tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Photophilous bitki fasulye

Fasulye bir sebze

FASULYE (Phaseolus) photophilous bitki photophilous bitki - yıllık ve çok yıllık sarmaşıklar ve bodur çalılar tür, bitki öz pollinating (böcekler tarafından çapraz tozlaşma kadar% 10 mümkündür) baklagil ailesi, bir tane baklagiller.  Vatan - Orta ve Güney Amerika, 4-3000 M.Ö. ile ekili, 200'den fazla türü (başta Amerika'nın tropik ve tropik altı bölgelere de) vardır.  Yaygın, çok-çiçekli, lima, adzuki, maş, Tara ve diğer türler: fasulye birkaç çeşidi vardır.

Sebze fasulye şekersiz fasulye parşömen tabaka ve elyaf çeşitleri eklemek için. Sebze fasulye gıda için sadece haşlanmış ya da kompostosu, olgunlaşmamış fasulye (omuz) ve olgunlaşmamış tohum kullanın. Onlar Bileşiminde et yakın protein bakımından zengindir. Olgunlaşmamış bakla proteinlerin% 6, vitamin A, B, C,% 3.4 şeker, askorbik asit ve mineral tuzları içerebilir. Meyve fasulye - fasulye, çeşitli şekiller, velechiny ve anatomik yapısı gelir. Onlar bir elmanın 4.10 birimlerde 150-500 gram 1000 tohumlarının kitle vardır.

Barbunya Fasulye (Phaseolus vulgaris) - yıllık kuraklık ve ısı seven photophilous bitki. Dünyanın birçok tarım bölgelerinde yetiştirilen. 90-95 gün büyüyen dönemi.

Otlu, bazen taban derveneyuschy Kök fasulye. Tırmanma formları, bu 2-5 metreye ulaşır. Ortak bir yaprak sapı üç yaprak bıçakları oluşan tüylü, büyük, garip-pinnate bırakır. Bunların büyüklüğü, şekli ve rengi büyüyen koşulları ve çeşitleri bağlı olarak değişir.  02.12 her birinde çiçek tomurcukları toplanan küçük, biseksüel, kelebek şeklinde çiçek açan çiçekler,. Farklı renk (beyaz, pembe, mor, her türlü tonu) çift kısa peduncles yer alır.

Çiçek ve tohum rengi ile bir bağlantı vardır - koyu yaprakları çeşit koyu tohumları var.  Çiçeklenme ekim sonrası 4-60 gün fasulye başlar ve 15-20 gün devam eder. Sonra iki üç hafta döllenmeden sonra, gelişmekte olan fetus.

Fasulye photophilous bitki sebze

fasulye kök sistemi geliştirilmiştir, genellikle zayıf ve toprağın yüzeysel tabakası bulunan, sadece birkaç kök bir metre derinliğe kadar nüfuz. Kökleri böylece azot oluşur ile toprak zenginleştirici, bakteriler havadaki serbest azot asimile kolonize olan birçok nodüller oluşur.  Bıçak sebze fasulye tohumları buğday tahıl değerini ulaştığında, 8-10 gün yumurtalıklar oluşumundan sonra başlar Temizleme. Şu anda fasulye sulu, etli yaprak ve vardır  .

Related Posts:
  1. Momordika squirting salatalık
  2. patlıcan 2 yemek
  3. Bezelye

patlıcan, bezelye, fasulye, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt