tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Sindirim ve cilt sağlığı için iyi kabak

Sindirim ve sağlıklı bir cilt salata için iyi Kabak

Kabachokodnoletnee kabak kabak ailesinin bitki tür, çeşitli  . Meyve yeşil, sarı veya beyaz dikdörtgen vardır. Sindirim ve cilt sağlığı için iyi sindirilebilir ve sağlıklı bitkisel ürün.  Kabachkikustovaya oluştururlar. Kabak M.Ö. 3000 yetişmiştir Onların rodinaAmerika (Meksika). Oe. Avrupa'da aynı zamanda, XVI yüzyılda ortaya çıkmış ve zaman var  . Şimdi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir.

Bir yıl boyunca taze bir durumda meyve bahar (sera kabak) dan ve olgun ağaçların her türlü açık toprağa ekilen sonbahar kadar oldukça dolgonachinaya kullanılır. Taze ya da konserve ürünler çoğunlukla kullanılan Kabachkieto bitkisel nispeten seyrek yapılır.  Kabak farklı çeşitlerinin kimyasal kompozisyonu hemen hemen aynıdır.

Squash% 94.5 su,% 0.6 protein,% 5.2 karbonhidrat, çok az şeker içeren kotoryhsahara bazılarını içerir. O en popüler diyet ürünlerden biridir: aslında o kalori düşük bir rekor oldu.  Bu bitkisel besin değeri, yeşil yaprak marul yaklaşıyor ve bir  . Onlar doğru insan beslenmesi için gerekli olan etkili bileşenleri içerir çünkü kabak değerlidir.

Bu mineraller açısından zengindir, bu insan vücudunda metabolizması için çok önemlidir. Tuz büyük miktarlarda bulunmaktadır 309 mg%,

28.2 mg%, 17.2 mg%, 16.7 mg%, ve daha az kolichestvesoli için  ve diğerleri.

Buna ek olarak, onlara ve eser elementler  , Titanyum, arsenik, alüminyum, lityum,  ve diğerleri  Oran ve olumlu vücudun su dengesini etkiler ve ona aşırı sıvı kurtulmak yardımcı olur 150:1.  23 mg ve%: kabak çeşitli vitaminler içerir  (), Vitaminler  ,  ,  ve diğerleri.

Salonlar ise organik asitler az miktarda içeriyorsa, bunların hamuru yumuşak ve mide ve bağırsakları tahriş etmez. Mide-bağırsak hastalıkları ve şeker hastası kişiler için bu ovoschhoroshaya yiyecek.  Kabak gelen suyu da sinir sistemini rahatlatır.

Çiçek tedavileri deri hastalıklarının kaynatma. Yaşlılar için çok yararlı kabak. Bunlar, sindirim sistemi aktive, mide ve bağırsak (motor ve sekretuar) işlevini geliştirmek, olumlu kan yenileme etkisi, ateroskleroz gelişimini engeller. Kabak hipertansiyon ve böbrek hastalıkları ve karaciğer için önerilir.  Ayrıca Kabachkieto farklı ödem bir idrar söktürücü. En kullanışlı boyutu olgunlaşmamış kabak 20-25 cm, tuz ve yağ olmaksızın pişmiş.

Cilt ile yemek arzu taşımaktadır. Olumlu etkisinden hamuru ve tohumlarından hem de görülmektedir. Tohum kavrulmuş, ancak fırında kurutulmuş ve 15-25 adet bir gün kullanmayın.

Ayrıca kabak alerji, antianemik ve cholagogue özellikleri vardır. Çiçek kabak alerjik reaksiyonlar kaynatma azaltın. Öğünler arasında 5-6 kez bir gün, bu kaynatma (10-12 çiçekler bitkiler, kaynar su 0,5 litre ile doldurulur ve 2-3 saat arası) içki.

Related Posts:
  1. Konserve fasulye tarifi 3
  2. Biber
  3. kabak

kabak, kabak, konserve fasulye, barbunya fasulyesi, biber


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt