tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak mucize sebze

Kabak mucize sebze sebze

    güneş Red kabak parçasının hatırlattı olacak tüm parlak yaz gri sonbahar ve soğuk kış. Henüz hiçbir şey için bu merak sebze öykü anlatanlar ekledi. Hatırlamak Topa Charles Perrault Sindirella gönderilen hangi taşıma veya vaftiz anası, sebze ve kabak Masallar Gianni Rodari? Ancak, zaman içinde, kabak, bir peri masalı ile değil ilişkili Sağlıklı ve lezzetli yemek.

Ancak, eski Yunanlılar ve Romalılar su şişeleri dışarı yapmaya başladı öncesi ve şarap. 3000 yıldır kabak henüz biliyorum Amerika, aynı kullanmaya başladı M.Ö. Tohumları Peru mezarların arkeolojik kazılar sırasında bulunmuştur. Rusya'da, o XYI yüzyılda ortaya çıktı ve kısa bir süre ile kabak çiftçiler arasında popüler oldu onların verim, basit, olağanüstü değer ve yetenek Uzun süreli depolama.

Rus iklim büyümeye izin verilen bir kabak neredeyse Ülkenin tüm bölgelerinde.  Mucize sebze - bitki kavun. En yakın akrabaları kabak kabak, salatalık, vardır tarak. Ve karpuz ve kavun ailesi kayıt olabilir.  Kabak, geç sonbahar ve kış aylarında özellikle yararlıdır zaman taze sebze çeşitliliği sınırlıdır.  Bu değerli bir diyet ve tıbbi bir üründür.

Bu içeren askorbik asit oldukça yüksek miktarda. Meyve karoten, kabak zengin (Bu 3 ila 9 mg içerir. Bazı çeşitleri karoten içeriği ulaşabilirsiniz 38mg düzeyi.). Kabak - kendi demir içeriği sebze şampiyonu. İçerdiği vitamin B, C, E, D, PP, yanı sıra vitamin T nadir vitamin, hangi vücutta metabolik süreçlerin hızlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Fiber kabak lifli değil, iyi haşlanmış yumuşak ve kolay sindirimi gövde. Çünkü onun bu çanak terapötik ve profilaktik için tavsiye güç.  Bakır tuzları, demir birçok kabak olarak. fosfor, hangi olumlu kan hareket. Kabak yemekleri önlenmesi için önerilen

Yani anemi, ateroskleroz. Onlar karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı için faydalı olan ve sindirim düzenlenmesi ve kalp-damar hastalıkları ve hipertansiyon. Birçok kabak pektin olarak, hangi kolesterol atılımını arttırır.

Çok bir Kabak suyu yararlıdır. Metabolik bozukluklar için kullanın, obezite, diyabet, böbrek taşları ve mesane.  Acı Erkekler prostat iltihabı, geleneksel tıp bir bardak tavsiye edilir 2-3 hafta kabak suyu.

Kabak suyu bağımsız olarak kullanılabilir yanı sıra havuç ve elma suyu ile birlikte ürün.  Eh, sağlık Tamam, o zaman  kabak kozmetik kullanılacak - Bitkisel yağ ile Çiğ veya pişmiş kabak çok yararlı olacaktır cildiniz için ve herhangi bir tür için  . Ince üzerine rendelenmiş bir hamur rendelenmiş kabak ve bunun suyu dışarı sıkılmış ciltler için tonik olarak kullanılır yüz.

Gönderen Kabak lezzetli ve çeşitli yemekleri çeşitli hazırlanıyor. Ünlü şefler et yemekleri için garnitür olarak hamurundan kabak püresi yapmanızı tavsiye ederiz.  Bunun için Küçük ile kısık ateşte kapalı küpler ve pişirmek içine kabak et, tam vykepaniya su miktarı. Bir tutam ek bir püresi ile silin şeker ve tuz.  Bu püresi - mezeleriyle ve ayrı yemekler için temel.

Sonraki Bu püresi püresi (irmik, darı, pirinç) eklenebilir, patates püresi. Bu ince, patates püresi ile kızarmış soğan eklemek için özel bir tat vermek de mümkündür doğranmış kereviz, maydanoz, sarımsak, biber, ketçap ya da hindistan cevizi.  Sanat: Siz "acele" balkabağı çorbası ve pişirebilirsiniz. Kaşık sığır eti kıyılmış, 1 yk. doğranmış kabak 1 soğan, 1 havuç, 2 yemek kaşığı. kaşık bitkisel yağ, 1 lt su, tuz.

Kıyma haline soğuk su ile seyreltilmiş ekşi krema ortalama yoğunluğu, kıyılmış soğan, rendelenmiş havuç ekleyin bitkisel yağ tereyağı. Yaklaşık 30 dakika buzdolabında çok bırakın., sonra, sıcak tuzlu su dökün kabak ekleyin ve bir taşım kaynatın. Çorba 8-10 dakika pişirin. Ekşi krema için, mayonez veya ekşi süt ile servis yapın.

Kabak önceden hazırlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz.  Sadece kabak yemek tarifleri çok küçük bir parçası - bu pişirilir, kızartma, fırında, bunun krep yapar. Diğer sebze Kabak karışımları - Patates, domates. Kabak Tarifler herhangi bir yemek kitabı bulunabilir kitap.  A Daha kabak, onun "laik iftihar edebilirsiniz kaç sebze biri hayat ".

Ekim ayı sonunda her yıl, Hollandalı olan" Pompun törenler " - Eşcinsel yürüyüşü kabaklar. Arabaları ve yeşil, sarı dev troller tarafından yönlendirilen arabası üzerinde, portakal, çizgili ve flyspecked meyve - onları kaldırdı olanların gurur duyuyoruz. Burada (Hollanda yetiştiricileri ve 200 çeşitleri üzerinde gelişir) tohum satın alabilirsiniz, Kendinizi kabak ve ondan yemekler çeşitli tadını çıkarın.

Amerika'da Halloween kutlamaları sırasında, bir oluklu gözlerle kabak oyma ve yanan bir mum içinde yüklü olduğu ağız, çocuklar için bir semboldür Sinyal - Eğer şeker alabilirsiniz.  , Hintliler ateşe kabak dilimleri kavrulmuş ve kurutulmuş kabak şeritleri paspas yapmak onların inançları "kötü ruhlar" dan ev koruyabilirsiniz  Avusturyalılar, bir kabak ve güzellik sadece gurur duyuyoruz kaç farklı olasılıklar bu işlem.

Kabak itibaren burada sadece "iz", geri kalan işe gider: kozmetik, ilaç ve inanılmaz bir siyah-prechernoe yağı, karaciğer için faydalı vücudun kolesterol kaldırır. Çiftlikte kalan kek hangi bile, bu tür bisküvi ve pasta gibi tatlılar her türlü dönüşür onlar su kabakları yapılmış olduğunu düşünüyorum.  Hadi deneyin kış için harika sebze stok böylece eşsiz şifa kaybetmek değil özellikleri.

Evde, kabak iyi bir sıcaklıkta tutulur 5 ila 15 ° C Ama nerede serin "uzak köşesinde" tutmak daha iyidir. Böyle bir durumda kabak koşulları yay kadar, uzun süre kalitesini korur. Uzun süreli uygun depolama meyve çok nişasta içerir.

Şartlar ve uzun vadeli koşulları Depolama kabak - iyi havalandırma ve güneş ışığından korunması. Meyve yerleştirilir kadar bu yüzden her temas etmediğinden emin bir satır sapı ile raflarında diğer.  İlkbaharda, biz yeşillik ve sebze ile kendinizi şımartın zaman, unutmayın minnetle iyi durumda tutmak yardımcı oldu kabak, geri çağırma uzun kış boyunca. Altın merak - doğanın cömert bir hediye.

Tatyana Kuhar.

Related Posts:
  1. Kabak lezzetli ve yararlı
  2. Kabak Kabak tedavi

balkabağı, kabak suyu, maydanoz, kabak, havuç, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt