tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak

Kabak sarımsak

Kabak - Cucurbita rero L. - Bir iyi gelişmiş bir kök sistemi ile büyük bir bitki. Kökleri 10 uzatmak - 12 m genişliğinde ve 2 - derinliği 3 m. Gövdeler, 10 m kadar, dokunmak kaba sürünen ve tırmanma. Yönlü, hafifçe dikenli baz gelen dallanma kaynaklanmaktadır. Genel hatlarıyla kanatlı Yapraklar, beş lob veya dişli quinquepartite, marjı ile derin 25 cm, yuvarlak veya kâlp şeklinde.

Sapları, yaprakları ve petioles onların subulate sert kıllarla kaplıdır. Çiçek kokulu, büyük bayanlar tekler, erkekler birkaç üzerinde toplandı. 5 Corolla turuncu ya da sarı, - çapı 7 cm ve erkek çiçek organlarındaki 7 cm antherler birlikte erimiş.  Yeşil, desenleri ile genellikle çizgili ya da benekli sarı, turuncu,: Meyve büyük, yuvarlak veya uzun şekil, çeşitli büyüklüklerde ve renklerde farklı çeşitleri vardır. Birçok ülke, şimdiye kadar büyük meyveli kabaklar çeşitli yarışmalar yaptık.

ABD kayıt meyve 1986 yılında yetiştirilen ise bizim medyada, 284 ve 287 kg kütleye sahip, Kanada kayıt kabak rapor edilmiştir, onun ağırlık - £ 302! Pestil firma, net, krem, sarı veya açık turuncu. Tohumlar düz, 1 - geniş geniş kotiledon tohum kenarında ağızlı, hangi altında bir sarımsı-beyaz ya da krem ​​odunsu kapak, 3 cm.  Vatan kabaklar - Orta Amerika, hatta orada kültür sadece yaşayan, vahşi örnekleri bilinmemektedir.

Kültür bitkilerinin en eski arasında var - M.Ö. Meksika bunu 3000 yıldır yetiştirilen olduğunu buldu. Oe. Eski Dünya Avrupalıların getirdiği birçok egzotik bitkiler ile birlikte Amerika'nın keşfinden sonra, ve şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde burada bir pop kültür haline geldi. Hatta Rusya'da bu XVI yüzyıl, bazılarına göre seyreltilir. Şu anda, kabak gıda ve yem bitkisi olarak dünyanın her yerinde yetiştirilir.

Ülkemizde her iki bireysel bahçe ve hayvan çiftliklerinin alanlarında en kuzey bölgeleri hariç, hemen hemen her yerde yetişir. Kuban ise kabak ekili özel tip A vitamini konsantreleri üretmek için karoten bakımından zengindir.  Kabak toprak nem ve güneş ışığı çok önemlidir. Bu güneş tarafından iyi ısınan bölgelerde yetiştirilir. Tohumları (kuzey şekilde fide) tarafından yayılır. Aksine termofilik, kesinlikle don tahammül edemez.

Tohumları 12. çimlenmeye başlar -15 ° C Kabak 20 büyüme ve gelişme için optimum sıcaklık - 30 ° C Çiçeklenme 35 başlar - 135 inci gün - 60 gün sonra ortaya çıkması, meyve 75 olgunlaştırmak.

Onlar don önce hasat edilir. Uzun süreli depolama için sadece tam olgun meyve alınır ve her zaman kök ile uygulanmalıdır. Kabak iyi 3 daha yüksek bir sıcaklık ° C kuru havalandırılan odalarda saklanır  Gıda tüketilen pestil olarak.

Uzun taze tutulur ve sadece sonbahar ve kış aylarında tüketilen var. , Pektin, protein ve 10-20 mg askorbik asit (C vitamini - Kağıt hamuru 5 ile% 20 kuru 2-13% karbonhidratlar (basit karbonhidratlar daha fazla nişasta bazı çeşit ve diğerlerinde baskın) dahil olmak üzere madde içeriyor ), vitamin B, B2, B6, E, PP, tuz, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, kobalt, ve silikon.

Kabak pulp karoten (provitamin A), özellikle zengin var - bazı çeşitlerin meyve madde 40 mg% kadar birikir. Kabak hamurundan çok lezzetli yemekler pişirilebilir. Rusya'da, darı lapası kabak özellikle popülerdir. Kabak ve irmik, pirinç lapası pişirin. Kabak ve tatlı yemekler yapın: Bir kabak fırında krep ve tatlı kekler ile reçel, reçel ve irmik ile limon puding, vb.

Kuru kabak çekirdeği ise% 52 yağ ve petrol kadar% 28 protein içerebilir. Onlar kendi tohumlarından kabak büyümeye özel çiftliklerde sığır beslenir yemeklik yağ ve yemek vardır. Rusya'da uzun ayçiçeği çekirdeği ile birlikte, çiğneme kabak çekirdeği olmuştur.  Eski tıpta, İbni Sina'nın açıklamaları, doğa kabak serin ve nemli. O besleyici gıda kabak özellikleri, ancak mide ve genç erkekler için zararlı olduğuna inanıyor. Kabak Broth öksürük ve göğüs ağrısı tedavi önerir.

Ona göre, gül yağı ile balkabağı ifade suyu kulaklarında ağrı yatıştırır ve boğaz yararlıdır. Avicenna açıklamaları ve diğer birçok doğu tıbbi kabak herhangi bir şekilde göre erotizmden giderir.  Muhammed Hüseyin Sherazi (XVIII cent.) Göre Kabak vücut soğur ve güçlendirir, bu yüzden sıcak tür insanlar için yararlıdır tıkanıklığı açar ve bu nedenle idrar söktürücü, bağırsakları yumuşatır, tedavileri sarılık ve akut ateş çalışır.

O kabak uygulanmasından sonra ortaya çıkan, kulandzh, yani bağırsak kolik aramaları olumsuz özelliklerden. Pişirme kabak olgunlaşmamış üzüm suyu, nar, sirke, ayva, sarımsak, biber, kimyon ve hardal ekleyerek tavsiye yan etkilerini önlemek için.

, Olumsuz özellikleri uyardı, bu ürünlerin mide ve bağırsak salgı fonksiyonunu artırmak için yeteneği var ve bunlardan herhangi birinin yanında bir kabak sindirimi artıran bir kabak kişi atamadı şişkinlik, mide ağrısı, mide krampları ve diğer eski hekimler neden olabilir gastrit veya mide ülseri ve duodenal ülserli hasta gipoatsidnoy biçimidir soğuk mide, kimin doğasıdır.

Modern tıpta, kabak hamuru bir diyet ürünü olarak kullanılır ve tenya tohum-of.  Ezilmiş tohumları sıcak kaynatma prostat hipertrofisi ile içmek tavsiye edilir.  Prostat (prostatit) iltihabı ile kabak suyu günlük 4raza - 200ml 3 içiniz.

Günlük prostat kabak çekirdeği kabuğu soyulmuş 2-3 yemek kaşığı yiyin.  Bu karıştırma, kenevir tohumu, kilo, dökün 1 su bardağı karışık kurutulmuş kabak tohumu bir fincan mesane iltihabı için tavsiye edilir, kaynar su 3 bardak, drenaj. Gün içinde emülsiyon tüm doz almak.  Eti başka, daha fazla abur cubur asimilasyon teşvik etmektedir.

Kolay sindirimi ve kabak besin değeri oldukça büyük bir çanak nedeniyle karaciğer ve böbrek hastalarının yanı sıra yaşlılar çok yararlıdır. Kabak hamuru yağ ve asit az miktarda mide-bağırsak hastalıkları olan hastalar için tavsiye edebilirim. Pektin içeriği yüksek kolon iltihabı olumlu bir etkiye sahiptir.

Ham kabak hamuru, bir choleretic etkiye sahiptir bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir, kabızlık yardımcı olur.  Pektin kabaklar bir çok kolesterol ve klorür atılımını, ve meyve teşvik, onlar radyoaktif elementler dahil olmak üzere, vücudun toksinlerden ve fazla tuzları kaldırmak için bir araç olarak tıpta popülerdir. Osteokondrozis, romatizma, gut, böbrek hastalıkları ve karaciğer: Bu nedenle, kabak ve meyve tuzlarının birikimi ile ilişkili hastalıklarda faydalıdır.

Bunların dışında pestil ve meyve suyu kullanımı gibi tedavi edici bir etkisi almak için. Kabak suyu - organizma tatlı içecek için çok yararlı. Bu böbrek taşı ve safra kesesi çözünür ve atılımını arttırır.  Kabak hamuru idrar arttırır, böbrek doku irite etmez, bu nedenle böbrek ve mesane yanı sıra kalp hastalığı nedeniyle ödem bazı hastalıklar için bir çare olarak kullanılır.

Genellikle, kabak herhangi bir özel ilaç yapmak, ama sadece lapa şeklinde günde iki kez o pişmiş et yemez, böbrek ve karaciğer tedavisinde geleneksel bir ilaç olarak  gün 1 / 2 -1 bardak içki meyve, bir hamurundan da taze meyve suyu.  Eti döküntüleri, egzama, yanıklar için cilde uygulanır (tohumlar hangi "et"), ben püstüller.  Kabak çekirdeği mesane kasları güçlendirmek.

Kabak ve meyve düşük kalorili, bu nedenle obezite için tavsiye edilir.  Demir büyük miktarda içeriği, bakır ve çinko kabak özellikle değerli besleyici demir eksikliği anemisi olan hastalarda kanser hastaları için ürün, hem de hastalıktan sonra zayıflamış olan hastalar için yapar.  5raz günde 20 yiyecek - - hastalar 4 olacak anemik ise 150g pişirilmiş kabak, sonra da demir preparatları almak için başvurmak gerek olacaktır.

Diş çürükleri.  Insanlar için florür günlük doz - 1mg. 600 g kabak - florür belirtilen doz bir kişi 500 ile alabilirsiniz.

Çiçek döneminde günlük bir zaman 3. bir kabak yemeği için tavsiye edilir - 4 polen ile çiçek.  Kabak ateroskleroz çok yararlıdır, bu tatsız hastalığı önlemek adına tüm yaşlılar için diyet dahil edilmelidir.  Bildiğimiz insan ve balkabağı yatıştırıcı özellikleri. Cam kabak suyu ve bal uykusuzluk ve anksiyete rüyalar için gece almaları önerilmektedir.  Burnu bir diş ağrısı suyu kabak damla ne zaman.

A vitamini konsantre endüstriyel üretimi için hammadde olarak kullanılan Meyve vysokovitaminnyh çeşitleri.  Bizimki de dahil olmak üzere birçok ülkede tıp yaklaşık iki yüzyıl boyunca, dış kabuk (cilt) arındırılmış, kabak çekirdeği kullanın. O döndü, bu yuvarlak ve tenya karşı oldukça etkili ilaç bulunuyor.

Tohumlar (bunlar tamamen yenilebilir olduğunu unutmayın) toksik değildir, bu yüzden doz aşımı tehlikesi de oldukça lezzetli vardır. Diğer anthelminthic aksine, uygulama özellikle çocukların tedavisi için, günlük yaşamda çok yararlıdır. Tedavinin etkinliği hakkında kabak çekirdeği tedavisi belirgin bazı sentetik uyuşturucular ve erkek eğreltiotu rizomlar gelen ilaç aşağı, ancak tolere tamamen güvenli ve çok daha kolay olmasına rağmen.

Solucanlar kurtulmak için insanlar genellikle tedavi edilmezse tohumları yemek - sadece ayçiçeği tohumu gibi onları çiğnemek. Ancak, en iyi etkisi dozaj formları hazırlamak ve özel bir basit tekniği uygulamak için en basit durumunda elde edilir. Örneğin, bir kaynatma hazırlamak kolaydır. Bunu yapmak için, dövülerek soyulmuş (!) Kabak çekirdeği olmayan 0,5 kg, 1 litre suya dökün ve bir su banyosunda 2 saat tutmak, ama bir kaynatın yoktur.

Kabak sarımsak

Daha sonra, suyu süzülür, soğutulur ve (suyu tadı şekerli olabilir geliştirmek için) bir saatten fazla küçük miktarlarda içecektir. Suyu içecek tuzlu müshil toplam tutarı alımından sonra 2 saat sonra. Tedavinin yapıldığı gün Petrol müshil ve yağlı yiyecekler tamamen dışında. Bağırsak temizlemek için lavman arifesinde.

Çocuklar için, tabii ki, bir saat kadar suyu 1 litre (daha tatlı) içmek zordur, bu yüzden dozu azaltmak: 10 yaşındaki 5 yaşındakiler için tohum ve 600ml su 300 gram alır - tohum 200 gr su ve 400 ml yerine 100 daha genç hastalar için - tohum ve 200 150 gr - su 300ml.  Çocukların tedavisi için ve başka bir yöntemi kullanabilirsiniz. Havanda tohum toprak soyulmuş ve 1 tatlı kısmına ezilmiş tohum 3 bölümden oranında bal veya reçel ile karıştırılır.

Kremalı Bunun sonucu kitle aç karnına bir saat üzerinde küçük öğünler yiyin. 3 yaş arasındaki çocuklar - 7 yıl - - 100g, 10 yaşındaki - 150 4 yıl ilaç, 6 yaklaşık 75 gram vardır. 3 saat işlemi müshil ve lavman tamamladıktan sonra.

Kabak çekirdeği olguların sadece% 25'inde etkili, ancak şu anda kendi güvenliği açısından ilk sırayı almaktadır. Bu nedenle, özellikle kabak çekirdeği genellikle pediatrik uygulamada kullanılmaktadır. J Med kabak çekirdeği ile

tohumların 300 g - bal ve 40 15 g - su (erişkin dozu) 50 ml. Ince yeşil kabuğu zarar vermeden kabak kabuğu kuru tohumları, damla damla su ekleyerek, bir havanda küçük porsiyonlar eziyet, sonra da bal ekleyin. Aç karnına tüm doz 1 çay kaşığı bir saat sürebilir.

Daha sonra, 3 saat sonra, bir müshil (tercihen magnezyum sülfat 20 g) ve 30 dakika sonra almak. bir temizlik lavman koydu. 70 g, 5 - - 7 yıl - 100 g, 8 - 9 yıl - 120 gr, 10 - 12 - tohum 50 gr, 4 yıl Çocuklar Zlet doz su ve bal 150 g. doz aynı oranda değişir.  Kabak çekirdeği ve bal 2-3 gün için biraz zaman verin.

Böyle bir tedavi püre şeklinde (püresi çorba, sebze püreleri, jöle, bayat ekmek, vb), akşam yemeği hafif olmalıdır yemek tavsiye edilir arifesinde. Gece tuzlu laksatif (hint yağı yasaktır.) Olmalıdır  12 gün - cüce 10 aralıklarla 3-5 yıl geçirmek devam tedavisinin Yukarıdaki yöntem, sığır ve domuz zinciri (parazit bir baş olmadan gitti ve sadece kesimleri göze çarpan ise, 3 gün karışımın resepsiyon tekrar edilmelidir) için etkilidir.

Kabak tohumu şifa özellikleri onların anthelminthic eylem sınırlı değildir. Örneğin, yakın zamanda Volgograd Tıp Akademisi tykveol karaciğer hastalığının tedavisi için ilaç kurdu. Bu kabak çekirdeği bir rafine yağdır.

Başarılı bir kabak hamurundan taze meyve suyu kullanılmış böbrek ve karaciğer için halk tıbbında. 1 / 3 bardak günde 3 kez - Onlar 1 / 4 içiniz. Kullanılan ve kanser yer almaktadır.

Eski tıbbi manuel Bu öneri bulabilirsiniz: "kabuğu ve yeşil kabuğu 3 / 4 bardak kabak çekirdeği Sil ve yemek, (eğer ezmek olabilir) iyi çiğnemek. Bir müshil almak için 5 saat sonra sonra, teker daha iyi gitti. Tohum kullanımı ringa, ancak içecek bir şey yemek için önce. Bu tenya karşı çok etkili bir ilaç (ve sıcak su bir kap ve biraz süt dökün) 'dir. Kafa dışarı gelmezse, birkaç gün sonra bütün işlemi tekrarlayın. "

İngiltere'de, kabak kutsal bir Cuma ekilen tohumlar, gelen, meşe miktar kabak büyümeye söyleyerek, diriliş ile ilişkilidir. Kabak bolluk ve refah sembolü ise, o zaman sadece toprak yetişen en büyük sebze ne olduğunu değil, aynı zamanda sayısız tohum embriyo orada bulunan çok sayıda döl yükümlüdür.  Yani Çin, sebze, bitki kralı ilk olarak kabul edilir nedeni budur.

Örneğin, kuzey Laos saygı balkabağı bir asma asılı ve dünyanın bir eksen formu - kökenli kaynağı. Gizli bilimlerin tüm metinler kabak hakkında konuşun. Yaşamın kaynağı, bir kabak bu anlamda, yeniden doğuşun sembolü idi ve onun tohumları için Taocular ölümsüzlük gıda olarak kabul edildi. Bu bahar, baskın yang yemek zorunda kaldı. Kızılderililer tüm dünyaya geldiği, kabak kozmik göz gördüm. Onlar haşlanmış, kızartılmış, ızgara ve yenen kızarmış çiçek yiyin.

Kabak Ay, Merkür, Güneş kuvvet içerir. Sabah dolunay yakınlarında ayın ikinci aşaması, toplayın.

kabak, balkabağı et, kabak suyu, sarımsak

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt