tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Kabak az kalorili gıda ürünüdür

Squash gıda ürünü en az kalorili salata

türü tverdokoroy kabak (Cucurbita pepo L.) Tavern, türünün var.giromontia Duch olmak. Vatan onun Güney ve Orta Amerika. Bilim adamları ve Rusya olarak, Türkiye ve Yunanistan'dan XIX yüzyılın başında tanıttı. VUkraine tüm toprak-iklim bölgelerinde açık zemin yetiştirilir.  Beslenme değeri.

Squash az kalori gıda ürünü, ancak en yüksek biyolojik değerdir. 25-30 teknik vade uzunluğu, karbonhidrat onları zengin 8-10 cm kalınlığında Zelentsy meyvelerinden gıda kullanımında, vitamin ve mineraller, bakır değerli bir kaynak, demir, kalsiyum vardır. Bunlar kuru madde 4-12 ortalama% içeren, şeker 2-3,1, fetusun 100 g ıslak ağırlık başına 12-40 mg askorbik asit,% 0,55 azotlu maddeler, 0.13 yağ ve% 0.42 kül. Kabak gibi lif az miktarda içerir.

Yetişkin kabare değil hızlı ve yüksek oranda sindirilebilir bir hassas fiber, Genç yumurtalık. Gelişen mekanik doku korteks tabakası gibi biyolojik olgunluğa ulaşan bu et onların sululuk ve hassasiyet kaybı, sert olmak - Sklerankima. Olgun meyve çiftlik hayvanları için bir sulu yem olarak kullanılır. Onların sığır ve saman ile silo gibi, taze biçimde beslenir.

Yulaf 1 kg yem birimlerinin içeriği 14.2 kg kabak eşdeğerdir. Meyveler beyaz lahana (% 0.6) veya havuç (% 0.5) daha birkaç kat daha fazla 1,7-2% pektin içerir. Karoten yeterli değildir.  Tavern bahar ve yaz aylarında değerli bir ürün sunmaktadır.

Meyve aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir kullanılır: taze, temiz ve sağlıklı bir görünüme sahip, yumuşak, genç cilt, yoğun beyaz, sulu et ve sert kabuklu olmayan hassas bir olgunlaşmamış tohum ile.  Lezzetli yemekler Bir çok kabak ile hazırlanabilir. Bu kızarmış, komposto, pişmiş, dolma, hazır soslar, sebze havyar, köfte vardır. Kabak et ve pirinç ya da darı, buğday, sebze (havuç, lahana ve beyaz kökler), süzme peynir, peynir, mantar ve diğer ürünleri ile doldurulmuş olabilir.

Tuzlanmış şeklinde bunların meyve kalitesi ve turşu tadında aşağı değildir.  Sebze ile vücut yararlı besinlerin çok alır. Bu bir gelenek var bir rastlantı değildir - öğle yemeği için bir sebzeler ile başladı  kabak havyar.  Tıbbi özellikleri.  Meyve kabak kolay ve hızlı bir şekilde vücut tarafından kendi ispolzuyutv diyet ve klinik beslenme emilir.

Onlar başka, daha fazla abur cubur asimile etmeye yardımcı olur.  Toplu yemek olarak, kabak sindirim sisteminin gelişmiş işlevlerine katkıda bulunur. Içeren yemekler  kabak, obezite ve vücutta fazla kolesterol birikimini önlemek, bu yaşlı insanlar önerilir.

Barlar az protein ve bu nedenle diyet protein kısıtlamak için gerektiğinde yemek, böbrek hastalığı için vazgeçilmezdir. Potasyum metabolik bozuklukların eşlik Ancak, böbrek yetmezliği,  onları zengin olduğu için kabak kullanılamaz. Kalp-damar hastalığı tercih verilmelidir  kabak.  Akut mide ülseri ve duodenal ülser remitting tarafından 15-20 gün sonra bir diyet hasta kişi tanıtmak doktor izni ile Pişirilmiş ve kabak püresi.

Kan normalleştirmek için diyet çocuklar ve gebelerde anemi için kabak yararlı, bakır içerir nasıl. Onlar pektin, mide ve bağırsak mukoza hasarı karşı iyileşmesine katkıda bulunur. Kalsiyum ve barlar bulunan tuzları, kemik oluşumu için önemlidir. Onlar gut için, safra ve karaciğer glikojen restorasyon ayrılması teşvik şifa vardır.

Tohumları etkili bir anthelmintic olarak, bir yağ çok (çekirdeğin kütlesinin% 50) yanı sıra santonin içerir.  Morfolojik ve biyolojik özellikleri.  Sebze kabak kabak olarak anılacaktır. Normal kabak aksine, hangi gıda genç yumurtalık şeklinde kullanılan sadece olgun meyve, sebze kullanılır. Sırasında öz '"bahçe dağcı" kök kalan tipleri, ek olarak, bitkisel kabak bitkiler genellikle yastık oluşturur.

Üç sebze tverdokoroy kabak çeşitleri eklemek için - kabak, kabak ve daha kruknek (krivosheyka) dışında, hem de meyve bitkiler bazı küçük meyveli oluşturur.  Tüm sebze kabak - yıllık, monoecious, Crosse noopylyaemye bitkiler. Doğal koşullar altında, kabak türleri birbirleriyle melezlemek yoktur. Bir türün içindeki çeşitleri kolayca çapraz tozlaşma olduğunu. Örneğin, kabak ve kabak çeşitleri tverdokoroy ya da tam tersi squash.

Bu formlar ¬ çeşitli çeşitli bitki ve meyve türü ara form.  Çiçek, dioik büyük, sarı, ana kök bulunur. Arılar, yaban arıları ve diğer böcekler tarafından taşınan, yapışkan, büyük Polen. Kök sistemi iyi gelişmiştir, (en fazla 4 m) geniş ekilebilir toprak tabakası her taraf için geçerlidir. , Kalın dik veya lodge kaynaklanıyor.

Yaprakları büyük ve kaba kıllar shipovidnym beş loblar ile, keskin köşeli, güçlü veya zayıf pürüzlü, açık veya koyu yeşil. Meyve dikdörtgen, bazen hafif kavisli. Bark Zelentsov yumuşak, beyaz veya yeşil. Olgun squash bir sabit (zırhlı) kabuk, soluk sarı veya krem ​​renk var. Bitkilerde meyve oluşumu sürekli ve ilk don ile biter. Orta boy tohumları (kütle 1000 -. 130-150 g), 6-8 yıl canlı kalır.  Kabak olgunlaşma bitki.

Açık alanında, uygun koşullar altında fide aşılama sonraki 7 gün içinde ortaya çıkar. Bir ay sonra bitkilerin çiçeklenme ve 7-12 gün sonra Zelentsy kaldırıldı. Teknik olgunluk için büyük çimlenme en yaygın çeşitleri 40-60 gündür.  Bitkilerin soğuğa oldukça dayanıklıdır.

Tohumları 8-9,5 bir sıcaklıkta çimlenme ° C Onların çimlenme ve daha sonraki büyüme için en iyi 22-27 ° C. 10-12 ° C geciktirmek bitkilerin gelişimi 5 sıcaklığında kısa süreli düşmeye karşı dayanıklı ° C Don tahammül edemez.  Kısa gün bitki, gölgeleme için svetotrebovatelnoe ve olumsuz tepki.

Bu rüzgar sitelerden korunaklı, tam güneş açık toprakta iyi yetişir.  Kabak - kuraklığa dayanıklı bitkiler, ancak zamanında sulama ile yüksek verim sağlar. Aşırı nem duramaz. Uzun bir süre dişi çiçeklerin açılması, özellikle erken kuru hava, ise, bol miktarda sulandırılmış, ancak bir hıyar daha az.  Gübre ve humus ile döllenmiş bir verimli, iyi ısıtılmış ve ekili topraklar gerektirir. Bu olumsuz tepki orta toprak tuzluluk, asitlik göz yumuyor.

Bol ve kaliteli ¬ asitsiz siyah toprak veya tınlı topraklarda ny ürün verir. Optimum pH 6,5-7,5 olduğunu. Bor, bakır, molibden, çinko, vb: mineral gübreler (NPK) ve iz element uygulaması duyarlı Ras ¬ teniya  Yüksek verimli ürün. Birinde çalı kabak 6.8 fetus yetişir. 10 m 80-100 kg verir kadar  Ve ortalama - 10 m ile 20-30 kg  .  Notlar.  Ukrayna'da, kabak yetiştiriciliği 6 çeşitleri: havacı, Bilogor, Beloshgodnye, Gribovskaja 37, Odessa 52, Tsukesha.

Son yıllarda, squash yeni bir tür tanıttı - kabak, (İtalya giden). Ülkemizde yetiştirilen kabak, olağan şeklinde bakıldığında, çalı, büyük pyatyugopastnymi (kesimler, dişi çiçekler çok sayıda, olgunlaşma ve yüksek verim zayıf tüylenme ile palmately loblu bırakır. Ebeveyn daha Intervarietal heterosis hibrit kabak% 25-30 daha yüksek bir kompakt daha güçlü bir geliştirme olduğunu oluşturur. meyve lezzetli, beslenme özellikleri vardır.

normal kabak gibi aynı şekilde genç over (uzunluk 20-30 cm) kullanın. Bu salata, taze yenebilir. açıkta ve film barınaklar altında Kabak büyütün. . Tsukesha, havacı, vb: meyve yeşil, çizgili (zebra) veya sarı (altın)

oluşturulan kabak çeşitlerinin sayısına göre olan  Tipik olarak, squash uzun süre depolanmaz. Ama bütün kış saklanabilir çeşitli vardır. Olgun meyve altın sarısı renk nadir bir güzelliği vardır ve karoten, C vitamini ve diğer maddelerin içeriği, normal kabak aşan, çünkü bir altın çağrılır. Ve daha lezzetli.  Yer seçimi.  Kabak bitkileri bir yerde incitme fazla 1-2 yıl gelişmez.

Daha iyi lahana, soğan, havuç, yeşillik ve patates sonra yer var. Her iki kanat kullanarak ogurdom birlikte büyüyebilir. Imkansız yakın Kabak tverdokoruyu, pro ¬ izoydet tozlaşma yetiştirmek için.

Toprak ve gübre. Sebze kabak için Toprak sonbahar ışık, 22-25 cm, ağır toprak derinliğe kadar kazma kumlu toprak oluşur - kazma altında 25-27 cm 10 m 40-60 kg katkı  mineral gübreler.  Asit toprak kireç. Gübre bahara kadar sonbaharda kireç yapıldığında.

Yerine dikme veya tohum az kireç de başına, böylece bitkiler yakmak için değil toprak ile karıştırarak 30-40 g hakkında dökülen küller kullanılır.  İlkbaharda gübre sonbaharda yapılmaması halinde tekrar 10-15 cm derinliğe kadar gevşek toprak, 10 m harcama, ilkbaharda yapılır  Kompost 10-20 kg süperfosfat ve 100-150 gr, 50-70 potasyum tuzu ve amonyum sülfat 70 gr.  Ekim için tohum hazırlanması.  Ekim öncesinde tohumlar daha sonra güneşin altında 7 gün için çimlenmiş, ılık suya batırılmış vardır.

0-2 bir ° C 2 gün için de söndürülür suya batırılmış tohumları. Daha sonra akışkanlık için kurutulur.  Etkili 0,05-0,1% mangan sülfat çözeltisi veya% 0.002 m alüminyum potasyum şap veya% 0.05 'st borik asit gün içinde ekim öncesi tohum iliklerine.

Ayrıca, ekim onları opudrivayut ajan TMTD (tohum 1 kg başına 5 gr) önce.

Related Posts:
  1. Biber

kabak, kabak, havuç, biber


Vigna batun bezelye biber domates domates suyu fasulye havuç kabak kabak suyu konserve fasulye kırmızı biber lagenariya lahanası marul maydanoz patates patlıcan pırasa sarımsak sebze soğan soğan çeşitleri tatlı biber yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt