tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak

Kabak yayın harika bir çorba

Harika bir çorba, ben size söyleyeyim: Ben bile, kabak ve açıkçası, çok büyük değil fan, ben onu seviyorum  Yani, biz onu gerekir: kabak 500-700 gram, 1 soğan, herhangi bir katı Ilene çok sert peynir bir parça - g 50, süt veya krema - 1 fincan veya çam fıstığı ya da kabak çekirdeği temizlenir, yağ, defne yaprağı küçük bir avuç , kırmızı biber, tuz, şeker ve tarçın - tat. İsteğe bağlı olarak patates ekleyebilirsiniz.

Kabak küpler halinde (patates kullanıyorsanız - bu doğranmış, çok) - Kes daha küçük, daha hızlı bir çorba yemek  Bow - yüzük, yarım halkalar - İstediğiniz kadar  sonra çorba kendisi hazırlayacak tava almak. Baharatlar ve tuz ile biraz bitkisel yağ ve soğan passeruem dökün  sonra, bir tencerede kabak ve patates eklemek tüm karışım, ihale sebze kadar, 15 dakika, periyodik olarak karıştırma, tüm meeeeedlennom ısı bir kapak ve kaynamaya ile kaplayın.

Biraz sıcak su, sadece 1 çorba kaşığı ekleyebilirsiniz.  Sebze Hazır olduğunuzda, fırçalamak blender durumlarının püresi için. Önemli olan defne yaprağı kaldırmak unutmayın olduğunu

Gri süt (biraz tereyağı ekleyebilirsiniz) veya krem. Çok sıcak olmalı. Ve bir sebze püresi ekleyin. Istenilen kıvama getirin. Mix, sıcak  Bir kaba rende sırasında ısıtmalı, üç peynir

ve sıcak kabak püresi ve süt ekleyin. Biz peynir erimeye başlayana kadar, streç kadar ara sıra karıştırarak, ısı devam eder. Pan kapat.  Fry hafif çam fıstığı veya kabak çekirdeği.  Plaklarda dökülme çorbası, fındık biraz tarçın serpin. Ve sadece extravagances atılmak göstermek ya da isterseniz - portakal kabuğu şeritler (veya plaka doğrudan ince rende üzerinde ızgara yapabilirsiniz sadece kabuğu) ile süsleyin  Tüm çorba hazırdır.

Uzun zamandır yazmak ve çok hızlı bir şekilde pişirilmiş için - yarım saat en fazla.

Related Posts:
  1. Domates genel
  2. sindirim ve cilt sağlığı için iyi Kabak
  3. biber filiz
  4. kabak kabak Belleville
  5. Bezelye Çorbası

kabak, lahanası, bezelye, soğan, kabak, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt