tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak çorbası

Kabak çorbası patates

Malzemeler: Taze kabak - 500 gr havuç - 3 adet patates - 4 adet, soğan - 1 adet kuru soğan, zeytinyağı - 3.. çorba kaşığı kırmızı biber - 1,5 tatlı kaşığı, köri (toz) - 1 tatlı kaşığı tuz - tat, süt (veya krema) - kızartmak için ekmek 1.5 bardak.  Balkabağı çorbası, yani doğrudan kullanılabilir ham, ama ön fırında yapabilirsiniz. Bir kabak pişmiş, bu yüzden son dakikada sebze eklendi.

Farklı çiğ kabak hareket Nereden: o, deri arındırılmalıdır büyük küpler halinde kesilmiş ve sebze haşlama suyu başladıktan sonra beş dakika içinde diğer sebzelere ekleyin. Bu durumda, tüm sebzeler aynı anda pişirilir.  Patates, havuç, oldukça büyük küpler halinde kesin. Soğan soyma ve doğrayın.  Derin tava ya da tencerede ısıtın yağ, doğranmış soğan koyun ve yumuşayana kadar 5 dakika pişirin.

Suyu (sebze ya da et), kaynatıp her 2 litre ekleyin, sonra havuç ve patatesleri koyun. Tuz ile lig. Eğer ham balkabağı ile çorba pişirmek, sonra 5 dakika sonra, çeker gibi, kabak parçaları eklemek bir pişmiş kabak, sonra sebze et eklemek neredeyse hazır.

Başka bir 5-10 dakika kısık ateşte bir kaynatın sonra.  Çorba soğumasını bekleyin, sonra homojen bir karışım bir blender içinde pişirin. Bir blender yoksa, o zaman bir elekten sebze sürün.

Karıştırmaya unutmadan, süte çorba (veya krema) ve kaynatın dökün. Şimdi kırmızı biber ve köri ile tat, ısı ve sezon kapalı çorba yapabilirsiniz. Balkabağı çorbası kaseler dökün ve kraker ya da sıcak su şişeleri ile hizmet vermeye hazır.

Bon Appetit!

soğan, kırmızı biber, soğan, havuç, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt