tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Sarımsaklı patates püresi ile balkabağı çorbası

Sarımsak soğan püresi ile balkabağı çorbası Gönderen

yazar Vyskubova AG, fotoğraf yazar tarafından  Kabak yüksek besin ve.  Kabak meyve karbonhidrat ve mineral tuzları, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, bakır, vitaminler, C1, B1, B2 ve E içerir  Çok kabak hamuru pektin, şeker ve nişasta olarak.  Havuç daha sarı ve kabak-karoten turuncu.

Kalori eşdeğeri kabak karnabahar üzerinde.  - Ödem yol açan kalp-damar hastalıkları, için;  - Karaciğer, pankreas, safra kesesi ile;  - Fazla kilo ile.  Zararlı maddelerin daha iyi sindirim ve boşaltım katkıda kabak pektin İçinde bulunduğu. Bazı insanlar yanık ve yaraların iyileşmesi için kabak hamuru kullanın.

Villanın bahçesinde balkabağı Büyüyen benim için estetik bir zevk. Rengi çok heyecan verici meyve ve kabak değişikliklerin boyutunu hızlı bir artış dikkat edin!  Daha önce, ben mümkün olduğunca büyük kabaklar büyümeye çalıştı. Ama yavaş yavaş bu ürünlerin kullanılması bu kadar büyük bir kabak rahatsız sonuç geldi.

Şimdi büyümek 1-2 kg ağırlığında, balkabağı a la carte çeşitleri sözde.  Ben sarımsak ile balkabağı çorbası yemek tavsiye ederim.  Balkabağı çorbası Krem dilimleri içine bir kaşıkla tohumlar temizlemek kesmek Bir orta boy kabak (küçük ya da iki), soyma kesti.  Sonra parçalar halinde kabak dilimlerini kesti.  2-3 büyük havuç kabuğu ve bir kaba rende benim ovmak.  2 soğan kabuğu ve yeterince küçük parçalar halinde kesin.

Ezilmiş 4 diş sarımsak.  6 orta boy patates soyma ve küpler halinde kesin.  Her şey bir tencere dönüşüyor ve su yarım hacmi yaklaşık içine dökün oldu.  Ben kaynamaya bırakılır ve tüm sebzeler yumuşayıncaya kadar önce düşük ısı (bir saat) üzerindeki kapağı bırakın.  Şapkalar ısı tava ve devlet püre için bir blender kullanarak içeriği ezmek.  Sıcak sıçraması ile kendinizi yakmamaya dikkat edin!

İleri, süt litre tavaya ilave, 4 tavuk bulyon küpleri, biber, kuru otlar (dereotu, maydanoz, kekik) ve hindistan cevizi.  Eğer tat ihtiyacı (tuzlu bulyon küpleri) hissediyorum sadece tuz ekleyin.  All I yanmış önlemek için sürekli karıştırarak bir taşım kaynatın.  Ne zaman bir tablo, kabak püresi ile bir çorba, bir ekşi krema bir kaşık ekleyebilirsiniz.

Bon Appetit!

Related Posts:
  1. Lagenarii verimli toprak gerek
  2. salatalık sağlık yararları
  3. Saraha yenilebilir

Kabak ezmesi, maydanoz, soğan, lagenariya

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt