4 çay kaşığı zemin karanfil  1 çay kaşığı vanilya  1 / 4 çay kaşığı tuz  Burada sıfırdan bir pasta yaptı. Kendisi çerçevenin doldurmak için hamur yapılır ve parlak kabak

, dört parçaya kabak Kes tohumları (bunlar kuru veya fırında kızartma olarak ve daha sonra kullanabilirsiniz) temizleyin. Obmazhte chertvertiny kabak bitkisel yağ ve yerine onları bir fırın tepsisine kabak aşağı kesti. Sürece kabak gibi 200 derece C fırında pişirin yumuşak olur.

Tatlı Kabak kabak pasta hamuru

Kabak hedefimiz kızartma olmamalı - sürecini kolaylaştırmak için.  Fırında kabak ederken, bir tepsiye olun. Bir test ya da pürüzsüz kadar çatal için ekleri ile hamur karıştırıcı için malzemeleri karıştırın. Bir tura çıkan hamur düşük tarafla da ısıya dayanıklı fırın tepsisine koyun ve germe ve parmaklarınızla yumuşatma, form ve iki tarafta eşit olarak yayılır. Pişmiş zaman şeklini korur, böylece formun kenarında hamur takın.

5 dakika önceden ısıtılmış fırın şeklinde hamur koyun, hamur sertleşti.  Fırından squash çıkarın (şimdi çok kolaydır) onunla soyma kaldırın. Bir kabın içine kabak hamuru koyun ve yavaşça doldurmak için diğer maddeler ile bir mikser ile karıştırın. 30-40 dakika fırında hamur ve içine karışımı dökün. 200 ° C pasta merkezinde musaitligi kontrol etmek icin bir sıcaklıkta: doldurma biraz kalınlaştırmak olmalıdır.

Bitmiş kabak pasta serin ve birkaç saat buzdolabında soğutun. Buzdolabı biraz pasta kalınlaşır olduğunu. Krem şanti ile tatlı kabak pasta ikram ve yemek  ya da sadece yanlış.

: Oksana Jeter

Related Posts:
  1. Lagenariya
  2. Patlıcan

patlıcan, lagenariya, kabak et, kabak

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt